Zapalenie płuc – jak powinno wyglądać skuteczne leczenie?



Według statystyk każdego roku nawet 300 tys. osób choruje na zapalenie płuc w naszym kraju, a aż 12 tys. umiera z jego powodu. Warto podkreślić, że choroba jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci do 5. roku życia, ponieważ stanowi aż 15 proc. wszystkich zgonów w tej grupie wiekowej na świecie. Chociaż każdy z nas niejednokrotnie słyszał o zapaleniu płuc, warto zastanowić się, czy rzeczywiście wiemy na czym polega? Jakie objawy mu towarzyszą, czym różni się od „zwykłego” przeziębienia i jak skutecznie diagnozować tę chorobę, zwłaszcza w czasie epidemii koronawirusa? Na te pytania odpowiada dr n.med. Elżbieta Mądro, internista z Centrum Medycznego Damiana.

Współczesna medycyna zdecydowanie poszła do przodu, a niemal każdego dnia świat obiega informacja o nowych rozwiązaniach umożliwiających skuteczniejsze leczenie chorób czy przeprowadzanie skomplikowanych operacji. Podobną drogę pokonało również zapalenie płuc, które przez wieki zbierało śmiertelne żniwo na całym świecie, jednak obecne możliwości medycyny dają szansę na stosunkowo szybkie i skuteczne leczenie oraz uniknięcie groźnych powikłań.

Dlaczego zatem zapalenie płuc to wciąż jeden z istotnych powodów zgonów?

Zapalenie płuc to niezwykle niebezpieczna choroba, która może powodować bardzo groźne konsekwencje, jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że jest mocno bagatelizowana przez dużą część społeczeństwa – komentuje dr n. med. Elżbieta Mądro, internista z Centrum Medycznego Damiana

– Powodów takiego podejścia jest kilka. Po pierwsze zapalenie płuc często jest związane z objawami, które możemy przypisać zwykłemu przeziębieniu, a ich pojawienie się w okresie jesienno-zimowym traktujemy jako coś „naturalnego”. Dolegliwości próbujemy zwalczyć za pomocą tzw. domowych sposobów, które w oczywisty sposób nie mogą nam pomoc. W tym czasie choroba się rozwija i staje się trudniejsza do pokonania. Wiele osób bardzo późno trafia do specjalisty, a wówczas leczenie jest o wiele trudniejsze i dłuższe. Drugim aspektem są powikłania, związane często z faktem niedoleczenia choroby. Leczenie bowiem powinno być przeprowadzane w całości, a wiele osób, gdy tylko poczuje się lepiej lub ustąpią główne objawy, przerywa np. przyjmowanie leków lub wraca do normalnego trybu życia. Choroba jednak ustępuje wówczas tylko pozornie, a w rzeczywistości wciąż nam szkodzi –
dodaje.

Czym właściwie jest zapalenie płuc?

Wiemy już, że zapalenie płuc jest niezwykle niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia. Jednak czym ono właściwie jest? Choroba polega na bardzo ostrej infekcji dróg oddechowych, która w konsekwencji swoim zasięgiem obejmuje również płuca.

U osób zdrowych pęcherzyki, z którym zbudowane są płuca, podczas oddychania wypełniają się powietrzem. Podczas opisywanej choroby do pęcherzyków trafia ropa i płyn, czego skutkiem jest m.in. ograniczenie dostępu tlenu oraz dolegliwości bólowe. Do innych objawów należą: nasilający się kaszel, duszności, świszczący oddech, a w niektórych przypadkach również podwyższona temperatura ciała, dreszcze, ogólne osłabienie organizmu, senność czy nadmierna potliwość. Wśród przyczyn występowania zapalenia płuc wyróżniamy:

• wirusy (zwłaszcza pochodzenia grypowego lub paragrypowego);
• bakterie (najczęściej pneumokoki i gronkowiec złocisty)
• grzyby (m.in. pneumocystis carinii);
• alergie;
• pasożyty (np. pierwotniaki);
• substancje chemiczne, które podczas oddychania dostały się do płuc, powodując m.in. ich podrażnienie i osłabienie.

Zapalenie płuc – diagnostyka i leczenie

W przypadku podejrzenia zapalenia płuc należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który po przeprowadzeniu wywiadu, zdecyduje o podjęciu dalszych kroków – m.in. kierując pacjenta do pulmonologa. Specjalista w celu potwierdzenia choroby przede wszystkim powinien wykonać RTG klatki piersiowej, badanie przesiewowe (materiał pobierany z górnych dróg oddechowych oraz z jamy opłucnej), a także badanie krwi.




Po potwierdzeniu choroby natychmiast wdrożone zostaje leczenie, które w zależności od przypadku trwa od 7 dni nawet do 4 tygodni. Dzieli się ono na dwa typy:

• przyczynowe – polega na podawaniu antybiotyków, które przyjmowane są przez okres 2-3 tygodni. Czasami powstaje konieczność zmiany antybiotyku – jeżeli w ciągu pierwszego tygodnia nie przynosi poprawy.

• objawowe – pacjent przyjmuje leki przeciwkaszlowe, których działanie (w zależności od fazy choroby) ma eliminować odruch kaszlowy lub ułatwiać odksztuszanie. Niekiedy stosuje się również tlenoterapię, która pozwala zwiększyć komfort życia podczas choroby.

Ponadto choremu zaleca się szczególną dbałość o codzienne właściwe nawadnianie organizmu oraz odpoczynek.
Jednym z rekomendowanych działań, które pozwala zwiększyć naszą ochronę przed zapaleniem płuc, jest również poddanie się szczepieniom przeciw grypie i pneumokokom, które odpowiadają za najcięższe formy choroby. Zalecane szczepionki są oczywiście dostępne w naszym kraju. O szczepieniach warto porozmawiać także z lekarzem pierwszego kontaktu, podczas wizyty w gabinecie lub w trakcie teleporady –
dodaje dr n. med. Elżbieta Mądro, internista z Centrum Medycznego Damiana.

Uwaga, powikłania!

Zapalenie płuc to choroba, w której powikłania niestety nie są rzadkością. Szczególnie narażone są na nie osoby w podeszłym wieku, pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe (np. niewydolność serca czy nerek) oraz wszyscy wykazujący obniżony poziom odporności, w tym również dzieci. Warto zaznaczyć, że powikłania mogą dotyczyć zarówno samego układu oddechowego, ale również innych części naszego organizmu. W pierwszym przypadku może być to np. ropień, czyli martwica tkankowej w płucach, która po zakończeniu leczenia na nowo doprowadza do pojawienia się objawów, takich jak kaszel, duszności czy gorączka. Wówczas pacjentowi podaje się antybiotyki, ale w skrajnych przypadkach konieczna może okazać się operacja. W drugim przypadku (powikłań niezwiązanych z układem oddechowym) mówimy m.in. o możliwości wystąpienia sepsy czy zapalenia wsierdzia. Jak widzimy zapalenie płuc jest dla nas naprawdę groźne, dlatego warto poważnie i odpowiedzialnie traktować własne zdrowie i etapy leczenia wskazane przez specjalistę – kończy dr n. med. Elżbieta Mądro, internista z Centrum Medycznego Damiana.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ