Skuteczna profilaktyka czerniaka – sprawdź swoją skórę wideodermoskopemPrzeciętnie człowiek na skórze posiada około dwudziestu znamion barwnikowych. Mogą być one wrodzone, czyli widoczne już w momencie urodzenia lub nabyte, pojawiające się w okresie dzieciństwa i w pierwszych latach życia dojrzałego. Zdarza się, że niektóre z nich są źródłem niebezpiecznego dla zdrowia czerniaka. Chcąc uchronić się od rozwinięcia choroby najważniejsze jest profilaktyczne badania wideodermoskopem oraz regularna obserwacja skóry. Więcej opowiada dermatolog z kliniki Projekt Skóra, dr n. med. Małgorzata Marcinkiewicz.

Znamiona barwnikowe popularnie nazywane pieprzykami należą do najczęściej występujących zmian skórnych u człowieka. Są zwykle niegroźne, ale niewielki procent może przekształcić się w niebezpieczny nowotwór skóry nazywany czerniakiem. Lato to okres, w którym istnieje największe ryzyko jego rozwinięcia, stąd tak istotne jest okresowe badanie w gabinecie dermatologa, szczególnie po upalnych wakacjach – wyjaśnia dr Małgorzata Marcinkiewicz.

Okresowe badanie wideodermoskopem

Najbardziej wyspecjalizowanym i nowoczesnym sposobem na sprawdzenie znamion pod kątem czerniaka jest badanie wideodermoskopem. To sprzęt medyczny, który pozwala powiększyć zmiany skórne nawet 140-krotnie. Działa przy wykorzystaniu potencjału sztucznej inteligencji. Maszyna uczy się naszej skóry i tworzy mozaikę znamion. Grupuje wszelkie przebarwienia i ocenia, które z nich są potencjalnie niebezpieczne.

Umożliwia również archiwizację zdjęć wszelkich przebarwień. Dzięki temu specjalista jest w stanie na przestrzeni czasu ocenić, czy faktycznie konkretny pieprzyk uległ widocznym zmianom i powinien zostać usunięty. Zaleca się, aby takie badanie wykonywane było co najmniej raz w roku, a najlepszy moment to tuż po powrocie z wakacji, jeśli oczywiście lekarz nie zalecił inaczej.

Regularna obserwacja

Warto jednak zauważyć, że czerniak nie wybiera czasu ani godziny, stąd może pojawić się w każdym momencie. Dlatego powinniśmy swoje ciało bacznie obserwować przez cały rok nie tylko, gdy zaczynają się upalne pogody. Zalecam, aby raz w miesiącu obejrzeć skórę pod kątem nowych czy nietypowych zmian.

Latem natomiast należy być szczególnie ostrożnym. To okres, w którym znacznie intensywniej eksponujemy się na słońce, a powtarzające się częste oparzenia słoneczne sprzyjają powstawaniu zmian. Dlatego przypominam swoim pacjentom o używaniu kremów z filtrem przeciwsłonecznym, noszeniu nakrycia głowy oraz przyciemnianych okularów.

Wstępne rozpoznanie

Jak może wyglądać czerniak i co może wzbudzać nasz niepokój? To zmieniający się wygląd pieprzyka powinien zwrócić naszą uwagę – jego nietypowy kształt, czy znaczące powiększenie. Nowe zmiany barwnikowe, które pojawią się po opalaniu, mogą stać się również niebezpieczne. Wśród czerniaków około 40% powstaje z „uzłośliwienia” znamienia już istniejącego, a 50% tworzy się de novo, a więc na skórze wcześniej niezmienionej, stąd ta samoobserwacja jest tak istotna. Czerniak ma wiele cech charakterystycznych, które określa się za pomocą skali ABCDE , gdzie A to asymetria, B oznacza kształt, brzeg, C – kolor, D – rozmiar a E – ewolucja znamienia.

Najistotniejsze jest zatem obserwacja własnego ciała oraz konsultacja z precyzyjnym badaniem wideodermoskopem. Pacjent, u którego czerniak zostanie wcześnie wykryty ma on od 90 do 100% szans na wyleczenie – konkluduje dr Małgorzata Marcinkiewicz.
Dermatoskopia i Wideodermatoskopia. Martwi Cię nowy pieprzyk? Pojawiło się nowe znamię? Nie zwlekaj i umów badanie dermo- lub wideodermoskopowe!

Nasi specjaliści ocenią Twoje znamiona szybko i skutecznie. Badanie jest bezbolesne, a przy zastosowaniu jedynego w swoim rodzaju wideodermoskopu w Polsce wysoce skuteczne.

Jako profesjonaliści i doświadczeni dermatolodzy wykorzystujemy najnowocześniejsze metody diagnostyczne. Dlatego w naszej ofercie nie mogło zabraknąć badania skóry w postaci wideodermoskopii – niezwykle dokładnej i efektywnej metody analizowania i monitoringu (archiwizowania obrazu) znamion na skórze ciała. „Zeskanujemy” Twoją skórę i stworzymy mapę pieprzyków.

Dysponujemy najnowocześniejszym i jedynym takim urządzeniem w Polsce do wideodermoskopii tworzącym mozajkę znamion i wyposażonym w sztuczną inteligencję – FotoFinder ATBM Master.

Za sprawą bardzo dużego powiększenie (nawet do 140 x) umożliwia ocenę nawet najmniejszych zmian.

#Wideodermoskopia, jak i sama #dermoskopia, jest badaniem nieinwazyjnym – dodatkowo też bezpiecznym, bezbolesnym, szybkim i powtarzalnym.

Najnowszy aparat do wideodermoskopii jako jedyny na rynku! wykonuje mapę znamion całego ciała w ciągu zaledwie 3 minut.Czym jest wideodermoskopia?

Wideodermoskopia (wideodermatoskopia), czyli badanie wideodermoskopowe jest metodą diagnostyki zmian barwnikowych, włosów, czy paznokci.

Umożliwia diagnostykę zmian na skórze i wczesne wykrywanie nowotworów skóry, w tym najgroźniejszego czerniaka w najwcześniejszym stadium. Aparatura pozwala na prowadzenie fotodokumentacji zmian skórnych, ich obserwację i porównanie podczas kolejnych wizyt kontrolnych.

Wczesne wykrycie czerniaka pozwala na bliskie 100% jego wyleczenie! – stąd tak wielką wagę przykładamy do regularnego monitorowania znamion na skórze całego ciała.

Mapa – mapowanie całego ciała

Przeciętna osoba ma na swojej skórze 20 znamion barwnikowych. Znamiona barwnikowe znajdują się na różnych częściach ciała. Mogą zlokalizować się na tułowiu, na podeszwach, a nawet w miejscach intymnych. W związku z ich różną lokalizacją, czasami niedostępną naszym oczom, jak w przypadku pleców, a także liczbą, wskazane jest regularne zgłaszanie się na kontrolę znamion.Wideodermoskop
wyposażony w system tzw. mapowania ciała pod względem znamion umożliwia zapisanie w pamięci komputera układu naszych znamion i zmian skórnych na całym ciele. Nasze urządzenie jako jedyne tworzy swego rodzaju mapę znamion w niecałe 3 minuty!

Słońce, słona woda, upał, czyli czego nie lubią włosy

#Słońce, słona woda, #upał, czyli czego nie lubią #włosy. Włosy nie lubią słońca. Choć przed laty płowe refleksy na głowie…
CZYTAJ

Przygotuj swoje stopy na lato!

Coraz więcej ciepłych dni zwiastuje rozpoczęcie sezonu urlopowego. Kiedy zaczynamy planować wakacyjne wyjazdy, od razu myślimy też o tym, jak…
CZYTAJ

Stres informacyjny a zdrowie – czy nadmiar informacji może być szkodliwy?

#Wojna, #inflacja, rosnące stopy procentowe, wizja powrotu pandemii, małpia ospa – tematów do stresowania się obecnie nie brakuje. Nietrudno nabawić…
CZYTAJ

23 czerwca Dzień Świadomości Raka Prostaty. Ten nowotwór można skutecznie leczyć nowoczesnymi metodami

23 czerwca obchodzimy nie tylko Dzień Ojca, ale także Ogólnopolski Dzień Świadomości Raka Prostaty. W Polsce choruje na niego co…
CZYTAJ

Porowatość włosów a ich pielęgnacja, czyli jak ujarzmić niesforne kosmyki?

Odpowiednia pielęgnacja włosów to wyzwanie. Na sklepowych pólkach można znaleźć wiele typów szamponów i odżywek, do włosów farbowanych, przetłuszczających się,…
CZYTAJ

Błyskawiczne lody na patyku z mascarpone, musem i malinami – naturalna słodycz w pięknej formie dla całej rodziny!

Macie ochotę na coś naturalnie pysznego? Może domowe lody malinowe z mascarpone? Warto spróbować, bo to błyskawiczna w przygotowaniu propozycja…
CZYTAJ

Kobieca i zmysłowa – taka jest najnowsza kolekcja MOHITO Dreamy Days

#Piasek, #morze i #słońce. Wprost wymarzone wakacje! Kobieca i zmysłowa – taka jest najnowsza kolekcja MOHITO Dreamy Days. Wyraziste barwy…
CZYTAJ

Wejdź do świata wspomnień z kolekcją REPLICA od Maison Margiela

Marka Maison Margiela od lat znana jest ze swoich oryginalnych i ponadczasowych kreacji. Takie są też zapachy z linii #REPLICA…
CZYTAJ

Rozpocznij podróż do promiennej skóry z Beauty Focus Collagen+!

Firma Nu Skin® nie zwalnia tempa i po raz kolejny prezentuje nowość w swojej ofercie. Od teraz w jej szerokim…
CZYTAJ

Kleszcze w wielkim mieście – 8 faktów, które musisz o nich wiedzieć

Kleszcze w wielkim mieście – 8 faktów, które musisz o nich wiedzieć. Każdego roku w okresie wiosenno-letnim powraca temat kleszczy,…
CZYTAJ

Dieta przy chorej wątrobie – co powinna jeść osoba z uszkodzoną wątrobą

Współczesna wątroba nie ma z nami lekko. Każdego dnia nadwyrężamy jej stan poprzez różne szkodliwe nawyki żywieniowe, stosowanie silnych leków…
CZYTAJ

Jakie kosmetyki zabrać na wymarzone wakacje? 4 złote zasady kosmetologa!

„Lato, lato, lato czeka, a za latem czeka rzeka…”. Las, sielskie krajobrazy pachnących łąk i błogi spokój, na który czekałyśmy…
CZYTAJ

ZDROWIE

VIEW ALL

Stres informacyjny a zdrowie – czy nadmiar informacji może być szkodliwy?

#Wojna, #inflacja, rosnące stopy procentowe, wizja powrotu pandemii, małpia ospa – tematów…
CZYTAJ

23 czerwca Dzień Świadomości Raka Prostaty. Ten nowotwór można skutecznie leczyć nowoczesnymi metodami

23 czerwca obchodzimy nie tylko Dzień Ojca, ale także Ogólnopolski Dzień Świadomości…
CZYTAJ

Kleszcze w wielkim mieście – 8 faktów, które musisz o nich wiedzieć

Kleszcze w wielkim mieście – 8 faktów, które musisz o nich wiedzieć.…
CZYTAJ

Podejmij wyzwanie razem z ASICS! Akcja charytatywna na rzecz zdrowia psychicznego

Globalne badania ASICS wskazują, że niewiele ponad 15 minut sportu wystarczy, aby…
CZYTAJ

Co trzecia Polka boi się menopauzy

Jak wynika z raportu przygotowane dla marki Jasnum, blisko 30% Polek odczuwa…
CZYTAJ