Zadbaj o piękne paznokcie bezpiecznie!



Zadbane, pięknie umalowane i ozdobione paznokcie są wizytówką każdej dbającej o siebie kobiety. W dzisiejszych czasach usługi manicurzystki są dosłownie na wyciągnięcie ręki, a większość Pań nie wyobraża sobie, że mogłoby nie móc z nich korzystać. Czy jednak tak pozornie niewinne zabiegi są zawsze w pełni bezpieczne? Na co zwracać uwagę, aby trafić w dobre ręce? O tym mówią specjaliści z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium.

Obecne techniki i dostępne produkty pozwalają wykonać bardzo efektowny manicure i pedicure. Niezbędna jest również bardzo dokładna praca stylistki i jej zdolności manualne oraz plastyczne, dzięki którym efekty są nie tylko piękne, ale i utrzymują się nawet przez 3 tygodnie. Jednak to nie wszystko, co powinno zaważyć o tym, gdzie zdecydujemy się wykonać tego typu usługę!

Możliwe zagrożenia

Idąc do manicurzystki należy mieć świadomość ryzyka, jakie niesie za sobą wykonywanie tego typu zabiegów. Ono niestety występuje i jeśli podchodzimy do takich usług zbyt beztrosko, możemy narazić się na różne zakażenia – od niegroźnych, ale uciążliwych takich jak np. grzybica paznokci, przez zakażenia bakteryjne np. gronkowcem, po bardzo poważne, przenoszone przez krew jak np. wirusowe zapalenie wątroby typu B, typu C czy nawet wirus HIV.

Jak tłumaczy dr Kamila Wasiluk współzałożycielka Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium jest tak, ponieważ podczas tego typu zabiegów naruszane są nie tylko paznokcie i skórki wokół nich, ale również wykonywane są czynności, które incydentalnie mogą doprowadzić do przerwania ciągłości skóry. – Dlatego miejsca, gdzie oferowany jest manicure i pedicure powinny podchodzić do dezynfekcji i sterylizacji tak samo poważnie jak inne gabinety zabiegowe.

Triclinium to placówka medyczna, a więc nasi specjaliści bardzo dobrze znają wszelkie zagrożenia. Naszą domeną jest nie tylko uzyskiwanie jak najlepszych efektów, ale również wykonywanie wszystkich zabiegów, nawet tak prozaicznych jak manicure czy pedicure, które również oferujemy, w warunkach spełniających najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Aby zapewnić pełne bezpieczeństwo klientek, nie wystarczy jedynie zdezynfekować narzędzia wielokrotnego użytku takie jak np. cążki, nożyczki, czy frezy. Ewelina Zelek stylistka paznokci z Triclinium podkreśla, że według prawidłowej procedury powinny one być profesjonalnie wysterylizowane w autoklawie medycznym. – To urządzenie, które za pomocą pary wodnej o odpowiednio wysokiej temperaturze i pod ciśnieniem pozwala na zabicie wszystkich drobnoustrojów. Dlatego narzędzia po każdym pacjencie powinny być najpierw wstępnie zdezynfekowane odpowiednim płynem, a następnie umyte w myjce ultradźwiękowej i w dalszej kolejności wysterylizowane w autoklawie.

Co ważne, w tym urządzeniu umieszcza się je szczelnie zamknięte w specjalnych pakietach wraz z opisaną datą pakowania i paskiem testowym, który wskazuje na poprawność sterylizacji. Początkowo pasek jest biały, a gdy wyjmujemy go wraz z pakietem po zakończonym procesie z autoklawu, zmienia kolor na czarny, co właśnie świadczy o tym, że sterylizacja przebiegła poprawnie.

Jak zaznaczają specjaliści Triclinium każda osoba, która chce mieć pewność, że narzędzia, którymi ma mieć wykonywany manicure były poddane takiej procedurze, powinna zwrócić uwagę na to, czy manicurzystka wyciąga je przy niej ze szczelnie zapakowanego pakietu i co bardzo ważne, oznaczonego, znajdującym się w środku paskiem testowym o odpowiedniej barwie!




– Oczywiście nie każdy gabinet stylizacji paznokci dysponuje autoklawem. Dlatego warto się upewnić, czy osoba go prowadząca ma podpisaną umowę z placówką, która wykonuje dla niej sterylizację pakietów. Nasza placówka jest wyposażone w taki sprzęt i samodzielnie na miejscu według potrzeb wykonuje sterylizację – mówi Ewelina Zelek.

Oczywiście poza tym, podczas zabiegu wykwalifikowana i odpowiedzialna stylistka paznokci powinna kłaść nacisk również na działania antyseptyczne, a więc dokładnie odkażać skórę dłoni i stóp klienta za pomocą dedykowanego preparatu i sama po umyciu oraz odkażeniu własnych rąk, wykonywać zabiegi w jednorazowych rękawiczkach.

Dodatkowo, każdorazowo powinna pamiętać, aby po wykonaniu usługi zdezynfekować specjalnym płynem wszystkie powierzchnie, które były dotykane, czyli m.in. blaty i lampy.

Mając świadomość zagrożeń można zdecydować się na samodzielną pielęgnację paznokci lub znaleźć miejsce, które podchodzi odpowiedzialnie do tego typu usług. Dzięki trzymaniu się wymienionych procedur, można mieć pewność, że stylistka wykona nie tylko piękny, ale przede wszystkim bezpieczny manicure i pedicure.


Ekspertka:
Ewelina Zelek – stylistka paznokci w Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium. Swoją wiedzę i doświadczenie zawodowe zdobywa od 2017 roku uczestnicząc w licznych szkoleniach i kursach m.in. Indigo Nails oraz Europejskiej Szkoły Stylizacji. Zajmuje się wykonywaniem zarówno manicuru jak i pedicuru. Pracuje z wykorzystaniem najnowszych technik. Jej domeną jest dokładność wykonywalnych zabiegów, umiejętność stworzenia zachwycających zdobień, zgodnych z aktualnie panującymi trendami oraz dbałość o wysoki stopień pielęgnacji dłoni i stóp klientów.

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ