Dlatego powinniśmy chronić nasze oczy w czasie epidemii?



Obecnie wiele działań na świecie zdeterminowanych jest przez #epidemiakoronawirusa. W mediach pojawiają się niezliczone informacje nt. choroby, szpitale pracują na pełnych obrotach, a naukowcy walczą o stworzenie skutecznej szczepionki. Zmieniły się również nasze codzienne zwyczaje i „rytuały” – jesteśmy zmuszeni do rezygnacji ze spotkań towarzyskich, częściej niż zazwyczaj myjemy ręce, a wiele osób stosuje również maseczki ochronne. Warto jednak zaznaczyć, że troski wymagają nie tylko nasze dłonie, usta i nos, ale również… oczy. Dlaczego ochrona narządu wzroku jest tak ważna w czasie epidemii? Odpowiada Paweł Szczerbiński, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Wirus odpowiedzialny za chorobę COVID-19 rozpowszechnia się drogą kropelkową oraz przez „przeniesienie” patogenu do dróg oddechowych. Dlatego w obliczu walki z wirusem tak istotne jest zachowanie wszelkich środków bezpieczeństwa, które wiążą się z jeszcze intensywniejszą higieną dłoni oraz unikaniem bezpośredniego kontaktu z innymi osobami, które potencjalnie mogą być nosicielami wirusa. Należy jednak podkreślić, że w świetle aktualnej wiedzy #COVID-19 może wniknąć do naszego organizmu również przez narząd wzroku. Oczy bowiem, poprzez kanaliki łzowe, są połączone z naszym nosem. Tym samym łzy, które zostały zainfekowane mogą dostać się do naszego układu oddechowego (poprzez nos do płuc, gdzie wirus może wywołać największe negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia).

Dokładnie myj ręce i… okulary

Mycie rąk to jedno z podstawowych i najczęściej powtarzanych zaleceń podczas epidemii. Można bowiem powiedzieć, że woda i mydło to najprostsza, a zarazem bardzo skuteczna broń przeciwko zakażeniu. #Koronawirus jest bowiem zamknięty w osłonie tłuszczonej, a mydło doprowadza do jej zniszczenia, minimalizując jednocześnie ryzyko zarażenia. Dodatkowo, wirus jest po prostu usuwany z naszych dłoni, dzięki ruchom wykonywanym podczas ich mycia. Warto jednak pamiętać, że wirus może również przenosić się poprzez przedmioty, a jednym z nich mogą być… nasze okulary.

Czyszczenie okularów powinno należeć do podstawowych czynności każdej osoby, która korzysta z nich na co dzień. Istnieje bardzo wiele opinii, w jaki sposób najlepiej je czyścić. Niewiele osób zdaje sobie natomiast sprawę, że odpowiednie mycie okularów może (a nawet powinno) być wykonane z użyciem wody i mydła. Okulary należy umyć przynajmniej raz dziennie całościowo – bardzo często mamy tendencję wyłącznie do przecierania szkieł, a warto zauważyć, że kontakt z naszymi dłońmi mają przede wszystkim oprawki, gdzie mogą osadzać się drobnoustroje. Dzięki temu skutecznie wyeliminujemy również wszelkie zabrudzenia, mikrozanieczyszczenia oraz zatłuszczenia, co jest niezwykle istotne w czasie epidemii – komentuje Paweł Szczerbiński, optyk i optometrysta, ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.




Okulary – pomocne podczas epidemii

Skoro wiemy, że nasz narząd wzroku może stać się potencjalną drogą do zakażenia, powinniśmy zadbać o skuteczną ochronę oczu. W tym celu sprawdzi się m.in. noszenie okularów (tzw. zerówek) również przez osoby, które na co dzień z nich nie korzystają.

Ochrona oczu poprzez okulary czy gogle ochronne najczęściej kojarzy się z personelem medycznym, który ma bezpośredni kontakt z osobami chorymi. To oczywiście niezbędne działania i powinny być z całą stanowczością respektowane. Jednak taka ochrona, jeżeli mamy taką możliwość, powinna dotyczyć każdego i każdej z nas. Często bowiem można zaobserwować osoby, które noszą maseczki ochronne zabezpieczające nos i usta, a jednocześnie mają całkowicie odsłonięte swoje oczy. Dodatkowo, mam jeszcze jeden apel – na czas epidemii ograniczmy lub najlepiej zrezygnujmy z noszenia soczewek, na rzecz okularów. Dla wielu osób może być to spore ograniczenie i źródło pewnego dyskomfortu, jednak w obliczu możliwości zarażenia wirusem poprzez oczy, warto na pewien czas poddać się tym zaleceniom – kończy Paweł Szczerbiński, optyk i optometrysta, ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Pamiętajmy, w czasie epidemii należy stosować wszelkie środki ostrożności, a jednym z nich powinna być codzienna troska o bezpieczeństwo i ochronę naszych oczu.

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ

4 nieoczywiste fakty o diecie ketogennej

Dieta ketogenna najczęściej kojarzy się z siłownią czy odchudzaniem. Tylko 11 proc. Polaków wie, że jest ona niefarmakologiczną metodą leczenia…
CZYTAJ

Radosna Wielkanoc z HARIBO

W czasie Wielkanocy na stołach i w koszyczkach królują kolorowe jajka, kurczaczki i zajączki. Znajdziemy je także w limitowanych produktach…
CZYTAJ

Przepis na owsiany pudding chia z kaszką i owocami – dla małych i dużych miłośników zdrowych przekąsek!

Roślinny pudding chia z mlekiem owsianym, kaszką owsianą i owocami to świetna opcja na śniadanie lub zdrową przekąskę w ciągu…
CZYTAJ

Dieta dla zestresowanych – co jeść, aby zmniejszyć napięcie nerwowe?

To, co jemy, wywiera ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także na funkcjonowanie mentalne. Wybór odpowiednich składników…
CZYTAJ

Make-up no make-up trendem wiosny Pielęgnacja i makijaż w duecie

Wiosna to czas, gdy na scenę wkraczają nowe makijażowe trendy. W tym roku jednym z kluczowych stylów makijażu jest make-up…
CZYTAJ

Multiplikacja korzyści dla anti-agingu Jak działa potrójny kwas hialuronowy?

Potrójny kwas hialuronowy to król anti-agingu i regeneracji skóry. Jego popularność w kosmetyce zabiegowej nie gaśnie. To zdecydowanie nie dziwi,…
CZYTAJ

Autorskie receptury i opatentowane składy Badania oraz rozwój suplementów diety

Współczesna dieta zachodnioeuropejska, szczególnie w okresie zimowym, bywa uboga w naturalne źródła niezbędnych, nienasyconych kwasów omega-3 – tłuste ryby morskie…
CZYTAJ

Kaszotto z warzywami

Doskonały pomysł na lekki obiad czy kolację. Łączy w sobie sycącą kaszę z soczystymi pomidorami malinowymi, cukinią oraz papryką. Smacznie,…
CZYTAJ

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita grubego. Ten złośliwy nowotwór jest drugim – po…
CZYTAJ

Hej, chcesz coś z Avonu? Artystka i ambasadorka marki – Cleo – dołącza do grona Konsultantek!

Po ogłoszeniu Cleo nową ambasadorką marki Avon, przyszedł czas na kolejny elektryzujący news! Wokalistka dołącza do grona Konsultantek, aby realizować…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita…
CZYTAJ

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jak skutecznie diagnozować tę śmiertelną chorobę? 

- Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie…
CZYTAJ

Sen dobrem luksusowym. Co zrobić, by w końcu się wyspać?

W Światowym Dniu Snu eksperci przypominają, że zdrowy sen jest szczególnie ważny…
CZYTAJ

Okulary progresywne – jak działają i kto powinien ich używać?

Wraz z upływem lat, komfortowe widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach…
CZYTAJ

8 marca 2024, mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi. Prof. Andrzej Bochenek, który wielokrotnie operował z prof. Religą wspomina tą wybitną postać

8 marca, 2024 roku mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi,…
CZYTAJ