Dzieci są cichymi ofiarami pandemii. UNICEF Polska apeluje o pomoc



UNICEF Polska rozpoczyna akcję „Walka z koronawirusem”, aby pomagać najbardziej potrzebującym dzieciom i ich rodzinom, które w krajach rozwijających się cierpią na skutek pandemii. Apelujemy do Polaków o wsparcie wspólnie z Arturem Żmijewskim, Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF.

UNICEF Polska dołącza do globalnego apelu o pomoc w walce z COVID-19. Do naszego apelu o pomoc dołącza także Artur Żmijewski, Ambasador Dobrej Woli UNICEF.

Od wybuchu pandemii #koronawirus w grudniu 2019 roku, COVID-19 dotarł do niemal wszystkich państw i regionów świata. Potwierdzono ponad 2 mln zakażeń i 150 tysięcy zgonów, w tym również wśród dzieci. Skutki #koronawirus dotknęły miliony najmłodszych na świecie, żyjących na obszarach ogarniętych konfliktem, nękanych katastrofami naturalnymi czy skrajnym ubóstwem.

– Byłem na misji z UNICEF Polska w jednych z najuboższych krajów świata. Na własne oczy widziałem tragiczne warunki, w jakich żyją tam dzieci i ich rodziny: bez dostępu do wody, opieki medycznej czy edukacji. Epidemia koronawirusa jest wyzwaniem, z którym sami sobie nie poradzą –
mówi Artur Żmijewski, Ambasador Dobrej Woli UNICEF.

Wyzwania w walce z #koronawiruse w najuboższych krajach świata

Kluczowe w walce z #koronawiruse są prawidłowe praktyki higieniczne i mycie rąk wodą z mydłem. Niestety 40% ludzi na świecie nie ma dostępu do podstawowych urządzeń sanitarnych. Brak czystej wody jest główną przyczyną rozprzestrzeniania się COVID-19.

W krajach rozwijających się, oprócz ograniczonego dostępu do wody, dużym wyzwaniem jest zapewnienie odpowiedniej opieki medycznej. Walka z #koronawirus nadwyrężyła systemy opieki medycznej już i tak osłabione występującym kryzysem humanitarnym. Brak sprzętu ochronnego sprawia, że pracownicy medyczni w trakcie pandemii sami są dodatkowo zagrożeni i nie mogą dalej ratować życia dzieci i ich rodzin.

– Wspólne działanie to jedyny sposób na walkę z koronawirusem. Naszym priorytetem jest wsparcie tych krajów i ich mieszkańców, których przetrwanie zależy od pomocy humanitarnej. Dlatego UNICEF globalnie zdecydował się zaapelować o pomoc dla najuboższych krajów świata dotkniętych skutkami pandemii oraz wcześniejszymi kryzysami humanitarnymi. Do apelu dołącza UNICEF Polska – mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.




Jak pomóc?

To bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę unicef.pl/koronawirus i przekazać darowiznę jednorazowo lub miesięcznie. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na:

• Dostarczenie zestawów ochronnych dla pracowników medycznych
• Wyposażenie szpitali w sprzęt medyczny
• Przekazanie środków higienicznych i sanitarnych dla dzieci i ich rodzin (np. mydło, tabletki do uzdatniania wody, maseczki)
• Zapewnienie dostępu do czystej wody i mydła dla dzieci i ich opiekunów

– Pracownicy UNICEF są na miejscu i bez wytchnienia niosą pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom, rodzinom i pracownikom medycznym w krajach rozwijających się. Jesteśmy gotowi, aby nieść dalszą pomoc, ale do tego działania potrzebujemy wsparcia finansowego. Dziękujemy za każdą darowiznę – mówi Marek Krupiński.

Każdego roku UNICEF niesie pomoc dzieciom w około 300 kryzysach humanitarnych, a ponad 30 mln ludzi otrzymuje dostęp do czystej wody. Od początku pandemii organizacja dostarcza materiały ochronne dla pracowników medycznych w najuboższych krajach, m.in. rękawiczki, maski chirurgiczne, fartuchy czy gogle. Niestety potrzeby są o wiele większe.

– Wejdź na stronę unicef.pl/koronawirus i przekaż darowiznę. Zjednoczmy się w pomaganiu najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie! – apeluje Artur Żmijewski.

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie właściwie skompletowanej apteczki. Jej zawartość powinna umożliwiać szybką…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ