Trendy w medycynie estetycznej



Ubiegła dekada była czasem intensywnego rozwoju nowoczesnych technologii, powstawania autorskich metod działania oraz zmiany wizerunku medycyny estetycznej. Polacy chcą rozsądnie i efektywnie czerpać z jej dobrodziejstw. O najnowszych trendach oraz tendencjach w korzystaniu z różnorakich zabiegów odmładzających i poprawiających urodę opowiada dr Marek Wasiluk – założyciel Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium w Warszawie i jedyny Polak z tytułem MSc Aesthetic Medicine Queen Mary University of London.

Wiem, rozumiem, czuję się bezpiecznie

Bardzo widoczna jest obecnie tendencja wzrostu świadomości na tematy związane z medycyną estetyczną. Pacjenci wiedzą czym ona jest, jakie daje możliwości oraz jakie są jej ograniczenia. – Świadome korzystanie z zabiegów ma dwie główne zalety. Po pierwsze pacjenci wiedzą jak przygotować się do danych działań, w jaki sposób będzie przebiegać cały proces oraz z jakimi efektami czy konsekwencjami (np. okres wyłączenia) wiążą się konkretne zabiegi. Drugą, bardzo ważną kwestią jest to, że mając tę świadomość mogą uniknąć różnorakich pseudo-gabinetów. Przed umówieniem się na wizytę pacjenci dokładnie sprawdzają ofertę, kwalifikacje oraz opinie o danym specjaliście. Taka wiedza zdecydowanie zwiększa poczucie bezpieczeństwa – wyjaśnia dr Marek Wasiluk założyciel Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium w Warszawie. Wiele zabiegów medycyny estetycznej wiąże się z używaniem wysokiej temperatury, prądu, ultradźwięków czy kwasów, dlatego bardzo ważne jest, by wykonywał je ekspert w danej dziedzinie.

Naturalnie, że naturalnie!

Kolejnym trendem coraz częściej spotykanym w gabinetach jest stawianie na naturalność. Jeszcze parę lat temu wielu pacjentów oczekiwało efektów, które będą bardzo widoczne, niemal sztuczne. Szczególnie przy zabiegach związanych z kształtem ust kobiety stawiały przede wszystkim na ich nienaturalne powiększenie. Zdaniem dr Marka Wasiluka coraz rzadziej spotyka się takie podejście:

– Obecnie więcej pacjentów chce po prostu dobrze wyglądać, niekoniecznie w sposób przesadzony. Przy modelowaniu ust, tak samo jak przy innych zabiegach związanych z korygowaniem asymetrii i modelowaniem np. policzków, patrzymy przede wszystkim na odpowiednie proporcje i kształt pasujący do całej twarzy. Takie holistyczne podejście daje piękne i co ważne naturalne efekty. W ten sposób podkreślamy urodę, nie zniekształcamy jej –
dodaje ekspert medycyny estetycznej.

Gdzie Ci mężczyźni? W gabinetach!

Bardzo ciekawy jest także współczesny portret demograficzny pacjenta. Na zabiegi coraz częściej decydują się mężczyźni oraz osoby młode – po 30 roku życia. – Trend dbania o urodę widać wśród Panów, którzy niegdyś przychodzili jedynie z problemem wypadania włosów lub trądzikiem. Teraz miewam pacjentów, którzy chcą zlikwidować włókniaka, pogrubić skórę, zniwelować sińce pod oczami czy po prostu odmłodzić ogólny wygląd twarzy – mówi dr Marek Wasiluk z Triclinium.

Zmieniło się także podejście społeczeństwa do medycyny estetycznej. Dużą część pacjentów stanowią osoby koło 30 roku życia, które nie czekają, aż defekty zaczną się pojawiać, tylko już na tym etapie szukają długoletniego planu zapobiegającego starzeniu skóry twarzy.






Nowe zabiegi

Medycyna estetyczna służy nie tylko do upiększania, ale również do regeneracji i odmładzania. Przykładem metody działającej właśnie w ten sposób jest nowa technologia – pulsacyjna radiofrekwencja mikroigłowa. – To urządzenie, które pobudza skórę prądem o unikalnych parametrach. Dzięki temu zaczyna ona samoistnie się regenerować i uszczelniać. Dokładnie mówiąc, naprawiane są uszkodzone połączenie skórno-naskórkowe, czyli występujące fizjologicznie odgraniczenie pomiędzy skórą właściwą a naskórkiem, które w procesach starzenia ulega mocnemu osłabieniu, przez co pojawiają się zaburzenia w postaci przebarwień czy rumienia. Dlatego właśnie pulsacyjna rf mikroigłowa jest szczególnie skuteczna w usuwaniu trudnych przebarwień i rumienia. Co ważne, jej działanie nie polega na usunięciu barwnika czy naczynek, a na pobudzeniu procesów regeneracji skóry, która sama pozbywa się tych defektów. Dodatkowo pulsacyjna RF mikroigłowa oddziałuje na komórki macierzyste znajdujące się w skórze, dając efekt odmłodzenia skóry – tłumaczy dr Marek Wasiluk.

Ekspert dodaje, że innych, jako takich nowych zabiegów. Działanie w medycynie estetycznej opiera się głównie na wykorzystywaniu znanych już metod leczenia. Niektóre technologie, czy preparaty są udoskonalane, ale nie na tyle, żeby stanowiły wielki przełom lub nowe odkrycie w tym odłamie medycyny. Trendy opierają się głownie na bardziej światłym podejściu pacjentów do poprawiania urody, a także lepszej diagnostyce i bardziej przemyślanych terapiach ze strony lekarzy.


Dr Marek Wasiluk ‒ specjalista medycyny estetycznej. Jako pierwszy i jedyny Polak, ukończył studia MSC in Aesthetic Medicine (studia magisterskie, Medycyna Estetyczna) w szkole Barts and The London School of Medicine and Dentistry na prestiżowym uniwersytecie Queen Mary University of London. Właściciel warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium. Autor eksperckiego bloga www.marekwasiluk.pl i książki pt. „Medycyna estetyczna bez tajemnic”.

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ