Jak działa toksyna botulinowa i kiedy ją najlepiej zacząć stosować?



Kurze łapki, lwia zmarszczka czy brukowana broda są oznakami upływającego czasu. Redukcja tych niedoskonałości jest motywacją wielu osób do skorzystania z zabiegów dermatologii estetycznej. Jak pozbyć się problemu i odpowiednio zadbać o cerę? Odpowiada dermatolog i ekspert w zakresie medycyny estetycznej dr n. med. Małgorzata Marcinkiewicz z kliniki Projekt Skóra.

Intensywna mimika twarzy sprawia, że z biegiem lat zaczynamy zauważać jej wpływ na naszą skórę. Emocje, stres, słońce, czynniki środowiskowe również odciskają się piętnem na twarzy. Na czole zdziwienie utrwala się pod postacią poprzecznych zmarszczek, codzienny stres lub gorszy nastrój staje się widoczny jako tzw. lwia zmarszczka, natomiast ciągłe marszczenie oczu nasila tzw. kurze łapki. Jak im zapobiegać? Podejście slow aging w medycynie lub też smart aging stawia na prewencję. Może się ona opierać na leczeniu jednym z najdłużej znanych leków, czyli modulatorem botulinowym (toksyną botulinową), zwanym potocznie botoksem. Zabieg tym produktem jest wysoce skuteczny, a przy tym bezbolesny. Jego efekt to zrelaksowany, promienny wygląd twarzy. Ponadto, lata badań wykazały, że wpływa także na jakość skóry. W swojej klinice postawiłam sobie za cel odczarowanie ,,botoksu”. Wykorzystuję bowiem specjalną technikę, która nie tworzy efektu maski, a zapewnia świeży i naturalny wygląd — komentuje dr n. med. Małgorzata Marcinkiewicz, dermatolog, ekspert w zakresie medycyny estetycznej, która prowadzi warszawską klinikę Projekt Skóra.


I dodaje:

Działanie estetyczne botoksem pozwala delikatnie unieść brwi, kąciki ust, czy koniuszek nosa, korygować uśmiech dziąsłowy, a także wygładzić zmarszczki na brodzie. Pomaga także w leczeniu nadpotliwości oraz bruksizmu, czyli niekontrolowanego, mimowolnego zaciskania zębów, które może prowadzić do zgrzytania i niszczenia szkliwa.




Działanie toksyny botulinowej

Preparat tzw. BTX wpływa zwiotczająco poprzez hamowanie interakcji między nerwami a mięśniami. Rozluźnione mięśnie powodują, że skóra przestaje się marszczyć i ulega spłyceniu. W efekcie zabieg wpływa na wypoczęty i zrelaksowany wygląd twarzy oraz redukcję zmarszczek.

Częstotliwość: Efekt uzyskany po zabiegu utrzymuje się od czterech do sześciu miesięcy. Po tym czasie rekomendowane jest jego ponowne wykonanie.

Rozpoczęcie stosowania BTX jest bardzo indywidualne, choć specjaliści mówią zwykle o 30 r. ż. Czasu nie jesteśmy w stanie zatrzymać, jednak odpowiednio dbając o naszą skórę, możemy zniwelować oznaki starzenia. Chcąc uzyskać najlepsze efekty, należy działać zarówno od wewnątrz — korzystając z dóbr dermatologii estetycznej, jak i pamiętać o codziennej pielęgnacji twarzy — dokładnym oczyszczaniu, odpowiednim nawilżeniu skóry i aplikacji składników aktywnych. Taka kombinacja działań pozwoli na długo cieszyć się pięknym i zdrowym wyglądem – konkluduje dr Małgorzata Marcinkiewicz.

Opisany w materiale zabieg wykonywany jest w klinice Projekt Skóra.

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ