Peelingi chemiczne – remedium na wszelkie problemy skóry?



Temat peelingów chemicznych i kwasów w sezonie jesienno-zimowym co roku wraca jak bumerang. I nic dziwnego, bo to najlepszy czas na tego typu zabiegi. Skóra potraktowana kwasem nie może być eksponowana na działanie promieni słonecznych, a zimą nie jest wielkim wyczynem ich uniknąć. Jak to właściwie jest z tymi peelingami? Czy sprawdzą się w przypadku wszystkich problemów skórnych? Wyjaśniamy razem z dr Ewą Rybicką z warszawskiej kliniki Estetica Nova.

Zacznijmy od początku. Peeling chemiczny jest zabiegiem, który poprzez zastosowanie odpowiedniej substancji powoduje przyspieszenie odnowy komórkowej naskórka. Pierwsze efekty widoczne są już kilka dni po zabiegu – skóra jest złuszczona i wyraźnie odświeżona. Ale peeling chemiczny to nie tylko złuszczenie. Sztuką jest odpowiedni dobór kwasu w zależności od potrzeb skóry.

– Peelingi chemiczne zawsze dobierane są indywidualnie, nie ma jednego, który sprawdzi się u wszystkich. Inne preparaty stosowane są do skór trądzikowych, inne do skór dojrzałych, a jeszcze inne do skór bardzo młodych, np. z lekkimi przebarwieniami – tłumaczy dr Ewa Rybicka.

Różne problemy, różne kwasy

Różne problemy wymagają zastosowania innych kwasów. Do skóry młodej, która wymaga kondycjonowania, nawilżenia czy usunięcia lekkich przebarwień sprawdzą się m.in.: kwas migdałowy, kwas mlekowy, niskie stężenia kwasu glikolowego czy kwas ferulowy. W przypadku trądziku lub zmian, które są często jego trwałym następstwem stosuje się m.in. kwas azelainowy, kwas salicylowy, wyższe stężenia kwasu glikolowego, TCA, kwas pirogronowy, ale także migdałowy z jego bardzo dobrym działaniem przeciwbakteryjnym. Zastosowania innych kwasów wymaga z kolei skóra dojrzała, pokryta zmarszczkami – tu sprawdzą się kwas glikolowy, często w połączeniu z mlekowym, TCA, czy fenol.

Czy mocniejszy znaczy lepszy? Nie zawsze. Wszystko zależy od potrzeb skóry i problemu, który chcemy leczyć. Właśnie dlatego należy zaufać specjaliście. – Wśród najmocniejszych peelingów znajdziemy TCA, fenol, kwas glikolowy i pirogronowy. Obecnie coraz chętniej stosujemy formuły zawierające kilka substancji, wykorzystując synergię ich działania. Stężenia kwasów w takich preparatach są niższe, mniejsze jest ryzyko podrażnienia, skuteczność równie dobra, a nawet często wyższa – wyjaśnia dr Ewa Rybicka.




Jakie efekty daje stosowanie peelingów chemicznych?

Peelingi chemiczne przede wszystkim wyrównują koloryt skóry, zmniejszają i regulują pracę skóry łojotokowej, redukują ilość zmian trądzikowych, przywracają skórze napięcie i co za tym idzie – spłycają zmarszczki i bruzdy. Niektóre kwasy mogą być stosowane np. w połączeniu z zabiegiem Dermapen.

– W przypadku łączenia procedur należy wiedzieć, co robić i jakich preparatów można użyć. Taki zabieg może przynieść spektakularne efekty! Kwasy mogą również pomóc w walce z przebarwieniami, chociaż tutaj problem może być nieco bardziej złożony. Jeżeli mamy do czynienia z płytkimi, naskórkowymi przebarwieniami – kwasy z pewnością sobie z nimi poradzą. Jeżeli przebarwienia zlokalizowane są głębiej – walka może być nieco trudniejsza, a leczenie bardziej złożone. W takich przypadkach najczęściej wykorzystuje się również inne technologie – dodaje dr Ewa Rybicka.

Wybieraj odpowiedzialnie

Z kwasami nie ma żartów, dlatego należy wybierać odpowiedzialnie miejsce, do którego planujemy wybrać się na zabieg. Nie dajmy skusić się okazyjnej cenie – lepiej zapłacić trochę więcej i mieć pewność, że oddajemy się w ręce doświadczonego specjalisty. – Czy w przypadku stosowania peelingów chemicznych coś może pójść nie tak? Niestety tak. Osoba przeprowadzająca zabieg musi wiedzieć co robi, musi umieć dobrać odpowiedzi preparat. Zabieg przeprowadzony nieumiejętnie w najlepszym przypadku może podrażnić skórę, ale może również zakończyć się poparzeniami, a także trudnymi w leczeniu bliznami i przebarwieniami – tłumaczy dr Rybicka.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ