Jesień – zielone światło dla chirurgii plastycznej



Jesień w pełni. Dni są coraz krótsze, znikoma dawka słońca sprawia, że mamy coraz mniej energii, często zaliczamy też spadek nastroju. Ale przecież każda pora roku ma swoje plusy. Jeśli marzysz o zlikwidowaniu poważniejszego defektu ciała czy innej większej metamorfozie to właśnie nadszedł na to doskonały czas! Jesień to najlepszy moment na poddanie się zabiegom z zakresu chirurgii plastycznej. Dlaczego i jakie operacje na jesień polecają specjaliści z Kliniki Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej dr Andrzej Krajewski w Kołobrzegu?

Gorące lato, kiedy się rozbieramy i eksponujemy duża część ciała czy zima, kiedy chętniej oddajemy się sportom zimowym to nie najlepsze okresy na poddanie się inwazyjnym zabiegom. Wiosna byłaby dobrym wyborem, gdyby nie fakt, że w ostatnich latach… jest coraz krótsza, a często wręcz jej brak i po chłodnych miesiącach od razu zaczynają się upały.

– Na szczęście mamy jesień. To idealny czas na bardziej inwazyjne zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej. Wówczas mamy więcej czasu na rekonwalescencję, umiarkowane temperatury sprzyjają szybszemu gojeniu się blizn i łatwiejszemu powrotowi do formy. Jeśli więc myśleć o operacji plastycznych, to właśnie teraz – tłumaczy dr Elżbieta Młyńska – Krajewska.

Piękniejsza (nie tylko) na święta

Jesień to doskonały czas na operacje plastyczne w obszarze twarzy, wymagające zachowania okresu rekonwalescencji. Przed świętami, a co za tym idzie, także spotkaniami rodzinnymi i imprezami firmowymi, rośnie zainteresowanie chociażby liftingiem twarzy i szyi, które można wykonać jako samodzielne zabiegi lub terapię łączoną. Zabiegi polegają na nacięciu, naciągnięciu oraz nadaniu kształtu skórze i mięśniom na twarzy oraz szyi.

Umożliwiają napięcie skóry, jak też usunięcie jej nadmiaru, co pozwala skorygować tak szyję, jak i dolną część twarzy. W efekcie twarz odzyskuje młodzieńczy kontur, szyja smukłość i powab, a skóra jest zdrowo napięta. Po zabiegu wykonanym przez profesjonalistę twarz wygląda naturalnie, nie traci swojej naturalnej mimiki i odzyskuje pogodny wygląd, a pacjentki czują się zdecydowanie lepiej.

– Efekty operacji plastycznej widoczne są od razu, chociaż początkowo trzeba liczyć się z opuchlizną i zasinieniami. Po kilku dniach (do tygodnia) można już usunąć szwy, a po mniej więcej miesiącu – powrócić do uprawiania sportu. Taki okres rekonwalescencji nie jest jednak regułą, bo choćby w przypadku korekty powiek trwa on około tygodnia do dwóch. Operacja, zważając na oczywiste zmniejszanie się ilości włókien kolagenowych po 25. roku życia i wynikające z tego opadanie powiek, jest zresztą coraz częściej zalecana – tłumaczy dr Andrzej Krajewski, chirurg plastyk z Kliniki Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej w Kołobrzegu.




Usunięcie nadmiaru skóry poprzez nacięcie w zmarszczce mimicznej i fałdach skórnych prowadzi do pogłębienia górnej części powieki. Efekty takiego zabiegu nadają twarzy młodszy i bardziej pogodny wygląd, a pielęgnacja malutkich blizn ogranicza się do smarowania ich preparatami, które je spłaszczają i rozjaśniają. Faktem jest jednak, że choćby ze względu na krótsze dni i mniej nasilone promieniowanie słoneczne, operację lepiej wykonać jednak teraz niż wiosną czy latem. Jesienią wystarczającą ochroną jest noszenie okularów przeciwsłonecznych, które niwelują skutki nadwrażliwość spojówek na słońce i wiatr.

Chirurgia plastyczna piersi

Operacje plastyczne piersi to od wielu lat najczęściej wykonywane zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej. Nie oznacza to jednak, że pacjentki decydują się wyłącznie na powiększenie biustu. Owszem, powiększanie piersi implantami wciąż cieszą się popularnością, ale to nie jedyny zabieg, który do zaproponowania ma pacjentkom chirurgia plastyczna piersi.

W niektórych przypadkach wskazany jest raczej ich lifting. Mastopeksja, czyli właśnie lifting piersi, to idealne rozwiązanie dla kobiet, których biust utracił jędrność np. wskutek karmienia piersią.

Niezależnie od wybranej techniki, blizna ukryta jest później pod stanikiem czy strojem kąpielowym, natomiast sama rekonwalescencja trwa od dwóch do czterech tygodni. Podobnie jest w przypadku liftingu piersi z redukcją gruczołu, podczas którego usuwany jest tak nadmiar skóry, jak i gruczołu piersiowego. W niektórych przypadkach kobiety decydują się na plastykę samych brodawek.

Wybór konkretnej metody i zakresu operacji zależy oczywiście od potrzeb pacjentki. Decyzja poprzedzona jest zawsze indywidualnymi konsultacjami, a ponieważ zabiegi przeprowadza się wyłącznie u zdrowych, przebadanych kobiet.

Operacje plastyczne pomagają odzyskać pewność siebie, pozbyć się kompleksów i spełnić marzenia o swoim wyglądzie. Jeśli chcemy się na nie decydować to najkorzystniejszym momentem w roku na ich wykonanie jest okres jesienno-wiosenny. Dlaczego więc nie zafundować sobie w prezencie na święta „odświętnego” wyglądu?

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ