VII miesiąc życia dziecka



VII miesiąc życia dziecka –materiał Anny Wojtyli, ambasadorki kampanii „Położna na medal”

Mamo, Tato świat jest piękny.
Jesteście dla mnie całym światem, kocham was coraz mocniej.
Cieszę się każdym dniem z Wami.
Pokażcie mi cały świat!!!!!

W tym okresie niemowlęta coraz szybciej rosną, zaczynają się świetnie komunikować z otaczającym ich światem.

7-miesięczne dziecko trzyma głowę pewnie uniesioną. Potrafi, a przynajmniej próbuje, samo podciągać się do pozycji siedzącej, choć siedzi jeszcze niepewnie. Po chwili w upragnionej pozycji, znowu opadnie do tyłu albo na brzuszek. Wzmocnienie mięśni dziecka można osiągnąć poprzez częstsze układanie na brzuchu, tym samym zachęcając go do tej pozycji np. zabawkami ułożonymi przed nim. Dzięki temu ćwiczy i wzmacnia mięśnie szyi, pleców i rąk.

Coraz lepiej idzie maluszkowi także manipulowanie, zabawa rzeczami trzymanymi w rękach, ruchy są nieco precyzyjniejsze niż do tej pory. Używa palców, nie tylko całej dłoni. Dziecko może nauczyć się także w tym czasie trzymania przedmiotów za pomocą samego palca wskazującego i kciuka. Do tej pory używał całej ręki i kciuka.

Siedmiomiesięczne dziecko bez przerwy jest w ruchu. Dziecko w pozycji na brzuszku próbuje pełzać do tyłu. Postukuje zabawką o stół lub barierkę kojca. Położone na podłodze turla się, kręci wokół własnej osi, próbuje pełzać okrężnie i w tył. Obraca się w obie strony. Staje się coraz bardziej samodzielne. Chce samo odkrywać świat, zamiast czekać, aż Ty mu coś pokażesz. Ma dużo ambicji i uporu, co pozwala mu osiągnąć wyznaczone sobie cele.

Z tego powodu sprawia wrażenie dużo starszego i bardziej niezależnego niż jest w rzeczywistości. Maluch na co dzień jest raczej pogodny. Dużo się śmieje i chichocze, nawet w sytuacjach, które pozornie nie dają ku temu powodu. Jednak robi to tak uroczo, że jego dobry humor szybko udziela się otoczeniu. Wszystko to sprawia, że niemowlę wydaje się bardzo szczęśliwe i dużo bardziej zadowolone z codzienności.

Dziecko demonstruje coraz silniejszą więź z mamą. Dotąd nieświadomie wykorzystywało jej pokarm i ciepło ramion, teraz domaga się również jej nieustannej obecności i uwagi. Nie można zostawić nawet na chwilę, malca samego w pokoju – chce mieć mamę zawsze w zasięgu wzroku, a najlepiej siedzieć na jej rękach. Mama to teraz cały świat, poczucie bezpieczeństwa i najlepszy przyjaciel. Potrzeba bliskości jest teraz u dziecka bardzo silna i trzeba ją zaspokajać – to warunek prawidłowego rozwoju emocjonalnego i sposób na pokonanie lęku separacyjnego.




Jak wspierać rozwój dziecka:

• Funkcje poznawcze – pobudzaj zainteresowania maluszka, zapewniając mu różnorodne doświadczenia: daj mu do powąchania kwiatek, różne owoce, pozwól dotknąć zimnej łyżki, pokaż mu jego odbicie w lustrze, bawcie się otaczającym was światem.

• Funkcje społeczne – nie izoluj maluszka, chodź z nim do parku, poszukaj klubu malucha w swoim mieście – dla Ciebie i dla dziecka będzie to świetny umilacz czasu. Pokazuj bawiące się dzieci, zabieraj go na spotkania ze znajomymi, pozwalając mu jednak pozostawać na twoich rękach, gdzie czuje się bezpiecznie, chyba że wyraźnie manifestuje chęć bycia u „cioci” na rękach.

• Funkcje motoryczne – pozwól dziecku na trening ruchowy odpowiedni do jego obecnej sprawności: kładź go na podłodze, nie ograniczaj sadzaniem w leżaczku czy chodziku, który ma zły wpływ na stawy biodrowe dziecka oraz funkcje rozwoju.

• Funkcje komunikacyjne –
bawcie się muzyką, piosenki z prostymi rymowankami, to super zabawa, zachęcaj do wspólnego śpiewania i tańca (ruchu), mów do dziecka, pokazuj mu rożne przedmioty – to najprostsze aktywizujące zabawy.

Mamo – baw się ze mną i kochaj tak mocno jak ja Ciebie.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ