Rehabilitacja pacjentów bez wychodzenia z domu?



Każdego dnia z usług fizjoterapeutów korzysta ponad 600 tys. Polaków. Zabiegi rehabilitacyjne dotyczą m.in. pacjentów, którzy ulegli ciężkim kontuzjom czy wypadkom lub cierpią na groźne choroby, które skutkują rozległymi problemami z układem ruchu i mowy. W wielu przypadkach osoby te utraciły pomoc w wyniku pandemii.

Wstrzymanie terapii może jednak sprawić, że po powrocie do tzw. normalności osłabną ich mięśnie, spadnie wydolność, a efekty dotychczasowej pracy będą zmuszeni budować od nowa. Istnieje jednak sposób na utrzymanie odpowiedniej kondycji stawów i mięśni w obecnej sytuacji. Z pomocą przychodzi telerehabilitacja, która umożliwia ciągłość zabiegów oraz kontaktu fizjoterapeuty i pacjenta bez wychodzenia z domu.

Najbardziej potrzebujący bez pomocy?

Ciężkie choroby, groźne kontuzje, rozległe urazy – rehabilitacja pacjentów, których dotknęły te trudne doświadczenia, to konieczność nie tylko zaangażowania poszkodowanych i osób najbliższych, ale również wygospodarowania dużej ilości czasu. Ci pacjenci muszą trzymać się ściśle ustalonego, spersonalizowanego planu ćwiczeń i mocno zaangażować się w jego prawidłowe wykonywanie.

W obliczu pandemii #koronawirus pracę zawiesiło jednak wiele placówek i specjalistów, którzy na co dzień byli bezpośrednio zaangażowani w taką pomoc. Niestety, dla tych pacjentów może oznaczać to wstrzymanie terapii, a skutki tej konieczności to często utrata efektów dotychczasowej pracy. Ciała tych pacjentów wymagają bowiem ciągłej stymulacji, a kolejne dni czy tygodnie bez wsparcia specjalisty to spadek wydolności, osłabienie układu mięśniowo-szkieletowego, a w konsekwencji jeszcze dłuższa i bardziej męcząca rehabilitacja.

Rehabilitacja przez Internet? To działa!

Rozwiązaniem tego problemu jest tzw. telerehabilitacja, która umożliwia przeprowadzenie profesjonalnego procesu rehabilitacyjnego bez wychodzenia z domu (dostępna m.in. w Centrum Medycznym Damiana). Tym samym pozwala na wykonywanie niezbędnych ćwiczeń bez względu na odległość dzielącą pacjenta i fizjoterapeutę.

W naszym centrum konsultacje odbywają się poprzez aplikację Skype i mogą obejmować m.in. konsultacje fizjoterapeuty, instruktaż ćwiczeń, kinezyterapię, a dla najmłodszych rehabilitację nieurologiczną (z udziałem rodziców). Pacjenci, którzy kontynuują dotychczasową rehabilitację za pomocą telemedycyny mogą odczuć tylko jedną zmianę – brak bezpośredniej obecności fizjoterapeuty. Poza tym rehabilitacja jest kontynuowana w tym samym rytmie, poprzez dalszą realizację rozpisanego wcześniej planu (jeżeli pacjent rozpoczął leczenie w innej placówce lub pod okiem innego specjalisty, wówczas fizjoterapeuta musi jeszcze zapoznać się z historią choroby i dotychczasowego leczenia i postępów). W przypadku nowych pacjentów pierwszym krokiem jest rozmowa telefoniczna i przeprowadzenie szczegółowego wywiadu medycznego, dotyczącego m.in. rodzaju i umiejscowienia bólu, chorób współistniejących, przebytych urazów, stylu życia, aktywności fizycznej, przyjmowanych leków, wagi ciała a nawet stosowanej diety. Na podstawie tych informacji fizjoterapeuta proponuje indywidualnie dobraną formę terapii, przedstawiając plan leczenia wraz z rekomendacją dotyczącą codziennego funkcjonowania pacjenta. Następnie, w uzgodnionym terminie następuje sesja telemedyczna, podczas której fizjoterapeuta realizuje z pacjentem indywidualnie dobrany plan rehabilitacyjny. Przekazuje najważniejsze informacje nt. danych ćwiczeń, demonstruje ich wykonanie, a następnie realizuje je razem z pacjentem, dbając o ich poprawność. Dodatkowo każda osoba korzystająca z telerehabilitacji otrzymuje precyzyjne informacje nt. tego, jak często i z jakim natężeniem wykonywać ćwiczenia codziennie w domu – komentuje Jacek Jarosiński, fizjoterapeuta z Centrum Medycznego Damiana.

Internetowa „kontrola” sprawia, że rehabilitant może wychwycić i skorygować błędy pacjenta, a poprzez częste powtórzenia wykształcić regularność i poprawność ich wykonywania, aby przynosiły zamierzony efekt.




A co z najmłodszymi?

Trudny czas przeżywają również rodzice dzieci, które wymagają prowadzenia regularnej rehabilitacji neurologicznej. Czasami bowiem, mimo opieki nad pociechami, rodzice nie są w stanie uchronić ich od zaburzeń rozwoju psychoruchowego. Wówczas z pomocą przychodzi rehabilitacja neurologiczna, która za pomocą ćwiczeń i zasad odpowiedniej pielęgnacji pozwala wpłynąć na prawidłowe wzorce ruchowe. W tym przypadku również sprawdzi się wykorzystanie telemedycyny i przeprowadzenie rehabilitacji online.

Obecna sytuacja epidemiologiczna sprawia, że zawieszone zostały bezpośrednie spotkania z terapeutami zajęciowymi. To bardzo trudny moment dla rodziców – dzieci bowiem bardzo szybko się rozwijają, a wszelkie zaniedbania mogą doprowadzić do groźnych powikłań, które w późniejszym wieku trudno będzie pokonać. Dolegliwości takie jak: wcześniactwo, wady wrodzone, zaburzenie funkcji psychoruchowych, asymetrie, nieprawidłowa dystrybucja napięcia mięśniowego muszą być kontrolowane i leczone od pierwszych dni życia – kończy Jacek Jarosiński, fizjoterapeuta z Centrum Medycznego Damiana.

Więcej informacji nt. telerehabilitacji można znaleźć na stronie internetowej sklep.damian.pl, w aplikacji DAMIAN MOBILE lub pod numerem telefonu: 22 566 22 22.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ