Dlaczego warto wykonywać zabiegi laserowe?Najbliższe miesiące od października do marca to w medycynie estetycznej tzw. okres „laserowy”. O tej porze roku promieniowanie słoneczne jest słabsze, co sprawia, że tego typu zabiegi można wykonywać bezpieczniej, ze względu na zdecydowanie mniejsze ryzyko wystąpienia powikłań. Dobrodziejstwo laseroterapii jest nieocenione.

Nie dziwi więc fakt, iż coraz więcej specjalistów rekomenduje te zabiegi i z roku na rok rośnie ich popularność wśród pacjentów. Najlepsze gabinety wyposażone są w różne typy laserów działających w innych mechanizmach i trybach, dzięki czemu można nimi niwelować odmienne problemy. O tym, jakie zabiegi laserowe warto wykonać i jakich defektów urody można się pozbyć dzięki nim, mówią lekarze z krakowskiego SCM estetic.

Miesiące jesienno-zimowe to zdecydowanie najlepszy okres na wykonywanie większości zabiegów laserowych. W tym czasie procedury zabiegowe wykorzystywane do usuwania zmian naczyniowych są bardziej skuteczne, a ablacyjne mają mniejsze szanse na powikłania. Dlatego też warto jak najlepiej wykorzystać ten czas i cieszyć się piękną skórą.

– Należy wyraźnie podkreślić, że nie ma jednego uniwersalnego urządzenia na wszystkie problemy. Lasery pracują, wysyłając różne, wyselekcjonowane długości fal świetlnych, które pochłaniane są przez różne struktury w skórze. I tak np. istnieją lasery niwelujące zmiany naczyniowe, oddziałujące na hemoglobinę, czy też usuwające zmiany pigmentacyjne, których fale pochłaniane są przez melaninę, albo dedykowane odświeżaniu i odmładzaniu skóry, oddziałujące na zawartą w komórkach wodę. Dodatkowo lasery mogą pracować w różnych trybach i dlatego ten sam laser np. CO2 może służyć do usuwania drobnych zmian, natomiast pracując w trybie frakcyjnym działa na większej powierzchni skóry, powodując jej regenerację. Ponadto niektóre lasery, pomimo, że oparte są na różnych technologiach w rezultacie mogą dawać podobne efekty zabiegowe. Dlatego wybierając klinikę, warto sprawdzić, jakim sprzętem dysponuje i jakim problemom jest on dedykowany. Nie można także zapomnieć, że skuteczność i bezpieczeństwo zabiegów uwarunkowane są nie tylko wysokiej jakości urządzeniami, ale przede wszystkim doświadczeniem osoby wykonywującej zabieg. To ona decyduje o prawidłowej kwalifikacji pacjenta, odpowiednim doborze zarówno sprzętu jak i parametrów zabiegowych dostosowanych indywidualnie do każdego pacjenta – podkreśla dr n. med. Joanna Sułowicz – specjalista dermatolog-wenerolog, lekarz medycyny estetycznej z krakowskiej SCM estetic.

Jakie zabiegi laserowe wybrać

Aby zrozumieć odmienność tych urządzeń specjaliści SCM estetic opisują kilka z nich.
Laser Fotona jest technologią wyposażoną w dwa systemy laserowe o odmiennym zastosowaniu: erbowo-yagowy i neodymowo-yagowy. Laser Er:YAG jest laserem ablacyjnym, którym osiągamy efekt odparowania tkanki, poprzez bardzo mocne podgrzewanie wody zawartej w komórkach. Może być on użyty w trybie frakcyjnym, czyli wypalania mikrokanalików w obrębie skóry. Powstałe mikrouszkodzenia otoczone są nieuszkodzonymi obszarami tkanki, dzięki czemu poddana zabiegowi duża powierzchnia skóry (np. cała twarz) szybciej się goi, a zabieg jest bardziej bezpieczny.

Taki tryb lasera Fotna Er:YAG poprzez zastymulowanie fibroblastów do produkcji nowego kolagenu i elastyny, służy to do zewnętrznego wygładzenia i odświeżenia skóry oraz jej wewnętrznego odmłodzenia, Dzięki takiemu działaniu w kolejnych tygodniach skóra staje się bardziej napięta, owal twarzy się poprawia, a zmarszczki są mniej widoczne. Tryb ten służy również do korekty blizn zanikowych oraz rozstępów. Możliwe jest również użycie lasera Fotona Er:YAG w trybie chirurgicznym. Wówczas poprzez odparowanie tkanek na małym obszarze możemy usuwać różnorodne zmiany skórne.

Drugi moduł lasera Fotona to laser Nd:YAG dedykowany niwelowaniu różnego rodzaju zmian naczyniowych. Mogą to być zarówno teleangiektazje, czyli widoczne gołym okiem rozszerzone naczynia na powierzchni twarzy czy nóg tzw. pajączki, bądź też rumień objawiający się, jako zaczerwienione plamy na policzkach, szyi, dekolcie. Laser ten znajduje również zastosowanie w leczeniu naczyniowej postaci trądziku różowatego. Mechanizm działania polega na pochłanianiu światła lasera przez hemoglobinę, będącą składnikiem obecnej w naczyniach krwi. Powoduje to jej podgrzanie, a przez to zamknięcie naczynka. Z uwagi na selektywne powinowactwo lasera do hemoglobiny, omijamy inne struktury skóry, co powoduje, że zabieg jest nie tylko skuteczny, ale również bardzo bezpieczny.

– W naszej ofercie mamy również laser Smaxel CO2, który podobnie jak Laser Fotona Er:YAG może działać w trybie frakcyjnym lub chirurgicznym. Ktoś mógłby zapytać, po co w takim razie dwa działające tak samo urządzenia? Na tym przykładzie można wytłumaczyć, dlaczego tak ważne jest wybranie dobrego specjalisty i odpowiedniego gabinetu do wykonywania zabiegów laserowych. Bo choć oba lasery działają w podobny sposób, to jednak różnią się; zarówno mocą (CO2 jest mocniejszy i głębiej penetruje tkankę), jak i zdolnością do pochłania wiązki lasera przez wodę zawartą w komórkach (Fotona Er:YAG jest bardziej selektywny, czyli bardziej przez nią pochłaniany). Można więc powiedzieć, że laser Fotona jest bardziej przewidywalny w działaniu, przez co bezpieczniejszy, ale za to jeśli odpowiednio doświadczony lekarz wybiera laser CO2, to za jego pomocą może osiągnąć szybsze efekty np. w leczeniu trudnych blizn zanikowych. U pacjenta z takim problemem możemy rozpocząć serię zabiegów od lasera CO2, a zakończyć na laserze Er:Yag lub na odwrót.

Podobnie alternatywą dla lasera Fotona Nd:YAG jest urządzenie Alma Harmony Baby Rejuve, które jest wyposażone w końcówkę Dye VL, wysyłającą wiązkę światła o różnych długościach. Z uwagi na to, że nie działa tak selektywnie jak laser Fotona Nd:YAG jest zabiegiem zalecanym przy rozpoczęciu terapii problemu, jakiem jest rumień. Ponadto urządzenie to ze względu na mniejszą selektywność koncentruje się też na innych składnikach skóry, przez co uzyskujemy także efekt niwelowania przebarwień i odmłodzenia skóry, która jest stymulowana na kilku poziomach.
Oczywiście wybór urządzenia zależy od potrzeb pacjenta, stopnia zaawansowania jego defektu i determinacji (np. czy jest on skłonny przetrzymać kilka tygodni zaczerwieniania na twarzy, w zamian za mocniejsze efekty działania lasera). Doboru urządzenia dokonujemy razem z pacjentem. Lekarz pomaga w podjęciu decyzji, objaśniając przewidywane korzyści z zabiegu, możliwy okres rekonwalescencji oraz określając możliwe przeciwskazania do zabiegu –
tłumaczy lek. Piotr Pałka zajmujący się w SCM estetic laseroterapią.

Poza tym jak podkreśla lek. Anna Bachleda-Curuś, specjalista dermatolog-wenerolog, lekarz medycyny estetycznej, laser Smaxel CO2 dzięki dużej mocy i precyzji działania idealnie nadaje się do usuwania niewielkich zmian skórnych takich jak: włókniaki, prosaki, brodawki łojotokowe, wirusowe lub przerośnięte gruczoły łojowe.

– Zabieg ten jest bezkrwawy, od razu koaguluje krew i nie powoduje termicznego uszkodzenia otaczających tkanek, dzięki czemu zminimalizowane jest ryzyko powstania blizn. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że procedury tego typu powinny być wykonywane pod okiem odpowiedniego specjalisty (najlepiej dermatologa), który najpierw wykona badanie dermatoskopowe pozwalające ocenić czy zmiana jest niezłośliwa i bezpiecznie może być zniwelowana za pomocą lasera – wyjaśnia specjalistka.
Jak podkreśla lek. Piotr Pałka laser Fotona to urządzenie wysokiej klasy, które pozwala na dowolne modelowanie parametrów zabiegowych. – Jeśli zależy nam na poprawieniu napięcia skóry poprzez jej stymulację i wytworzenie nowego kolagenu, potrzebujemy mocniej ją rozgrzać. Wówczas zwiększamy czas naświetlania, ale jednocześnie zmniejszając energię (nie chcemy bowiem wtedy odparować tkanki). Te możliwości pracy urządzeniem w różnych czasach i mocach wykorzystano do stworzenia innowacyjnego programu odmładzającego. Lifting 4D laserem Fotona to kompleksowy zabieg, który składa się z czterech etapów, podczas których działa się na różnych głębokościach skóry. Dzięki połączeniu odmiennych właściwości fal lasera Er:YAG oraz Nd:YAG uaktywniają się procesy przebudowy zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych warstw skórnych. Zabieg charakteryzuje się krótkim okresem rekonwalescencji, a efekty obserwujemy po 4-12 tyg., w których skóra nieustannie się przebudowuje – wyjaśnia lekarz SCM estetic.

Dlaczego warto się decydować na zabiegi laserowe?

#Zabiegilaserowe mają wiele zalet. Wykorzystując ich odmienne właściwości, możemy nie tylko usuwać niedoskonałości, ale także poprawiać kondycję skóry. Warto pokreślić, że stymulując skórę bazujemy na jej wewnętrznych zdolnościach do regeneracji, bez konieczności podawania różnorodnych substancji, co wpisuje się w tak modne ostatnio wśród pacjentów trendy bycia ECO.

– Oczywiście laseroterapia nie jest metodą na całe zło, bo tak, jak już wcześniej podkreślałem, zabiegi powinny być dobierane zawsze indywidualnie do pacjenta. I tak np. u osoby po 60 roku życia, która wcześniej nie stosowała żadnych zabiegów, ciężko będzie uzyskać satysfakcjonujące efekty liftingu za pomocą samej laseroterapii. Takiej pacjentce zaproponować możemy zabiegi łączone, w których dla spotęgowania efektu odmładzającego wykorzystać możemy również kwas hialuronowy, toksynę botulinową czy peelingi chemiczne. Z kolei u pacjentki 30-letniej wykorzystanie lasera będzie zabiegiem tzw. „anty-aging”, czyli działającym przeciwstarzeniowo, pozwalającym na spowolnienie i odwrócenie tego procesu. Różne techniki uzupełniają się, dlatego też oferujemy naszym pacjentom terapię opartą na zabiegach skojarzonych, „uszytą” specjalnie na miarę ich potrzeb i możliwości. W SCM estetic często wykonujemy zabiegi łączone np. odmładzające zabiegi laserowe wraz z mezoterapią albo osoczem bogatopłytkowym, co poprzez dodatkową stymulację skóry oraz przyspieszenie gojenia jeszcze bardziej potęguje efekty laseroterapii.

Światowym trendem jest wykorzystanie technik łączonych, przez co efekty jednego zabiegu są potęgowane przez inny zabieg, a lasery są nieodzownym ich elementem. Dlatego warto w okresie jesienno-zimowym zadbać o skórę, wykorzystując odmładzające właściwości lasera – zaleca lek. Piotr Pałka.

SCM estetic to wyjątkowe krakowskie Centrum Dermatologii Estetycznej i Kosmetologii. Naszą misją jest świadczenie profesjonalnych usług dla najbardziej wymagających Pacjentów.

Oferujemy wyspecjalizowane zabiegi oraz terapie z zakresu medycyny estetycznej, kosmetologii, dermatologii, drobnej chirurgii plastycznej, trychologii. Naszą największą zaletą jest zespół wykwalifikowanych specjalistów, w tym lekarzy dermatologów i chirurgów oraz kosmetologów, a także posiadanie najnowocześniejszego, certyfikowanego sprzętu oraz preparatów najwyższej jakości. Uzyskujemy najlepsze efekty leczenia, jednocześnie zapewniając pełen komfort i bezpieczeństwo naszym Pacjentom.

Wywodzimy się z Centrum Medycznego SCM clinic, które już od wielu lat cieszy się dużym zaufaniem wśród Pacjentów, oferując im kompleksową opiekę medyczną, zarówno ambulatoryjną jak i operacyjną.

SCM estetic to zdecydowanie coś więcej niż gabinet urody. To klinika, w której podchodzimy do Pacjenta kompleksowo, patrząc na jego organizm holistycznie.

www.scmestetic.pl ul. Grzegórzecka 67C/U14, 31-559 Kraków, tel.: +48 518 547 265

Polka bada komórki odpornościowe w złośliwych nowotworach mózgu

Każdego roku w Polsce diagnozuje się blisko 3000 przypadków guza mózgu, a śmiertelność w przypadku nowotworów mózgu wynosi 2300 przypadków…
CZYTAJ

Skala poważnych naruszeń praw dzieci na świecie jest niewyobrażalna, alarmuje UNICEF

Od 2005 do 2020 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych potwierdziła ponad 266 tysięcy poważnych naruszeń praw dzieci w 30 konfliktach zbrojnych…
CZYTAJ

Dziewczyny lubią brąz! Jak przedłużyć trwałość wakacyjnej opalenizny?

Kąpiele słoneczne i wakacyjna lekka, naturalna opalenizna to to, co uwielbiamy. Kosmetolodzy podkreślają, że nasza skóra, szczególnie ta wrażliwa, nie…
CZYTAJ

Stymulacja tkankowa to podstawa odzyskania młodego wyglądu. Co to są stymulatory tkankowe?

Zachowanie zdrowia i młodości na długo, to marzenie większości kobiet. Czas pędzi nieubłaganie i ma olbrzymi wpływ na samopoczucie i…
CZYTAJ

Rusza ogólnopolska kampania marki Gatta “Kobiecość to ja” zachęcająca do przełamywania społecznych stereotypów nt. kobiecości

#Polki nie są przekonane o swojej kobiecości. Jak wynika z badania, przeprowadzonego przez Instytut Badawczy SW Research na zlecenie marki…
CZYTAJ

Słońce, słona woda, upał, czyli czego nie lubią włosy

#Słońce, słona woda, #upał, czyli czego nie lubią #włosy. Włosy nie lubią słońca. Choć przed laty płowe refleksy na głowie…
CZYTAJ

Przygotuj swoje stopy na lato!

Coraz więcej ciepłych dni zwiastuje rozpoczęcie sezonu urlopowego. Kiedy zaczynamy planować wakacyjne wyjazdy, od razu myślimy też o tym, jak…
CZYTAJ

Stres informacyjny a zdrowie – czy nadmiar informacji może być szkodliwy?

#Wojna, #inflacja, rosnące stopy procentowe, wizja powrotu pandemii, małpia ospa – tematów do stresowania się obecnie nie brakuje. Nietrudno nabawić…
CZYTAJ

23 czerwca Dzień Świadomości Raka Prostaty. Ten nowotwór można skutecznie leczyć nowoczesnymi metodami

23 czerwca obchodzimy nie tylko Dzień Ojca, ale także Ogólnopolski Dzień Świadomości Raka Prostaty. W Polsce choruje na niego co…
CZYTAJ

Porowatość włosów a ich pielęgnacja, czyli jak ujarzmić niesforne kosmyki?

Odpowiednia pielęgnacja włosów to wyzwanie. Na sklepowych pólkach można znaleźć wiele typów szamponów i odżywek, do włosów farbowanych, przetłuszczających się,…
CZYTAJ

Błyskawiczne lody na patyku z mascarpone, musem i malinami – naturalna słodycz w pięknej formie dla całej rodziny!

Macie ochotę na coś naturalnie pysznego? Może domowe lody malinowe z mascarpone? Warto spróbować, bo to błyskawiczna w przygotowaniu propozycja…
CZYTAJ

Kobieca i zmysłowa – taka jest najnowsza kolekcja MOHITO Dreamy Days

#Piasek, #morze i #słońce. Wprost wymarzone wakacje! Kobieca i zmysłowa – taka jest najnowsza kolekcja MOHITO Dreamy Days. Wyraziste barwy…
CZYTAJ

ZDROWIE

VIEW ALL

Polka bada komórki odpornościowe w złośliwych nowotworach mózgu

Każdego roku w Polsce diagnozuje się blisko 3000 przypadków guza mózgu, a…
CZYTAJ

Stres informacyjny a zdrowie – czy nadmiar informacji może być szkodliwy?

#Wojna, #inflacja, rosnące stopy procentowe, wizja powrotu pandemii, małpia ospa – tematów…
CZYTAJ

23 czerwca Dzień Świadomości Raka Prostaty. Ten nowotwór można skutecznie leczyć nowoczesnymi metodami

23 czerwca obchodzimy nie tylko Dzień Ojca, ale także Ogólnopolski Dzień Świadomości…
CZYTAJ

Kleszcze w wielkim mieście – 8 faktów, które musisz o nich wiedzieć

Kleszcze w wielkim mieście – 8 faktów, które musisz o nich wiedzieć.…
CZYTAJ

Podejmij wyzwanie razem z ASICS! Akcja charytatywna na rzecz zdrowia psychicznego

Globalne badania ASICS wskazują, że niewiele ponad 15 minut sportu wystarczy, aby…
CZYTAJ