Kwas hialuronowy – fakty i mity



Kwas hialuronowy nieodzownie kojarzy się z medycyną estetyczną, jako skuteczna broń w walce ze starzejącą się skórą. Jednak to nie jego jedyne zastosowanie, a bogate właściwości sprawiają, że coraz szerzej używany jest w innych dziedzinach, gdzie z powodzeniem wspiera leczenie wielu schorzeń. Czym tak właściwie jest kwas hialuronowy, czy jest w pełni bezpieczny dla zdrowia? Poznaj fakty i mity na jego temat!

Kwas hialuronowy (HA) to związek chemiczny, a dokładniej mówiąc cukier złożony. Przede wszystkim charakteryzuje się zdolnością wiązania wody i to nawet jej bardzo dużych ilości (1 gram HA – 6 litrów wody). Bierze udział w tworzeniu włókien kolagenowych, jest elementem mazi stawowej, a także filmu łzowego. Najczęściej wykorzystywany przy zabiegach estetycznych i w kosmetyce, jako preparat odmładzający, ale także chroniący skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Kwas hialuronowy naturalnie występuje w organizmie – FAKT

Ten polisacharyd naturalnie występuje nie tylko u ludzi, ale we wszystkich żywych organizmach. Znajduje się nawet w strunach głosowych, płynach ustrojowych, nerkach czy ciałku szklistym oka. Jednak największe jego stężenia, bo ponad 50%, jest w skórze, gdzie przyjmuje postać hialuronianu sodu, czyli soli sodowej. To ona odpowiada za jej sprężystość i nawodnienie. Codziennie dochodzi do rozpadu cząsteczek, a w ich miejsce pojawiają się nowe. Jednak niestety wraz z wiekiem liczba ta maleje, skóra traci napięcie, a na jej powierzchni pojawiają się zmarszczki.

Kwas hialuronowy powstaje w laboratorium – FAKT

Powstałe niedobory tego związku można uzupełniać, ponieważ kwas hialuronowy pozyskuje się w warunkach laboratoryjnych. Następnie staje się zewnętrznym źródłem, w postaci kremów, tabletek, kropli lub zastrzyków. Pierwsze wyizolowania HA pobierano z tkanek zwierząt, między innymi z grzebieni kogutów.

Jednak proces oczyszczania był skomplikowany, a pochodzenie zwierzęce powodowało reakcje alergiczne. Obecnie kwas produkuje się w warunkach biotechnologicznych, wykorzystując zjawisko fermentacji mikrobiologicznej, korzystając ze szczepu bakterii gatunku Streptococcus equi.




Kwas hialuronowy służy jedynie jako wypełniacz zmarszczek – MIT

W medycynie estetycznej hialuronian sodu jest stosowany najczęściej. Dzięki zgodności z chemiczną budową komórek ludzkich, jest bezpieczny i znacząco poprawia wygląd, wypełniając zmarszczki. Dzięki swoim właściwościom z powodzeniem wykorzystywany jest także w takich dziedzinach medycyny, jak chirurgia (przyspiesza gojenie się ran), otolaryngologia (regeneruje struny głosowe), reumatologia (wspomaga leczenie zwyrodnienia stawów) i okulistyka (łagodzi podrażnienia i nawilża gałkę oczną).

Zmniejszająca się ilość kwasu w organizmie dotyczy nie tylko skóry, ale także innych tkanek, w których się znajduje. Dlatego z wiekiem zaczynają się problemy ze stawami, gdy zaczyna brakować mazi stawowej, także częściej pojawiają się dolegliwości związane z oczami, takie jak uczucie „suchego oka”, gdy rogówka i spojówka ulegają wysychaniu. Dolegliwość ta pojawia także, gdy zbyt dużo czasu spędza się przed ekranem monitora lub w klimatyzowanych pomieszczeniach.

W takich sytuacjach najlepiej sięgnąć po krople do oczu, które mają w swoim składzie kwas hialuronowy, na przykład Ektin. Do niwelowania objawów zespołu suchego oka, najczęściej zaleca się wyroby medyczne właśnie z tym związkiem chemicznym, ponieważ poprawia on komfort gałki ocznej, dzięki silnym właściwościom stabilizującym oraz nawilżającym (wiązania wody).

Kwas hialuronowy często powoduje alergię – MIT

Kwas hialuronowy zastosowany w preparatach ma chemiczną budowę identyczną z tym występującym w ludzkim organizmie naturalnie. Dlatego jest to związek, który powoduje reakcje alergiczne niezwykle rzadko. Nazywa się go substancją biozgodną, a więc całkowicie bezpieczną. Ze względu na naturalny charakter często stosowany jest w kroplach i bez przeszkód można nawilżać nim suche i zmęczone oczy, nie obawiając się zaczerwienienia czy nieprzyjemnych podrażnień.

Warto zwrócić uwagę, by wyrób medyczny nie miał konserwantów, jak na przykład Ektin, który posiada naturalny skład i jest dostępny bez recepty. Nadaje się do wrażliwych oczu, może być stosowany u osób noszących soczewki kontaktowe i u dzieci.

Źródła:
www.bausch.com.pl/produkty/krople-do-oczu/ektin

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ