Jak zadbać o skórę po 50 roku życia?Jak zadbać o skórę po 50 roku życia? Z upływem lat zmienia się kondycja naszej skóry. Słabnie podskórna tkanka, przez co skóra traci jędrność i zaczyna opadać. Jak zmodyfikować pielęgnację po 50 roku życia, by na jak najdłużej zachować piękny wygląd radzi Anna Nocoń, kosmetolożka, promotorka idei kosmetyki pozytywnej, autorka unikalnej techniki automasażu anty-aiging.

Kondycja skóry jest jednak wypadkową wielu czynników, z których nie wszyscy zdają sobie sprawę. Wpływ ma między innymi postawa ciała, układ kości czaszki czy proporcje tkanki tłuszczowej i mięśniowej. Wraz z przekształceniami na poziomie tkanek, skóra ulega zmianom, a co za tym idzie – również mimika, zarys, wielkość oraz zarys twarzy.

Proporcje twarzy młodego człowieka przypominają kształt odwróconego trójkąta – zawężająca się w kierunku brody. Z wiekiem proporcje się zmieniają i wspomniany kształt trójkąta odwraca się – dolne partie twarzy tracą jędrność, opadają i wydają się szersze w porównaniu do optycznie węższej górnej części twarzy.

Osłabienie tkanek twarzy sprawia, że poddaje się grawitacji, traci jędrność i opada. Zdeformowany, zaokrąglony owal twarzy staje się podstawą wspomnianego trójkąta o podstawie w dolnych partiach twarzy. Cofająca się linia owłosienia na czole sprawia optyczne wrażenie jego wydłużenia. Pojawiają się też coraz liczniejsze zmarszczki. Starzenie się skóry to proces złożony, na który wpływ mają zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne.

Po 50. roku życia słabną zdolności regeneracyjne ciała, niezbędne do odnawiania komórek. Spowalnia też metabolizm. Jest to czas, kiedy nasze wieloletnie nawyki zaczynają być widoczne, wpływając na wygląd naszej skóry. Ograniczanie niszczących czynników, takich jak promieniowanie UV, namnażanie wolnych rodników, nieprawidłowa dieta, brak sportu, zanieczyszczenia środowiska, uzależnienia czy chroniczny stres, odpłaci się w wyglądzie w wieku dojrzałym. Duże znaczenie ma też równowaga hormonalna.

Wraz ze wkroczeniem w okres menopauzy, spada znacznie ilość estrogenów. Przyspiesza to proces starzenia skóry, zwłaszcza w obrębie twarzy. W dojrzałym wieku skóra stopniowo traci jędrność, staje się sucha, cienka i podatna na marszczenie i mikro urazy. Dlatego też w tym okresie codzienna pielęgnacja staje się szczególnie ważna. Przedstawiamy nawyki, które regularnie stosowane mają ogromny wpływ na zachowanie młodego, świeżego wyglądu.

Po pierwsze ruch!

Wkraczając w dojrzały wiek kobiety, często uzbrajają się w arsenał preparatów i kosmetyków o zaawansowanych składach. Tymczasem odpowiedzią na potrzeby skóry jest rozwiązanie zupełnie naturalne – sport. Przyspiesza metabolizm, dotlenia komórki i ujędrnia skórę lepiej niż najdroższy kosmetyk. Warto też zapoznać się z metodą gimnastyki i masażu twarzy. Jest to naturalny, sprawdzony sposób przywracania skórze jędrności i sprężystości oraz zachowania jej kształtu.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że również nasza postawa, szkielet i mięśnie przekładają się na wygląd twarzy. Zgarbiona postawa osłabia mięśnie szyi i przyczynia się do opadania skóry twarzy. Szybciej zatraca się też owal twarzy. Utrzymywanie wyprostowanej sylwetki sprzyja naszej skórze, ale i poprawia naszą prezencję.

Magia rytuału

Przekraczając 50-tkę, twarz bezlitośnie zdradza niewyspanie się, stres czy zaniedbaną pielęgnację. Coraz cieńsza skóra podatna jest na odgniecenia czy mechaniczne urazy. Dodatkowo zbyt ciężki makijaż, którym staramy się ukryć niedoskonałości, paradoksalnie dodaje lat i uwydatnia zmarszczki. Dlatego warto postawić na lżejsze podkłady i zachować umiar z pudrem. Warto pamiętać o codziennych rytuałach, które powinny wejść w nawyk.

Przede wszystkim demakijaż – jest absolutnie niezbędnym punktem wieczornej toalety. Warto rozpocząć demakijaż od oczyszczenia twarzy i szyi z makijażu i zanieczyszczeń przy użyciu kosmetycznego mleczka. Najczęstszym błędem w demakijażu jest pomijanie szyi. Tymczasem wymaga ona szczególnej uwagi, nie mniejszej niż sama twarz.

Rozprowadzanie mleczka oczyszczającego po twarzy okrężnymi, delikatnymi ruchami palców może być jednocześnie wspaniałym masażem skóry. Warto zapoznać się z technikami masażu twarzy i stosować je właśnie podczas demakijażu. Kolejnym etapem demakijażu jest użycie tonika, dla przywrócenia prawidłowego pH skóry. Świetnie sprawdzą się toniki na bazie róży, geranium, dzięki odmładzającym składnikom. Rytuał demakijażu powinien kończyć się nałożeniem odżywczego serum, po czym zaaplikowaniem kremu.
Wybierając kosmetyki do codziennej pielęgnacji skóry, pamiętajmy, że wszystko to, co zostaje naniesione na skórę, będzie miało bezpośredni kontakt z naszym organizmem. Również z jego wewnętrznymi procesami, ponieważ skóra jest barierą chroniącą, ale i żywo przepuszczającą. To właśnie dlatego warto postawić na naturalne kosmetyki o sprawdzonych, bezpiecznych składach. Jest to troska nie tylko o skórę, ale i kondycję ciała, nienarażanego na kontakt ze sztucznymi substancjami.

Idealne będą np. naturalne kosmetyki z lini Lakshmi dla trzech ajurwedyjskich dosh: VATA, PITTA i KAPHA. Test na swoją doshe, można wykonać bezpłatnie tu: www.annanocon.pl/test-lakshmi W dojrzałym wieku sprawdzą się szczególnie naturalne olejki eteryczne. Są one bogate w fitohormony, które mają działanie zbliżone do ludzkich hormonów, wzmagających produkcję kolagenu i elastyny – niezbędnych dla jędrności skóry.

Warto zdać się na wiedzę profesjonalnej kosmetyczki, która skutecznie dobierze produkty na bazie olejków eterycznych. Ich antyseptyczne, przeciwzapalne i gojące działanie wykorzystywano w medycynie od setek lat. Wysoka rozpuszczalność w międzykomórkowych lipidach ułatwia wchłanianie i przenikanie czynników aktywnych przez skórę.

Działają przeciwbólowo i przyspieszają procesy regeneracyjne komórek. Dzięki działaniu przeciwutleniającemu poprawiają ukrwienie skóry, co przekłada się na lepszą jędrność i elastyczność. Regulują również wydzielanie sebum, co umożliwia utrzymanie prawidłowego nawilżenia skóry, eliminując problem jej przetłuszczania.

Olejki eteryczne są też powszechnie doceniane za ich relaksujące zapachy i zajmują ważne miejsce technikach w aromaterapii. Jak zachęca Anna Nocoń, kosmetolożka i promotorka idei kosmetyki pozytywnej, warto regularnie korzystać z dobrodziejstw olejków eterycznych, zwłaszcza w połączeniu z masażem twarzy bądź ciała. Rytuał codziennego aplikowania olejku, wykonywanego przez około 10 minut podczas porannej toalety zaowocuje lepiej niż najdroższe kremy. Jak się okazuje – najwięcej do zaoferowania mają naturalne i najprostsze metody. Raz w tygodniu dodatkowo możemy wykonać masaż twarzy, korzystając z filmów instruktażowych dostępnych w internecie.

Słoneczny patrol

Udowodniono już wielokrotnie, że ekspozycja na promienie słoneczne jest jednym z najbardziej inwazyjnych czynników zewnętrznych, odpowiedzialnych za starzenie się skóry. Używaj filtrów słonecznych przez cały rok, nie tylko latem na plaży. Nie każdy jest świadomy, że zimą również jesteśmy narażeni na fotostarzenie – proces uszkadzania tkanek skóry pod wpływem nadmiernej ekspozycji na promienie słońca. Nawet w pochmurne dni czy zimową porę, skóra nadal narażona jest na szkodliwe działanie słońca, przed którym warto chronić się kremem z filtrem. Warto o tym pamiętać zwłaszcza po 50 roku życia, kiedy skóra staje się coraz wrażliwsza na działanie czynników zewnętrznych.

Pij za zdrowie!

Dojrzała cera często bywa odwodniona, a przez to narażona na urazy i skłonna do szybszego powstawania zmarszczek. Spada aktywność gruczołów łojowych, utrzymujących prawidłowe nawilżenie. Przez to twarz może wyglądać szaro i matowo. Kolejne zmarszczki również nie dodają jej uroku. Odpowiedzią na to wyzwanie jest stałe nawadnianie organizmu. Picie wody, minimum dwa litry dziennie, to najlepsze co możemy ofiarować naszej skórze.

Sięgajmy właśnie po wodę, która nawadnia organizm najlepiej ze wszystkich napojów. Najlepiej pić małymi łykami, ale przez cały dzień – zapewnia to najlepsze nawodnienie, zamiast gwałtownego przelania wody przez ciało niemal bez śladu. Nawadniając organizm, odbudowujemy płaszcz hydro-lipidowy skóry, który zapewnia prawidłowy poziom nawilżenia i chroni przed utratą wody.

Oddaj krew i odbierz bonus 50 zł w usłudze PANEK CarSharing

W piątek, 3 grudnia, odbędzie się ogólnopolska akcja promująca ideę honorowego krwiodawstwa, którą organizują wspólnie Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa…
CZYTAJ

Jak właściwie stosować antybiotyki?

Penicylina, czyli pierwszy antybiotyk został odkryty przypadkiem w 1928 r. przez Alexandra Fleminga. Brytyjski uczony zauważył bowiem, że pleśń, która…
CZYTAJ

Jem mało, a tyję czyli o diecie w okresie menopauzy

Kiedyś jadłam więcej, ale figurę miałam idealną. Staram się jeść zdrowo, ale po wejściu w okres menopauzy tyję właściwie samoistnie.…
CZYTAJ

10 lat mniej po wizycie u dentysty! Rekonstrukcja uśmiechu odmładza i dodaje skrzydeł – na czym polega zabieg i co można zyskać?

#Stomatologia już od jakiegoś czasu przestaje kojarzyć się tylko i wyłącznie z zakładaniem plomb i leczeniem kanałowym. Współcześni dentyści coraz…
CZYTAJ

Problemy z cholesterolem u bliskich – jak możemy pomóc?

Jak pokazują dane z raportu „Świadomość Polaków na temat cholesterolu i metabolizmu” przygotowanego dla marki Berimal, u blisko 25% ankietowanych…
CZYTAJ

Czy warto całkowicie rezygnować z cukru?

Gorąca czekolada, herbatka z sokiem malinowym czy ulubione ciastko często poprawiają nam jesienny humor. W chłodne i zimne wieczory słodkości…
CZYTAJ

“Mamy zaćmę na oku”. Mieszkańcy Żywca będą mogli bezpłatnie zbadać wzrok w kierunku zaćmy

Już w najbliższy czwartek, 2 grudnia, mieszkańcy Żywca będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań wzroku w kierunku zaćmy, organizowanych w…
CZYTAJ

Rusza świąteczna akcja Domu Aniołów Stróżów

Odpowiedz na list. Podaruj dzieciom radość na święta! „Drogi Aniołku! Proszę Cię pod choinkę o taką lalkę, co płacze i…
CZYTAJ

“Mamy zaćmę na oku”. Mieszkańcy Kielc będą mogli bezpłatnie zbadać wzrok w kierunku zaćmy

Już w najbliższy wtorek, 30 listopada, mieszkańcy Kielc będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań wzroku w kierunku zaćmy, organizowanych w…
CZYTAJ

Pumpkin Spice Latte – jesienny napój bogów

#Dynia to królowa jesieni, a Pumpkin Spice Latte to oryginalna, aromatyczna kawa, która podbiła serca miłośników kofeiny. Sprawdź, jak przygotować…
CZYTAJ

“Mamy zaćmę na oku”. Mieszkańcy Krosna będą mogli bezpłatnie zbadać wzrok w kierunku zaćmy

Już w najbliższą środę, 1 grudnia, mieszkańcy Krosna będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań wzroku w kierunku zaćmy, organizowanych w…
CZYTAJ

Ponczo – miejska propozycja dla miłośniczek mody

Stylowe, ciepłe i bardzo praktyczne – #ponczo od Anataki, bo to o nim mowa, to okrycie, które w obecnym sezonie…
CZYTAJ

ZDROWIE

VIEW ALL

Oddaj krew i odbierz bonus 50 zł w usłudze PANEK CarSharing

W piątek, 3 grudnia, odbędzie się ogólnopolska akcja promująca ideę honorowego krwiodawstwa,…
CZYTAJ

Jak właściwie stosować antybiotyki?

Penicylina, czyli pierwszy antybiotyk został odkryty przypadkiem w 1928 r. przez Alexandra…
CZYTAJ

Jem mało, a tyję czyli o diecie w okresie menopauzy

Kiedyś jadłam więcej, ale figurę miałam idealną. Staram się jeść zdrowo, ale…
CZYTAJ

Problemy z cholesterolem u bliskich – jak możemy pomóc?

Jak pokazują dane z raportu „Świadomość Polaków na temat cholesterolu i metabolizmu”…
CZYTAJ

Czy warto całkowicie rezygnować z cukru?

Gorąca czekolada, herbatka z sokiem malinowym czy ulubione ciastko często poprawiają nam…
CZYTAJ