Mamy kandydata na szczepionkę przeciw COVID-19



Mamy kandydata na szczepionkę przeciw COVID-19. Johnson & Johnson ogłosił wybór potencjalnego kandydata na szczepionkę przeciw COVID-19. Firma nawiązała współpracę z Departamentem Zdrowia i Opieki Społecznej USA i zadeklarowała chęć dostarczenia miliarda szczepionek przeciwko koronawirusowi na całym świecie w przyspieszonym trybie.

Potencjalna szczepionka przeciw COVID-19. Johnson & Johnson ogłosił wybór kandydata na szczepionkę przeciw COVID-19 spośród tych, nad którymi pracował od stycznia 2020. Spółka zakłada, że najpóźniej do września 2020 r. rozpoczną się badania kliniczne z udziałem ludzi, a pierwsze partie szczepionki przeciw COVID-19 mogą być dopuszczone do interwencyjnego szczepienia już na początku 2021 roku. Oznacza to znaczne przyspieszenie, w porównaniu ze standardowym procesem opracowywania szczepionek trwającym od 5 do 7 lat, zanim dany kandydat zostanie nawet rozważony pod kątem rejestracji.

Miliard szczepionek na cały świat. Spółka zapowiedziała także znaczne poszerzenie zakresu współpracy między Janssen Pharmaceutical Companies of Johnson & Johnson, a amerykańskim Urzędem ds. Zaawansowanych Badań i Rozwoju w Dziedzinie Biomedycyny (BARDA), dzięki czemu możliwe będzie zwiększenie możliwości produkcyjnych szczepionki i dostarczenie ponad miliarda jej dawek na całym świecie.

– Świat stoi w obliczu kryzysu zdrowia publicznego. Zobowiązujemy się zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby szczepionka przeciw COVID-19 była dostępna i przystępna cenowo tak szybko, jak to możliwe. Jako największa firma z branży opieki zdrowotnej czujemy ogromną odpowiedzialność za poprawę zdrowia ludzi na całym świecie. Dzięki połączeniu wiedzy naukowej, skali działania i siły finansowej firma Johnson & Johnson jest dobrze przygotowana, aby we współpracy z innymi partnerami zaangażować zasoby w celu przyspieszenia walki z pandemią – powiedział Alex Gorsky, Chairman i CEO Johnson & Johnson.

Przełom w pracach nad szczepionką. Prace nad szczepionką firma Johnson & Johnson rozpoczęła w styczniu 2020 roku, gdy tylko wyizolowano sekwencję genetyczną #koronawirus (COVID-19). Zespoły badawcze w Janssen, we współpracy ze szpitalem Beth Israel Deaconess Medical Center, będącym częścią Harvard Medical School, stworzyły i przetestowały wielu kandydatów na szczepionki przy użyciu technologii AdVac®. Dzięki współpracy z wieloma naukowcami z różnych instytucji akademickich prototypy szczepionek zostały następnie przetestowane w celu wskazania tych, które mają największe szanse na uzyskanie odpowiedzi immunologicznej w badaniach przedklinicznych.

Na tej podstawie spółka Johnson & Johnson zidentyfikowała wiodącego kandydata na szczepionkę przeciw COVID-19 (z dwoma kandydatami zapasowymi).

W ramach przyspieszonego harmonogramu Spółka zamierza rozpocząć badania kliniczne I fazy we wrześniu 2020 r., a dane kliniczne dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności mają być dostępne do końca roku. Pozwoliłoby to na udostępnienie szczepionek do stosowania interwencyjnego na początku 2021 roku.

Większe możliwości produkcyjne i ponad miliard dolarów na badania. Firma Johnson & Johnson zobowiązała się również do zwiększenia globalnych możliwości produkcyjnych. Będzie to możliwe między innymi poprzez stworzenie nowych możliwości produkcji szczepionek w Stanach Zjednoczonych i zwiększenie zdolności produkcyjnych w innych krajach. Dzięki temu możliwa będzie szybka produkcja i dostarczenie ponad miliarda dawek bezpiecznej i skutecznej szczepionki na całym świecie. Spółka planuje niebawem rozpocząć produkcję i w ramach działalności not-for-profit zobowiązuje się do powszechnego udostępnienia przystępnej cenowo szczepionki do szczepienia interwencyjnego w czasie pandemii.

Dzięki nawiązaniu współpracy między BARDA a firmą Johnson & Johnson, przeznaczone zostanie ponad miliard dolarów na współfinansowanie badań, rozwoju i badań klinicznych w zakresie szczepionek. Johnson & Johnson będzie korzystać ze swojej sprawdzonej technologii produkcji szczepionek i w razie potrzeby przydzieli dodatkowe zasoby, w tym personel i infrastrukturę. Oprócz tego zarówno BARDA, jak i spółka Johnson & Johnson, przeznaczyły również oddzielnie dodatkowe fundusze, które umożliwią rozszerzenie prowadzonych prac w celu określenia możliwych metod leczenia #koronawirus.

– Bardzo cenimy sobie zaufanie i wsparcie rządu Stanów Zjednoczonych dla naszych wysiłków badawczo-rozwojowych – powiedział Paul Stoffels, M.D., Vice Chairman of the Executive Committee and Chief Scientific Officer Johnson & Johnson – Dzięki globalnemu zespołowi ekspertów Johnson & Johnson, nasze procesy badawczo-rozwojowe osiągnęły niespotykany dotąd poziom. Niestrudzenie współpracujemy z BARDA, partnerami naukowymi i globalnymi władzami zajmującymi się ochroną zdrowia. Cieszymy się, że spośród szczepionek, nad którymi pracujemy od stycznia, udało nam się wyłonić wiodącego kandydata. Działamy w przyspieszonym tempie i zbliżamy się do badań klinicznych fazy I z udziałem ludzi, które odbędą się najpóźniej we wrześniu 2020 r. Dzięki globalnym możliwościom produkcyjnym, które zwiększamy równolegle z prowadzonymi badaniami, przewidujemy, że szczepienie interwencyjne będzie można rozpocząć na początku 2021 r.

Ponad 20 letnie doświadczenie w walce z wirusami. Przez ponad 20 lat spółka Johnson & Johnson zainwestowała miliardy dolarów w leki przeciwwirusowe i szczepionki. W programie szczepień przeciw COVID-19 wykorzystuje się sprawdzone technologie AdVac® i PER.C6® spółki Janssen, które umożliwiają szybkie opracowanie nowych szczepionek i zwiększenie skali produkcji optymalnego kandydata na szczepionkę. Tę samą technologię wykorzystano do opracowania i produkcji szczepionki przeciwko wirusowi Ebola oraz skonstruowania kandydatów na szczepionki przeciwko wirusom Zika, RSV i HIV, które znajdują się w 2. lub 3. fazie badań klinicznych.

COVID-19 należy do grupy wirusów zwanych koronawirusami, które atakują układ oddechowy. Obecnie nie ma zarejestrowanej szczepionki, terapii ani leku na COVID-19.




Rozszerzone badania antywirusowe. Oprócz prac nad szczepionkami BARDA i Johnson & Johnson poszerzyły zakres współpracy, aby przyspieszyć prace w Janssen w zakresie przeszukiwania bibliotek związków chemicznych, w tym związków pochodzących z innych firm farmaceutycznych. Celem jest określenie możliwych metod leczenia koronawirusa. Zarówno Johnson & Johnson, jak i BARDA zapewniają finansowanie w ramach tej współpracy. Przeszukiwanie baz danych cząsteczek przeciwwirusowych jest prowadzone we współpracy z Rega Institute for Medical Research (KU Leuven/University of Leuven) w Belgii.

Zgodnie z zapowiedzią z lutego 2020 r. Spółka Johnson & Johnson i BARDA ściśle współpracują z globalnymi partnerami w zakresie przeszukiwania biblioteki cząsteczek przeciwwirusowych firmy Janssen, aby przyspieszyć odkrycie możliwych metod leczenia COVID-19.

Więcej informacji na temat wielotorowego podejścia Johnson & Johnson do walki z pandemią można znaleźć na stronie: www.jnj.com/coronavirus.

###

Johnson & Johnson

W Johnson & Johnson wierzymy, że zdrowie jest podstawą życia, rozwoju społeczności i postępu. Dlatego od ponad 130 lat dążymy do tego, aby ludzie mogli cieszyć się dobrym zdrowiem na każdym etapie życia i w każdym wieku. Dziś, jako największa firma w branży ochrony zdrowia o najszerszym zakresie działalności na świecie, zobowiązujemy się do wykorzystania naszego zasięgu i skali dla dobra ludzkości. Dążymy do tego, aby leki były dostępne w przystępnej cenie i aby każdy, niezależnie od miejsca zamieszkania, mógł cieszyć się zdrowym ciałem i duchem. Łączymy nasze zaangażowanie, naukę i innowacyjność, aby trwale zmienić przyszłość zdrowia ludzkości. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.jnj.com. Obserwuj nas na @JNJNews.

Janssen Pharmaceutical Companies

W Janssen tworzymy przyszłość, w której choroby będą należały do przeszłości. W Janssen Pharmaceutical Companies of Johnson & Johnson niestrudzenie pracujemy nad tym, aby taka przyszłość stała się rzeczywistością dla pacjentów na całym świecie. Chcemy to osiągnąć, wykorzystując do walki z chorobami zdobycze nauki, poprawiając dostęp do leczenia dzięki innowacyjnym rozwiązaniom i okazując serce zwłaszcza w najtrudniejszych sytuacjach. Skupiamy się na tych obszarach medycyny, w których możemy dokonać największych zmian. Są to choroby układu krążenia i metaboliczne, choroby immunologiczne, choroby zakaźne i szczepionki, psychiatria, onkologia i nadciśnienie płucne.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.janssen.com.

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ