Specjalne wymagania skóry zimą



Chłodniejsze miesiące w roku stanowią ogromne wyzwanie dla naszej skóry. Jest ona wtedy narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, przez co jej stan bardzo szybko ulega pogorszeniu. Jakie zimowe wymagania skóry należy spełnić, aby utrzymać ją w jak najlepszym stanie?

Skóra w zimie może prezentować się bardzo dobrze, być promienna i nawilżona lub wręcz przeciwnie – łuszczyć się i przejawiać oznaki starzenia. Z tą drugą sytuacją mamy do czynienia najczęściej wtedy, gdy nie wiemy, jak poprawnie zatroszczyć się o skórę w okresie jesiennym i zimowym.

Największe zagrożenia dla twojej skóry w zimie

Jesień i zima to najtrudniejsze okresy dla naszej skóry, która zawsze źle reaguje na nagłe zmiany temperatur. Ogrzewanie wysusza powietrze w pomieszczeniach, gruba i wielowarstwowa odzież utrudnia skórze oddychanie, mróz panujący na zewnątrz również nie działa na nią korzystnie. Tak samo jak wilgoć.

Trudno zatem dziwić się, że skóra może temu nie podołać. Tym bardziej wtedy, gdy jest delikatna, nadwrażliwa, atopowa lub nie jest dostatecznie nawilżona. Traci swój naturalny ochronny płaszcz lipidowy, szybciej ulega odwodnieniu, staje się nadwrażliwa i łatwo powstają na niej różne podrażnienia. Często też reaguje alergicznie, co może przyczynić się do powstania drobnych ran, które są jak otwarta brama do wnikania w głąb organizmu chorobotwórczych patogenów.




Jak sprostać specjalnym wymaganiom skóry w okresie zimowym?

W zimie należy zadbać przede wszystkim o dogłębne nawilżenie skóry. W tym celu warto codziennie aplikować na nią kosmetyki nawilżające, które są w stanie utrzymać optymalny poziom nawilżenia w jej zewnętrznych warstwach, a także wpłynąć na nawodnienie i odżywienie jej głębszych warstw.

Polecanymi do tego kosmetykami są wszelkie kremy i balsamy nawilżające o lekkiej żelowej konsystencji, które z jednej strony będą się szybko wchłaniać, a z drugiej skutecznie nawilżać i odżywiać skórę. Dzięki temu naskórek stanie się nie tylko nawodniony, ale również elastyczny i gładki oraz bardziej odporny na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.

Przez kosmetologów szczególnie polecane są kremy z witaminą PP, poprawiającą sprężystość skóry, oraz z naturalnymi woskami (np. z owoców mango), które odżywiają i nawilżają skórę. Doskonałym przykładem takiego kosmetyku jest lekki żelowy balsam nawilżający Maldives marki Dr Irena Eris.

Nawilżenie skóry i utrzymanie w niej odpowiedniego poziomu nawodnienia w ciągu dnia i w nocy to nasze najważniejsze zadanie, jeśli zależy nam na zachowania skóry ciała i cery w jak najlepszej kondycji na wiele lat. To trudne wyzwanie, ponieważ należy zadziałać wielokierunkowo, szczególnie jeśli nasza skóra ma tendencję do przesuszenia i często pojawia się na niej łuszczenie. Nie jest to łatwe także wtedy, gdy mamy skórę wrażliwą i alergiczną lub łojotokową, bo takie typy skór są szczególnie wymagające.

Najlepszą metodą na kompleksowe zatroszczenie się o dobre nawilżenie skóry jest codzienne nakładanie kremów nawilżających i balsamów, nawadnianie organizmu od wewnątrz poprzez wypijanie codziennie przynajmniej dwóch litrów. Istotne jest również uważanie na skórę podczas codziennych zabiegów higienicznych. Kąpieli w wannie czy pod prysznicem nie powinno się brać w gorącej wodzie, która dodatkowo wysusza skórę. Niewskazane jest także używanie silnych kosmetyków do mycia twarzy, które w swym składzie mają np. drażniący i wysuszający alkohol. Dobrze jest też raz na kilka dni wykonać delikatny enzymatyczny peeling, aby móc usunąć martwe komórki naskórka.

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ