Nieprzyjemny zapach ust – poznaj przyczyny i rodzaje tej dolegliwości, dowiedz się jak skutecznie ją zlikwidować



Nieprzyjemny zapach z ust to zmartwienie wielu osób. Może skutecznie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie, powodować wstydliwe sytuacje, prowadzić do wycofania z życia towarzyskiego i do wielu innych krępujących czy nieprzyjemnych wydarzeń. Warto wiedzieć, jakie są przyczyny powstawania nieprzyjemnego zapachu, czy można zapobiec tej dolegliwości i jak z nią skutecznie walczyć.

Nieodpowiednia higiena czy schorzenie?

We współczesnych czasach niezwykle ważny jest wygląd zewnętrzny, ubiór oraz higiena osobista… a także oddech. Jeśli jest on nieświeży, to prawdopodobnie mamy do czynienia z halitozą. Jest to termin medyczny określający odczuwanie nieprzyjemnego zapachu wyczuwalnego w trakcie wydychania powietrza. Jeśli myślicie, że problem pojawił się w XX lub XXI wieku, to jesteście w błędzie.

„Zły oddech” znali już starożytni Egipcjanie. W tzw. Papirusie Ebersa z 1550 r. p.n.e. wskazywano, że najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest specjalna mikstura na bazie kadzideł, cynamonu, mirry i miodu. Natomiast współcześni Hipokratesowi polecali płukanie ust czerwonym winem z przyprawami. Z kolei w renesansie zły oddech, w dużym uproszczeniu, był łączony z morowym powietrzem, które odpowiadało za epidemie groźnych chorób.

Dziś wiemy, że nieprzyjemny zapach z ust odpowiadają w 85 do 90 proc. problemy związane z niewłaściwą higieną i schorzeniami w obrębie jamy ustnej. Jest to tzw. halitoza fizjologiczna, za którą odpowiadają bakterie beztlenowe. Rozwijają się one w tylnej części języka, przy nieszczelnych plombach oraz uzupełnieniach protetycznych i produkują lotne związki siarki. Inne przyczyny nieprzyjemnego zapachu z naszych ust to próchnica lub bakteryjne choroby przyzębia i stany zapalne dziąseł (halitoza patologiczna).

Wizyta u stomatologa – czy to konieczne?

Pierwszym krokiem w walce z nieświeżym oddechem powinna być wizyta u dentysty i wykonanie standardowego przeglądu stanu jamy ustnej. Bardzo często zdarza się, że osoby zmagające się z problemem nieprzyjemnego zapachu z ust nie do końca przestrzegają podstawowych zasad higieny jamy ustnej i lekceważą symptomy innych schorzeń.

– Prawidłowa higiena to podstawa, jednak samo szczotkowanie zębów może nie wystarczyć. Szczotkujmy zęby dwa razy dziennie, a do tego używajmy nici dentystycznej, płynów do płukania ust, oraz czyśćmy język. Chodzi głównie o to, żeby pomiędzy zębami i na ich styku z dziąsłem nie zostawały resztki pokarmu oraz nie tworzyła się płytka bakteryjna i kamień nazębny.– mówi Romana Markiewicz-Piotrowska, z Kliniki Stomatologicznej Piotrowscy i Bejnarowicz.

Jeśli nie będziemy przestrzegać tych podstawowych zasad, możemy spodziewać się tego, że po pewnym czasie pojawi się próchnica oraz schorzenia dziąseł i śluzówki, a to już otwarta droga do nieprzyjemnego oddechu. – Dlatego oprócz higieny jamy ustnej tak ważne są regularne przeglądy stomatologiczne. W ten sposób można jak najszybciej reagować na wszelkie nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej i je eliminować. Istotne jest również regularne czyszczenie kamienia nazębnego – podkreśla lekarz stomatolog. Brak szybkiej reakcji może powodować stany przewlekłe oraz pogłębianie się dyskomfortu związanego z nieświeżym oddechem.

Pamiętajmy również o tym, że ważnym elementem ochrony naszych zębów i dziąseł jest nie tylko higiena, profilaktyka i naprawa ubytków. Pomocna w przeciwdziałaniu schorzeniom w obrębie jamy ustnej jest także prawidłowa dieta. Unikajmy pokarmów zawierających kwasy oraz wszelkiego rodzaju słodyczy.

– Pojawienie się kwasów w jamie ustnej obniża pH, co w konsekwencji prowadzi do wypierania minerałów, z których zbudowane jest szkliwo zębów. Podobnie działają słodycze, które zwiększają wydzielanie kwasów. Dlatego jeśli chcemy, żeby nasze szkliwo było w dobrym stanie, musimy usunąć z naszej diety w szczególności napoje energetyczne, izotoniczne, soki, alkohol, kwaśne potrawy oraz słodycze – stwierdza Markiewicz-Piotrowska. Ważne jest również picie wody i stymulowanie wyzwalania śliny, która chroni nasze szkliwo i utrzymuje odpowiednie pH w ustach.




Skomplikowana diagnoza

Osobnym zagadnieniem jest przypadek, gdy w obrębie jamy ustnej wszystko jest w najlepszym porządku, a nasze dziąsła i zęby są prawdziwymi okazami zdrowia. Pomimo tego problem z nieświeżym oddechem dalej występuje.

Przyczyn może być wiele, jednak na pierwsze miejsce wśród nich wysuwają się schorzenia migdałków, czyli przewlekłe zapalenie lub ropnie migdałków i angina. Jednak nie wszyscy badacze są zgodni co do tego. Nieprzyjemny zapach z ust może być spowodowany innymi problemami zdrowotnymi z układem oddechowym, pokarmowym, a także chorobami ogólnoustrojowymi lub braniem określonych leków.

Jeśli zatem okaże się, że problem z brzydkim oddechem z ust nie jest spowodowany problemami natury stomatologicznej, warto wybrać się do lekarza rodzinnego, żeby skierował nas do odpowiedniego specjalisty.


Romana Markiewicz-Piotrowska, z Kliniki Stomatologicznej Piotrowscy i Bejnarowicz

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ