Co zrobić, aby substancje aktywne z produktów pielęgnacyjnych naprawdę działały?



Głównym zadaniem naszej skóry jest ochrona przed czynnikami zewnętrznymi oraz przedostawaniem się niechcianych substancji do organizmu. To nasza zewnętrzna bariera ochronna, dlatego większość substancji, które znajdują się produktach pielęgnacyjnych zamiast dostawać się w głębsze warstwy skóry, dociera tam w niewielkich promilach w większości zatrzymując się na jej naskórku. Co zrobić, aby zwiększyć absorpcję substancji czynnych tak, aby mogły spełniać swoje funkcje i stosowanie produktów pielęgnacyjnych wreszcie zadziałało?

Aby w prosty sposób zobrazować to co dzieje się po nałożeniu na naszą skórę kosmetyków pielęgnacyjnych, wystarczy zrobić mały eksperyment. Weźmy suchą gąbkę i spójrzmy na jej porowatą (jak skóra) strukturę. Jeśli polejemy taką suchą gąbkę wodą, to prawie w ogóle się ona nie wchłonie, jedynie w minimalnym stopniu zatrzyma się na jej powierzchni. Ale jeśli wcześniej namoczymy gąbkę i powtórzymy tę samą czynność, gąbką pochłonie wodę. Podobnie zachowuje się nasz skóra więc bez przygotowania jej na przyjęcie substancji z zewnątrz nie ma mowy o transporcie przezskórnym. W takim razie co zrobić, aby otworzyć drogę w jej głąb?

Odpowiednie uwodnienie

Podstawą przenikania substancji aktywnych w głąb skóry, ale też samego jej prawidłowego funkcjonowania jest odpowiednie nawodnienie. Pomoże nam w tym kwas hialuronowy. Należy jednak pamiętać, że tylko kwas hialuronowy o małej masie molekularnej jest w stanie zapewnić wiązać i magazynować wodę w głębi skóry. Większe cząsteczki kwasu pozostają tylko w martwej warstwie rogowej, która może wyciągać wodę z głębi skóry przynosząc odwrotny skutek.

Kwas hialuronowy o ultramałej masie cząsteczkowej 5000 Daltonów , która przenika do żywych warstw skóry, nawadniając komórki i przestrzenie międzykomórkowe znajdziemy w Essence de Beaute od Medex Bio Science Cosmetics – żelowej esencji młodości, której przeznaczeniem jest właśnie „otwieranie” skóry na przyjęcie substancji aktywnych. Jakie inne substancje znajdują się w esencji i jakie spełniają funkcje?

Zatrzymanie sieciowania się kolagenu

Co oznacza to tajemniczo brzmiące sformułowanie? Acetyl tetrapeptide-5 to peptyd niskocząsteczkowy zawarty w Essence de Beaute mający zdolność wnikania w głębsze warstwy skóry, który zatrzymuje proces krzyżowania się włókien kolagenowych. Robi to poprzez skuteczne usuwanie produktów ubocznych, które powstają przy glikacji białek (AGE).

Dlaczego to tak ważne? Produkty te wpływają destrukcyjnie na kolagen. Naturalnie jego główną cechą jest miękkość i plastyczność, a gdy dochodzi do procesu krzyżowania staje się on twardy przez co blokuje wnikanie i działanie substancji aktywnych. Najbardziej narażona na te efekty jest cienka skóra pod oczami, dlatego zwykle dużo trudniej jest efektywnie działać na jej obszarze. Acetyl tetrapeptide-5 dodatkowo doskonale reguluje mikrokrążenie i likwiduje obrzęki będące wynikiem gromadzenia się płynu w wolnych przestrzeniach.




Uzupełnienie braków

Aby skóra dobrze funkcjonowała, a jej praca nie była niczym zaburzona niezbędne do tego są odpowiednie ilości magnezu i witaminy B5. Niestety magnez ogromnie trudno się wchłania, a łatwo wypłukuje z organizmu, dlatego stale i regularnie trzeba go uzupełniać. Chlorek magnezu w postaci jonowej jest wykorzystywany we wszystkich innych procesach życiowych dlatego skóra, choć go potrzebuje ma do niego niewielki dostęp.

To on w skórze odpowiada za: znoszenie nadwrażliwości redukcję zaczerwienień, suchości oraz wykwitów skórnych. Natomiast D-PANTHENOL, czyli witamina B5 w naturalnej postaci wykazuje mocne i szybkie działanie w wygaszaniu stanów zapalnych skóry. B5 warunkuje też produkcję witaminy A i D, dzięki czemu ogranicza jej pękanie, łuszczenie, atopię czy odbarwienia. Hamuje także wydzielanie łoju, zmniejszając pory poprzez ograniczenia ich drażnienia i pobudzania. Oba elementy uzupełnimy używając regularnie Essence de Beaute.

Essence de Beaute, żelowa esencja piękności, dzięki wszystkim wyżej wymienionym składnikom przywracająca zdrowy, młody wygląd skórom szarym i bez życia, a także wiotkim, ze zmarszczkami. Wnikając głęboko angażuje każdą komórkę skóry, warstwa po warstwie do przebudzenia i intensywnej pracy, zwiększając procesy oddechowe i jej odżywianie.

Korzystając z esencji nasza skóra jest bardzo dobrze uwodniona i przygotowana na absorpcję substancji, które będziemy na nią aplikować. Dzięki niej to nie promile ani procenty, ale dziesiątki procent substancji aktywnych ma szansę wniknąć w głąb skóry, dokładnie tam, gdzie mogą działać i spełniać swoje funkcje.

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ