Skuteczna profilaktyka czerniaka – sprawdź swoją skórę wideodermoskopem



Przeciętnie człowiek na skórze posiada około dwudziestu znamion barwnikowych. Mogą być one wrodzone, czyli widoczne już w momencie urodzenia lub nabyte, pojawiające się w okresie dzieciństwa i w pierwszych latach życia dojrzałego. Zdarza się, że niektóre z nich są źródłem niebezpiecznego dla zdrowia czerniaka. Chcąc uchronić się od rozwinięcia choroby najważniejsze jest profilaktyczne badania wideodermoskopem oraz regularna obserwacja skóry. Więcej opowiada dermatolog z kliniki Projekt Skóra, dr n. med. Małgorzata Marcinkiewicz.

Znamiona barwnikowe popularnie nazywane pieprzykami należą do najczęściej występujących zmian skórnych u człowieka. Są zwykle niegroźne, ale niewielki procent może przekształcić się w niebezpieczny nowotwór skóry nazywany czerniakiem. Lato to okres, w którym istnieje największe ryzyko jego rozwinięcia, stąd tak istotne jest okresowe badanie w gabinecie dermatologa, szczególnie po upalnych wakacjach – wyjaśnia dr Małgorzata Marcinkiewicz.

Okresowe badanie wideodermoskopem

Najbardziej wyspecjalizowanym i nowoczesnym sposobem na sprawdzenie znamion pod kątem czerniaka jest badanie wideodermoskopem. To sprzęt medyczny, który pozwala powiększyć zmiany skórne nawet 140-krotnie. Działa przy wykorzystaniu potencjału sztucznej inteligencji. Maszyna uczy się naszej skóry i tworzy mozaikę znamion. Grupuje wszelkie przebarwienia i ocenia, które z nich są potencjalnie niebezpieczne.

Umożliwia również archiwizację zdjęć wszelkich przebarwień. Dzięki temu specjalista jest w stanie na przestrzeni czasu ocenić, czy faktycznie konkretny pieprzyk uległ widocznym zmianom i powinien zostać usunięty. Zaleca się, aby takie badanie wykonywane było co najmniej raz w roku, a najlepszy moment to tuż po powrocie z wakacji, jeśli oczywiście lekarz nie zalecił inaczej.

Regularna obserwacja

Warto jednak zauważyć, że czerniak nie wybiera czasu ani godziny, stąd może pojawić się w każdym momencie. Dlatego powinniśmy swoje ciało bacznie obserwować przez cały rok nie tylko, gdy zaczynają się upalne pogody. Zalecam, aby raz w miesiącu obejrzeć skórę pod kątem nowych czy nietypowych zmian.

Latem natomiast należy być szczególnie ostrożnym. To okres, w którym znacznie intensywniej eksponujemy się na słońce, a powtarzające się częste oparzenia słoneczne sprzyjają powstawaniu zmian. Dlatego przypominam swoim pacjentom o używaniu kremów z filtrem przeciwsłonecznym, noszeniu nakrycia głowy oraz przyciemnianych okularów.

Wstępne rozpoznanie

Jak może wyglądać czerniak i co może wzbudzać nasz niepokój? To zmieniający się wygląd pieprzyka powinien zwrócić naszą uwagę – jego nietypowy kształt, czy znaczące powiększenie. Nowe zmiany barwnikowe, które pojawią się po opalaniu, mogą stać się również niebezpieczne. Wśród czerniaków około 40% powstaje z „uzłośliwienia” znamienia już istniejącego, a 50% tworzy się de novo, a więc na skórze wcześniej niezmienionej, stąd ta samoobserwacja jest tak istotna. Czerniak ma wiele cech charakterystycznych, które określa się za pomocą skali ABCDE , gdzie A to asymetria, B oznacza kształt, brzeg, C – kolor, D – rozmiar a E – ewolucja znamienia.

Najistotniejsze jest zatem obserwacja własnego ciała oraz konsultacja z precyzyjnym badaniem wideodermoskopem. Pacjent, u którego czerniak zostanie wcześnie wykryty ma on od 90 do 100% szans na wyleczenie – konkluduje dr Małgorzata Marcinkiewicz.




Dermatoskopia i Wideodermatoskopia. Martwi Cię nowy pieprzyk? Pojawiło się nowe znamię? Nie zwlekaj i umów badanie dermo- lub wideodermoskopowe!

Nasi specjaliści ocenią Twoje znamiona szybko i skutecznie. Badanie jest bezbolesne, a przy zastosowaniu jedynego w swoim rodzaju wideodermoskopu w Polsce wysoce skuteczne.

Jako profesjonaliści i doświadczeni dermatolodzy wykorzystujemy najnowocześniejsze metody diagnostyczne. Dlatego w naszej ofercie nie mogło zabraknąć badania skóry w postaci wideodermoskopii – niezwykle dokładnej i efektywnej metody analizowania i monitoringu (archiwizowania obrazu) znamion na skórze ciała. „Zeskanujemy” Twoją skórę i stworzymy mapę pieprzyków.

Dysponujemy najnowocześniejszym i jedynym takim urządzeniem w Polsce do wideodermoskopii tworzącym mozajkę znamion i wyposażonym w sztuczną inteligencję – FotoFinder ATBM Master.

Za sprawą bardzo dużego powiększenie (nawet do 140 x) umożliwia ocenę nawet najmniejszych zmian.

#Wideodermoskopia, jak i sama #dermoskopia, jest badaniem nieinwazyjnym – dodatkowo też bezpiecznym, bezbolesnym, szybkim i powtarzalnym.

Najnowszy aparat do wideodermoskopii jako jedyny na rynku! wykonuje mapę znamion całego ciała w ciągu zaledwie 3 minut.



Czym jest wideodermoskopia?

Wideodermoskopia (wideodermatoskopia), czyli badanie wideodermoskopowe jest metodą diagnostyki zmian barwnikowych, włosów, czy paznokci.

Umożliwia diagnostykę zmian na skórze i wczesne wykrywanie nowotworów skóry, w tym najgroźniejszego czerniaka w najwcześniejszym stadium. Aparatura pozwala na prowadzenie fotodokumentacji zmian skórnych, ich obserwację i porównanie podczas kolejnych wizyt kontrolnych.

Wczesne wykrycie czerniaka pozwala na bliskie 100% jego wyleczenie! – stąd tak wielką wagę przykładamy do regularnego monitorowania znamion na skórze całego ciała.

Mapa – mapowanie całego ciała

Przeciętna osoba ma na swojej skórze 20 znamion barwnikowych. Znamiona barwnikowe znajdują się na różnych częściach ciała. Mogą zlokalizować się na tułowiu, na podeszwach, a nawet w miejscach intymnych. W związku z ich różną lokalizacją, czasami niedostępną naszym oczom, jak w przypadku pleców, a także liczbą, wskazane jest regularne zgłaszanie się na kontrolę znamion.



Wideodermoskop
wyposażony w system tzw. mapowania ciała pod względem znamion umożliwia zapisanie w pamięci komputera układu naszych znamion i zmian skórnych na całym ciele. Nasze urządzenie jako jedyne tworzy swego rodzaju mapę znamion w niecałe 3 minuty!

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ