Nawet 45 proc. kontuzji, których doznajemy uprawiając sporty zimowe, to urazy kolana



Pamiątka z ferii: uraz kolana. Ból, obrzęk, ograniczenia możliwości ruchu kończyny lub jej nadmierna swoboda – to objawy, które powinny zaniepokoić narciarzy czy snowboardzistów.

Pogoda tej zimy jest wyjątkowo kapryśna – nie zniechęca to jednak miłośników „białego szaleństwa”. Tysiące Polaków szukają warunków do uprawiania ukochanego sportu – zarówno na rodzimych stokach, jak i w zagranicznych kurortach narciarskich. A tam, gdzie w grę wchodzi aktywność fizyczna, nieuchronnie pojawiają się urazy. Do najczęstszych należą kontuzje kolana – stanowią niemal 45 proc. urazów, których doznają miłośnicy sportów zimowych.

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

– Jeśli w przeciągu godziny od urazu pojawił się silny ból, kolano zaczęło puchnąć, nie możemy stać, a po kilku godzinach – nawet się ruszyć to znak, że potrzebujemy pilnej pomocy – mówi lek. Łukasz Luboiński, ordynator w klinice ortopedii, rehabilitacji i medycyny sportowej Carolina Medical Center –Im bardziej masywny uraz, tym szybciej pojawią się dolegliwości bólowe i obrzęk. Niepokojący jest również nieprawidłowy zakres ruchomości kończyny, tj. jego ograniczenie lub nadmierna swoboda.

Natomiast jeśli dolegliwości bólowe pojawiły się kilka dni po urazie – np. gdy już wróciliśmy z wyjazdu – warto obserwować je przez kilka dni, bo mogą świadczyć raczej o mechanizmie przeciążeniowym, którego doznaliśmy. Inaczej jest w sytuacji wystąpienia wysięków.

– Jeżeli wracamy z wyjazdu, podczas którego doznaliśmy urazu, a nasze kolano zaczyna puchnąć, pojawiają się obrzęki i wysięki, to powinniśmy zgłosić się na kontrolę do ortopedy –
mówi lek. Łukasz Luboiński – Charakter płynu może świadczyć o rodzajach urazów. Jeżeli płyn jest jasny, surowiczy, możemy mieć do czynienia ze zmianami przeciążeniowymi – gdy zbyt intensywnie jeździliśmy. Natomiast jeśli pojawia się płyn krwisty, może świadczyć o jakimś urazie, który zbagatelizowaliśmy – i o uszkodzonych strukturach stawu lub złamaniach wewnątrzstawowych. Te ostatnie mogą boleć dopiero po kilku dniach.

Najbardziej powszechne urazy kolana

Najczęstszym urazem kolana u miłośników „białego szaleństwa” są zerwania więzadła krzyżowego przedniego – szacuje się, że stanowią aż 80 proc. kontuzji.

– To urazy, które wiążą się z bólem, obrzękiem i dysfunkcją stawu. Najczęściej wymagają rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego, czyli leczenia operacyjnego –
tłumaczy lek. Łukasz Luboiński. – Operacje te wykonuje się najczęściej techniką artroskopową – sama operacja trwa około godziny, rehabilitacja – nawet do 6 miesięcy. Jest to najczęściej wykonywana procedura rekonstrukcyjna w obrębie kolana – dodaje lek. Luboiński, który w swoim dorobku ma ponad 2 tysiące tego typu operacji.

Kolejnych 15 proc. urazów to naciągnięcia i naderwania więzadła pobocznego. Te leczy się zachowawczo – wskazana jest zatem rehabilitacja, nie zaś leczenie operacyjne. 5 proc. kontuzji to naderwania łąkotek, mięśni i innych więzadeł.

– Najpoważniejsze urazy zdarzają się najrzadziej i są to złamania, które wymagają natychmiastowej pomocy. To sytuacje, gdy ból i obrzęk są na tyle silne, że pacjenta zwozi ze stoku zespół ratownictwa – dodaje Ł. Luboiński.

Złamań najczęściej doznają dzieci – są to głównie złamania w okolicy połączeń pomiędzy więzadłem a kością, i tzw. złamania awulsyjne (gdy dochodzi do oderwania się fragmentu kostnego z przyczepem więzadła lub ścięgna). Dorośli najczęściej doznają urazów skrętnych.






Diagnostyka i leczenie

Podstawą diagnostyki w przypadku urazów, którym podlegają miłośnicy „białego szaleństwa”, jest rezonans magnetyczny i zdjęcie RTG. Najczęstsze kontuzje – czyli urazy więzadła krzyżowego przedniego – wymagają szczególnie dobrej diagnostyki i określenia ewentualnych urazów towarzyszących.

W większości przypadków pacjenci podlegają rehabilitacji – do stanu osiągnięcia względnego zdrowia i zdolności przemieszczania się. Jeśli konieczna jest operacja – rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego – odbywa się najwcześniej 6-8 tyg. po urazie. W tym czasie muszą wygoić się stłuczenia, zniknąć obrzęk i wysięk. Przy decyzji o operacji należy rozważyć rodzaj sportu, który chcemy w przyszłości uprawiać, ponieważ ma to wpływ na charakter operacji i miejsce pobrania przeszczepu. Tutaj brak prawidłowej diagnostyki lub przeoczenie – czasami subtelnych – uszkodzeń może mieć niekorzystny wpływ na powrót do pełnej aktywności sportowej.

Najlepszym rozwiązaniem jest operacja artroskopowa – wykonywana przez dwa niewielkie otwory (bez rozcinania powłok skórnych). W stawie umieszczana jest kamera, dzięki czemu w znacznym powiększeniu można ocenić, a następnie naprawić struktury w obrębie kolana. Zaletą takiej operacji jest brak konieczności leczenia urazu związanego z rozcięciem kolana, a także brak dużej blizny.

***

Informacje o ekspercie

Lek. Łukasz Luboiński – ordynator, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu w klinice Carolina Medical Center. Specjalizuje się w rekonstrukcjach wielowięzadłowych w obrębie kolan, osteotomiach korekcyjnych, leczeniu urazów tkanek miękkich, ścięgien i więzadeł. Pomysłodawca i założyciel Polskiego Towarzystwa Artroskopowego.

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ