JAK WYGLĄDA OPIEKA NAD DZIEĆMI POD RESPIRATOREM?



Wiele dzieci cierpi na poważne choroby, które uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie. Niektóre posiadają takie wady od narodzin, u innych pojawiają się one w późniejszym okresie w związku z wypadkiem czy innym wydarzeniem, które na zawsze zmienia jego życie. Najważniejsze w tym przypadku jest zadbanie o ich najwyższy komfort oraz możliwość pomocy przy oddychaniu. Jednak co robić by mu nie zaszkodzić?

Dzieci, tak jak i dorośli cierpią na różne schorzenia. Jednym z nich jest niemożliwość oddychania samodzielnie, przez co są one całkowicie wyłączone z życia. W Polsce jest niewiele placówek, które zapewniają świadczenia z zakresu wentylacji mechanicznej dla dzieci i młodzieży.

Jednym z nielicznych miejsc jest Centrum Medyczne BetaMed S.A., które dzięki zawartej umowie z NFZ może pomagać dzieciom i ich rodzinom w opiece nad nimi. Podopieczni, którzy trafiają do Centrum zostają przyjęci jeśli mają minimum 5 miesięcy lub w momencie rejestracji muszą ważyć 5kg. Dzieci mają założoną gastroskopie, ponieważ nie są w stanie same jeść bądź też nie chcą. Cierpią one z reguły na niedokrwienie mózgu co powoduje, że jedynie leżą i nie są w stanie nic więcej robić. Dzieci z mniejszymi wadami mózgu chętnie bawią się, przy czym poruszają się na wózkach.

-Dzieci trafiają do Centrum kiedy pozwalają na to warunki. Są z nami takie maluszki, które przyjechały do nas mając 8 miesięcy a teraz mają już kilka lat. Nasze centrum jest dość młode, ponieważ ma około 5 lat, ale zapewniamy opiekę na najwyższym poziomie. Ściśle współpracujemy z rodzicami, którzy chętnie angażują się w pomoc. Są też chętni do nauki i sami proszą o to, żeby ich uczyć jak zajmować się ich dzieckiem. Nasz świetnie wykwalifikowany zespół zawsze służy pomocą. W obecnej sytuacji epidemiologicznej rodzice niestety nie mogą odwiedzać dzieci, aby nie przynieść im niepotrzebnych zarazków, które mogą być dla nich śmiertelne. Ból rozstania jest wielki dla każdej ze stron, jednak wiemy, że tylko w taki sposób możemy je chronić –
mówi oddziałowa – Barbara Pater.

Wiele dzieci nie musi przebywać w szpitalu czy centrum medycznym, jeśli sytuacja na to pozwala, mogą wrócić do domu, w którym rodzice przejmą całą opiekę. Natomiast należy wziąć pod uwagę, że osoba znajdująca się pod respiratorem potrzebuje całodobowej opieki, która zakłada rehabilitację, pielęgnację oraz opiekę medyczną. Dzieci podłączone do respiratora wymagają ciągłego doglądania, dlatego jedno z rodziców musi całkowicie się poświęcić opiece. Równie ważna jest dbałość o higienę -należy je kąpać, zmieniać pieluszki, pudrować itp., nie bać się ich dotknąć, pomimo podłączonego respiratora i innych urządzeń. Oprócz tego, kiedy jest to możliwe dzieci powinny być rehabilitowane, aby mięśnie nie zanikały.

– Zanim pozwolimy zabrać dziecko do domu każdy z rodziców powinien nauczyć się pod okiem lekarza i pielęgniarki sposobu pielęgnacji oraz opieki. Jest to niezwykle ważne, ponieważ pomimo tego, że z kliniki oddelegowywany jest zespół medyczny, który dogląda małego pacjenta w domu, nie są oni z podopiecznym cały czas, a przeważająca opieka spada na rodziców. Pielęgniarka czy lekarz przychodzi do takiego domu na kilka godzin w tygodniu, aby dostarczyć potrzebne rzeczy rodzicom, jak również pomóc im w czynnościach, które wymagają wiedzy medycznej. Dlatego tak ważna jest edukacja rodziców jak należy opiekować się swoim dzieckiem, gdy zabiorą je do domu – dodaje Beata Drzazga, właścicielka BetaMed S.A.




Często to właśnie rodzina bierze na siebie główny ciężar troski nad chorym dzieckiem. Wymaga to wiele cierpliwości i siły, a przede wszystkim wyszkolenia, które przełoży się na bezpośredni komfort i poczucie bezpieczeństwa chorej osoby. W końcu każda osoba najlepiej czuje się w domu.

BetaMed S.A.– centrum medyczne istniejące na rynku od niemal 20 lat. Posiada około 90 filii na terenie 11 województw, a jego główna siedziba znajduje się w Chorzowie. Spółka jest największą firmą medyczną w Polsce świadczącą usługi z zakresu opieki domowej i stacjonarnej, w tym opiekę senioralną.

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ