Ciemieniucha u niemowlaka. Co musisz o niej wiedzieć – komentarz ekspercki Renaty Lustyk “Położna na medal”



Ciemieniucha u niemowlaka. Co musisz o niej wiedzieć – komentarz ekspercki Renaty Lustyk, ambasadorki kampanii edukacyjno-społecznej “Położna na medal”. Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. Najczęściej pojawia się w okolicy owłosionej skóry głowy i na brwiach. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wynikiem niedbałości rodziców o higienę maluszka. Powoduje ją zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które ostatecznie ulegają zaczopowaniu, a zasychający łój tworzy grubą, łuskowatą skorupkę na skórze dziecka. Co warto wiedzieć i jak sobie radzić z ciemieniuchą odpowiada położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”

Ciemieniucha – po czym ją rozpoznać?

W pierwszej fazie widoczna jest w formie niewielkich, białych łusek, nieco przypominających łupież. Z czasem przybiera postać tłustych, żółtych, grubych łusek, które systematycznie rozprzestrzeniają się tworząc trudną do usunięcia skorupę. Warto zaznaczyć, że ciemieniucha spędzająca sen z powiek wielu rodzicom, nie boli i nie swędzi maluszka. Wygląda jednak dość nieestetycznie i utrudnia prawidłowe oddychanie skóry zaburzając jej funkcjonowanie.

Skuteczne leczenie ciemieniuchy

Usuwanie ciemieniuchy wymaga cierpliwości i systematyczności w działaniu. Zabiegi pielęgnacyjne w walce z tą dolegliwością polegają głównie na „odmaczaniu” łusek i wyczesywaniu ich miękką szczotką.

Rozmiękczanie łusek. Jakich preparatów używać?

Niezwykle delikatna skóra niemowlaka wymaga systematyczności i dużej dokładności podczas zabiegów kosmetycznych, które na celu mają rozmiękczanie łusek. Absolutnie zakazane jest wyczesywanie ich na sucho czy zdrapywanie i intensywne szorowanie. Takie działania mogą uszkodzić delikatną skórę dziecka. Prawidłowe postępowanie polega na rozmiękczeniu łusek przy użyciu oliwki dla dzieci. Na około 1 godzinę przed kąpielą, miejsca, w których na głowie pojawia się ciemieniucha, należy natłuścić oliwką, a następnie założyć bawełnianą czapeczkę.




Usuwanie łusek

W trakcie kąpieli zaleca się umycie główki delikatnym, nawilżającym szamponem, co dodatkowo sprzyja odrywaniu się łusek. Po kąpieli należy wyczesać łuski ruchem „pod włos” miękką szczotką lub delikatnym, gęstym grzebieniem. W większości przypadków w trakcie pojedynczego zabiegu usunięta zostaje jedynie część łusek. Zabiegi należy powtarzać w kolejnych dniach, do ustąpienia objawów. W zależności od stopnia nasilenia, ciemieniucha znika po około 2 tygodniach.

W przypadku ciemieniuchy występującej na brwiach, oliwkę nakłada się za pomocą patyczków higienicznych. Pozwalają one na precyzyjne dozowanie preparatu. Kolejny krok polega na delikatnym zmyciu oliwki wacikiem kosmetycznym. Żeby usunąć zmiękczone łuski, po starciu oliwki należy czesać brwi pod włos przy pomocy malutkiej, miękkiej szczoteczki np. do zębów.

W sytuacji, gdy dolegliwości powstałe na brwiach i głowie dziecka nie oddzielają się od skóry pomimo stosowania zabiegów z użyciem oliwki, należy sięgnąć po specjalistyczne preparat na ciemieniuchę. Nie tylko zmiękczają one łuski i ułatwiają ich usunięcie, ale też nawilżają skórę i łagodzą podrażnienia.

Konsekwencje nieleczonej ciemieniuchy

Bagatelizowanie problemu i brak działań eliminujących tę przypadłość może doprowadzić do poważniejszych problemów. W zaniedbanej, mocno nasilonej ciemieniusze mogą rozmnażać się bakterie i grzyby. Powodują one zakażenia grzybicze, jak również poprzez osłabienie cebulek włosów, mogą prowadzić do nadmiernego ich wypadania.

Ciemieniucha u niemowlaka. Kiedy udać się do lekarza?

Walka z ciemieniuchą wymaga systematyczności i cierpliwości, ale w większości przypadków kończy się sukcesem. Jeżeli jednak, pomimo regularnej pielęgnacji objętych chorobą miejsc, przez około 2 tygodnie skorupa nie znika, należy udać się z dzieckiem do pediatry. Z pewnością pomoże dobrać odpowiedni sposób leczenia.

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ

4 nieoczywiste fakty o diecie ketogennej

Dieta ketogenna najczęściej kojarzy się z siłownią czy odchudzaniem. Tylko 11 proc. Polaków wie, że jest ona niefarmakologiczną metodą leczenia…
CZYTAJ

Radosna Wielkanoc z HARIBO

W czasie Wielkanocy na stołach i w koszyczkach królują kolorowe jajka, kurczaczki i zajączki. Znajdziemy je także w limitowanych produktach…
CZYTAJ

Przepis na owsiany pudding chia z kaszką i owocami – dla małych i dużych miłośników zdrowych przekąsek!

Roślinny pudding chia z mlekiem owsianym, kaszką owsianą i owocami to świetna opcja na śniadanie lub zdrową przekąskę w ciągu…
CZYTAJ

Dieta dla zestresowanych – co jeść, aby zmniejszyć napięcie nerwowe?

To, co jemy, wywiera ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także na funkcjonowanie mentalne. Wybór odpowiednich składników…
CZYTAJ

Make-up no make-up trendem wiosny Pielęgnacja i makijaż w duecie

Wiosna to czas, gdy na scenę wkraczają nowe makijażowe trendy. W tym roku jednym z kluczowych stylów makijażu jest make-up…
CZYTAJ

Multiplikacja korzyści dla anti-agingu Jak działa potrójny kwas hialuronowy?

Potrójny kwas hialuronowy to król anti-agingu i regeneracji skóry. Jego popularność w kosmetyce zabiegowej nie gaśnie. To zdecydowanie nie dziwi,…
CZYTAJ

Autorskie receptury i opatentowane składy Badania oraz rozwój suplementów diety

Współczesna dieta zachodnioeuropejska, szczególnie w okresie zimowym, bywa uboga w naturalne źródła niezbędnych, nienasyconych kwasów omega-3 – tłuste ryby morskie…
CZYTAJ

Kaszotto z warzywami

Doskonały pomysł na lekki obiad czy kolację. Łączy w sobie sycącą kaszę z soczystymi pomidorami malinowymi, cukinią oraz papryką. Smacznie,…
CZYTAJ

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita grubego. Ten złośliwy nowotwór jest drugim – po…
CZYTAJ

Hej, chcesz coś z Avonu? Artystka i ambasadorka marki – Cleo – dołącza do grona Konsultantek!

Po ogłoszeniu Cleo nową ambasadorką marki Avon, przyszedł czas na kolejny elektryzujący news! Wokalistka dołącza do grona Konsultantek, aby realizować…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita…
CZYTAJ

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jak skutecznie diagnozować tę śmiertelną chorobę? 

- Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie…
CZYTAJ

Sen dobrem luksusowym. Co zrobić, by w końcu się wyspać?

W Światowym Dniu Snu eksperci przypominają, że zdrowy sen jest szczególnie ważny…
CZYTAJ

Okulary progresywne – jak działają i kto powinien ich używać?

Wraz z upływem lat, komfortowe widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach…
CZYTAJ

8 marca 2024, mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi. Prof. Andrzej Bochenek, który wielokrotnie operował z prof. Religą wspomina tą wybitną postać

8 marca, 2024 roku mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi,…
CZYTAJ