5 skutecznych sposobów na suchą skórę twarzy



Sucha i łuszcząca się skóra na twarzy może pojawiać się niespodziewanie i dotyczyć tak naprawdę cery każdej kobiety – zarówno tej, która na co dzień walczy z łojotokiem i wypryskami, jak i posiadaczce skóry szarej, zmęczonej oraz odwodnionej. Na szybszą utratę wody z naskórka, a tym samym – na pojawienie się nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia i łuszczenia się skóry – wpływa wiele czynników, wśród których wyróżnić można niewłaściwą pielęgnację (niedostosowaną do warunków zewnętrznych i do typu cery), niedostateczne nawadnianie organizmu „od środka”, a w skrajnych przypadkach – choroby dermatologiczne. Jak dbać o skórę, by nie dopuścić do jej przesuszenia?

Jak nawilżyć twarz? Zadbaj o to od środka!

Aby zadbać o dobrą kondycję skóry, warto zwrócić szczególną uwagę na nawadnianie. Aby wyglądała dobrze – zarówno latem, gdy promieniowanie UV naraża ją na nadmierne wysuszenie, jak i zimą – gdy musi zmagać się z przystosowaniem do zmiennych temperatur i oddziaływaniem suchego powietrza – należy dostarczać do organizmu odpowiednią ilość wody. Standardowo dorosła osoba powinna wypijać około 2 litrów płynów dziennie, przy czym warto by było, by większość była po prostu czystą wodą. Dodatkowo można wspomóc regenerację skóry oraz jej kondycję pijać napary z ziół, ale również dbając o dostarczanie organizmowi w pokarmach dobrych kwasów tłuszczowych, pochodzących z orzechów, ryb czy siemienia lnianego.

Łuszcząca się skóra na twarzy? Zwróć uwagę na produkty myjące

Często popełnianym błędem w pielęgnacji cery (który dotyczy przede wszystkim osób ze skórą tłustą) jest nadmierne wysuszanie jej powierzchni. Zazwyczaj za taki stan rzeczy odpowiada niewłaściwe oczyszczanie, z użyciem silnych detergentów. Skóra, reagując na zaburzenie warstwy hydrolipidowej na początku łuszczy się, by potem zwiększyć aktywność gruczołów łojowych. To jej mechanizm obronny, prowadzący często do powstawania suchych obszarów na policzkach i wyprysków w tzw. „strefie T” – na brodzie, nosie i czole. Aby temu przeciwdziałać, należy zaopatrzyć się w żele lub pianki do mycia twarzy, oparte na łagodnych środkach myjących. W przypadku posiadaczek cer suchych warto rozważyć oczyszczanie olejami, które skutecznie usuwają brud i resztki makijażu, a jednocześnie pozostawiają warstwę hydrolipidową skóry w stanie nienaruszonym.

Sucha skóra twarzy też musi być złuszczana

Nieestetycznie odstające suche skórki wyglądają niekorzystnie – zarówno na „nagiej” cerze, jak i pod nałożonym makijażem. Ich występowanie może dotyczyć każdego, niezależnie od tego, czy posiada skórę suchą, czy tłustą. Aby się ich pozbyć (i zapobiegać ich powstawaniu) powinno się raz w tygodniu wykonywać peeling. Dla wrażliwych cer polecane są delikatne peelingi enzymatyczne, natomiast dla cer normalnych z powodzeniem można stosować peelingi mechaniczne. Taka częstotliwość z jednej strony pozwoli skórze na regenerację, a z drugiej – zniweluje problem suchych skórek. Po peelingu warto zastosować bogatą pielęgnację, ponieważ dogłębnie oczyszczona cera jeszcze lepiej wchłonie składniki pielęgnacyjne zawarte w serach i kremach.




Jak nawilżyć twarz? Dobierz odpowiednie serum

Serum to kosmetyk, który bardzo często pomijany jest w pielęgnacji cery – zupełnie niesłusznie! To właśnie ono może być brakującym elementem porannej lub wieczornej rutyny, który idealnie sprawdzi się w pielęgnacji każdego typu skóry. Warto poszukiwać kosmetyków o formule zawierającej sok z liści aloesu lub kwas hialuronowy – to właśnie te składniki odpowiadają za sukcesywne nawilżenie naskórka, brak nieprzyjemnego efektu ściągnięcia oraz za wygładzenie jego powierzchni. Aby uniknąć przesuszenia, serum nawilżające powinny stosować zarówno posiadaczki cery suchej i mieszanej, jak i tłustej, trądzikowej.

Bardzo sucha skóra twarzy – jaki krem będzie odpowiedni?

Kolejnym krokiem w pielęgnacji, zaraz po aplikacji serum, powinno być nałożenie kremu. Jest to niezwykle ważne z dwóch powodów: po pierwsze, to właśnie okluzyjna warstwa kremu, zawierająca oleje i masła, niejako „zamyka” składniki serum w skórze, nie dopuszczając do ucieczki nawilżenia z naskórka poprzez odparowanie wartościowych substancji i wody. Po drugie, sam krem – bogaty w składniki odżywcze – przyczynia się do regeneracji cery i jej odżywienia, a także wpływa na opóźnienie procesów starzenia.

Dobrym wyborem będzie krem z zawartością wspomnianych wcześniej maseł lub olei, wzbogacony składnikiem nawilżającym – sokiem z liści aloesu i innymi ekstraktami. Takim produktem jest Merz Spezial Cream Mousse Hyaluron. To krem w formie delikatnego musu, bogaty w składniki nawilżające skórę, dający nie tylko widoczne gołym okiem efekty odżywienia, ale również zapewniający niezwykłą przyjemność ze stosowania.

Podsumowanie

Sucha skóra to problem dotykający – wbrew pozorom – nawet posiadaczki cery tłustej. Na jego pojawienie się może wpływać zarówno niewłaściwa pielęgnacja i niedostateczne nawodnienie organizmu, jak i czynniki zewnętrzne – działanie wysuszającego powietrza w ogrzewanych zimą pomieszczeniach i promieniowania UV latem.

Aby chronić skórę przed nadmiernym wysuszeniem, warto stosować się do podstawowych zasad pielęgnacyjnych, takich jak nawadnianie cery „od środka”, wykorzystywanie łagodnych środków oczyszczających, regularne i delikatne złuszczanie naskórka oraz dbanie zarówno o nawilżenie, jak i natłuszczenie skóry odpowiednimi kosmetykami. Każdy z tych kroków, wykonywany sukcesywnie pomoże uporać się z suchością cery, odstającymi skórkami oraz nieprzyjemnym uczuciem ściągnięcia.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ