Zabieg tego sezonu – ablacyjny laser frakcyjnyJesień i zima to idealny czas na wykonywanie bardziej inwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej. Ablacyjny laser frakcyjny jest jedną z takich metod. Pacjenci oraz lekarze doceniają w nim przede wszystkim szerokie zastosowanie oraz wyjątkową skuteczność. Zabieg musi jednak być wykonany odpowiednim rodzajem urządzenia wysokiej jakości, które powinno mieć ustawione odpowiednie parametry. Specjalistą w jego wykonywaniu jest dr Marek Wasiluk, założyciel warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium, który opisuje właściwości tej metody oraz zdradza jej sekrety i niuanse, abyśmy wiedzieli jaki zabieg, dokładnie wybrać.

Dlaczego ablacyjny laser frakcyjny?

Mocne odświeżenie skóry, wyrównanie jej kolorytu, odmłodzenie poprzez wygładzenie i wyrównanie drobnych zmarszczek oraz poprawienie gęstości skóry wraz z jej uniesieniem, usuwanie blizn i poszerzonych porów – to tylko niektóre z dobrodziejstw ablacyjnego lasera frakcyjnego. Jak zapewnia dr Marek Wasiluk, założyciel warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium, przy zastosowaniu odpowiedniej jakości urządzenia oraz poprawnych parametrów, już po pierwszym zabiegu osiągany jest zadowalający efekt w każdym z tych obszarów. Metoda jest więc dość uniwersalna i pozwala pozbyć się kilku problemów jednocześnie.

– Jest to bardzo dobry zabieg, powiedziałbym, że wręcz z rodzaju „must have”, dla osób, które chcą o siebie zadbać, a mają ograniczony budżet lub nie mogą sobie pozwolić na częste wizyty w gabinecie medyczny estetycznej, dla osób starszych a także tych, które zaczynają przygodę z medycyną estetyczną. Trzeba jednak wiedzieć i liczyć się z tym, że jeśli decydujemy się na jego wykonanie, musimy przejść przez kilkudniową rekonwalescencję, podczas której skóra się goi i regeneruje – wyjaśnia lekarz.

Od czego zależy skuteczność i bezpieczeństwo metody?

Ablacyjny laser frakcyjny należy do grupy inwazyjnych metod medycyny estetycznej. Sposób jego oddziaływania na skórę jest dwojaki – powoduje punktowe odparowanie tkanki oraz jej mocne podgrzanie. Skóra po zabiegu jest więc częściowo złuszczona i poparzona, ale właśnie dzięki temu jest „zmuszona” do silnej regeneracji. Jest to najsilniejszy zabieg odmładzający skórę. Aby taki zabieg był w pełni bezpieczny i skuteczny musi być spełnione kilka warunków.

Bezpieczeństwo i skuteczność zabiegu zapewnia m.in. wykorzystanie urządzenia wysokiej jakości. Dr Marek Wasiluk przestrzega, abyśmy pamiętali, aby sprawdzać, czy laser ten w gabinecie, gdzie chcemy wykonywać zabieg jest certyfikowany. – Nawet najlepszy specjalista, jeśli nie pracuje na sprzęcie tylko ze sprawdzonego źródła, renomowanego producenta, nie będzie w stanie wykonać poprawnie zabiegu. Niestety, nie zawsze jest to oczywista kwestia. Wciąż zdarzają się miejsca, gdzie wykorzystuje się tanie urządzenia, co nie tylko skutkuje brakiem zadowalających efektów, ale wręcz czasem nawet pogorszeniem stanu skóry – podkreśla specjalista.

Drugim ważnym czynnikiem jest dobranie właściwych parametrów do wskazań i indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz odpowiednie wykonanie samego zabiegu. W zależności od problemu, jego nasilenia, a nawet wieku pacjenta, laser powinien być inaczej ustawiony. Za słabe wykonanie zabiegu nie przyniesie efektów, za mocne może skończyć się powikłaniami. Niezbędna jest więc wiedza i duże doświadczenie specjalisty, który przeprowadza zabieg. Koniecznie powinien być nim lekarz. – Ja leczę swoich pacjentów z wykorzystaniem ablacyjnego lasera frakcyjnego od 10 lat. Znam to urządzenie od podszewki dzięki doskonałej znajomości samej technologii, międzynarodowemu wykształceniu i niezliczonej liczbie osób, które poddałem tego typu terapii. Nigdy nie podchodzę do zabiegów standardowo, kierując się uniwersalnymi wskazaniami z instrukcji obsługi, ponieważ każdy pacjent jest inny. Trzeba czuć zarówno urządzenie jak i umieć ocenić pacjenta, aby dobrać optymalne parametry zabiegowe – opisuje dr Marek Wasiluk.

Po wykonaniu zabiegu pacjent musi najczęściej przez około 5 dni pozostać w domu. Powinien wówczas dostosowywać się do wskazań lekarza, odpowiednio dbać o antyseptykę i pielęgnację skóry oraz absolutnie nie wystawiać jej na oddziaływania promieniowania słonecznego.
Słabsze alternatywy

Przy wyborze zabiegu nie kierujmy się jedynie hasłem: laser frakcyjny. Musimy wiedzieć, że nawet ablacyjny laser frakcyjny może mieć kilka odmian. Poza mocnym laserem frakcyjnym CO2, istnieją inne, delikatniejsze alternatywy ablacyjnego lasera frakcyjnego. Należą do nich między innymi laser Erbowo-YAGowy oraz laser tumulowy.

Dr Marek Wasiluk tłumaczy, że oba z nich mają mniejszą inwazyjność, przez co wymagają krótszego okresu rekonwalescencji, jednak trzeba liczyć się z tym, że efekt już nie będzie tak spektakularny jak w przypadku lasera CO2.

W wielu klinikach używa się także laserów frakcyjnych nieablacyjnych. Charakteryzują się one tym, że nie odparowują tkanki, a jedynie dają efekt jej podgrzania. W ich przypadku najczęściej stosowany jest laser Neodymowo-YAGowy oraz Erbowo-szklany.

Specjalista medycyny estetycznej podkreśla, że przy okazji pewnych wskazań, jak np. zmarszczki okolicy oczu, laser nieablacyjny będzie skuteczny, jednak trzeba wykonać nim zdecydowanie większą ilość zabiegów niż w przypadku mocniejszego lasera ablacyjnego. Dlaczego jednak pacjenci decydują się na mniej skuteczną wersję nieablacyjną? Przede wszystkich ze względu na krótszy czas rekonwalescencji. Okres wyłączenia trwa zazwyczaj jeden, maksymalnie dwa dni.

Jak często wykonywać zabieg?

Ilość oraz częstotliwość zabiegów ablacyjnym laserem frakcyjnym jest ustalana w trakcie konsultacji. Jest ona uzależniona od nasilenia problemu do skorygowania oraz oczekiwanego efektu przez pacjenta, oraz od tego, na jak długą rekonwalescencję pacjent może sobie pozwolić.

Zabiegi wykonuje się pojedynczo u osób młodych lub w serii 2-3 u starszych. Przykładowo do odświeżenia skóry wystarczy jeden zabieg o delikatnych parametrach (krótki czas gojenia) wykonywany nie częściej niż raz w roku. Przy zarysowanych zmarszczkach i powoli postępującym wiotczeniu skóry potrzebny jest jeden zabieg o silniejszych parametrach, czasem dwa, trzy zabiegi w odstępie jednego miesiąca.

Defekty takie jak blizny czy rozszerzone pory wymagają indywidualnie dobranej ilość zabiegów, adekwatnej do nasilenia problemu. Ponieważ regeneracja komórek trwa około 28 dni, na kolejny zabieg można przyjść właśnie po takim czasie. Uzyskane efekty można w pełni ocenić jednak dopiero po minimum trzech miesiącach. A są one bardzo dobre, często spektakularne.

ZOBACZ TAKŻE

Przykry zapach z ust? 6 na 10 osób ma ten problem

„Czy problem nieświeżego oddechu mnie dotyczy”? Kto z nas choć raz nie zadał sobie takiego pytania? Badania na populacji światowej…
CZYTAJ

Arbuzowy Antyperspirant – i masz wszystko POT kontrolą

Dezodorant czy antyperspirant to kosmetyczny must have, bez którego nie wyobrażamy sobie porannej toalety. Jednocześnie dermatolodzy twierdzą, że produkty te…
CZYTAJ

Leksykon warzyw liściastych, czyli zdrowa dawka wiedzy

Ze względu na niską kaloryczność warzywa liściaste często kojarzą się z przysmakiem osób na diecie. Jednak z uwagi na bogactwo…
CZYTAJ

Już w piątek weekend za pół ceny!

Od 22 listopada w całej Polsce rozpoczyna się VII edycja akcji „POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ – WEEKEND ZA PÓŁ CENY”. Mimo,…
CZYTAJ

Usunąć nieusuwalne – czyli jak usunąć tatuaż

Od kilku lat zyskują na popularności. Nie tylko mamy ich więcej, ale także decydują się na nie osoby z różnych…
CZYTAJ

Jak zadbać o siebie po ciąży

Rozstępy, cellulit, blizny, przebarwienia czy nadmiar tkanki tłuszczowej – to tylko niektóre z możliwych niekorzystnych konsekwencji ciąży i porodu. To…
CZYTAJ

Ciąża u kobiety po czterdziestym roku życia

Ciąża u kobiety po czterdziestym roku życia- materiał Aliny Jedlińskiej, ambasadorki kampanii „Położna na medal” Decyzja o zajściu w ciążę,…
CZYTAJ

Kolekcja Sinsay Animal: Zwierzęce nadruki w odświeżonym wydaniu

Tej jesieni tygrysie paski, zebra i cętki nabiorą wyrafinowanego charakteru. Widać to po kolekcji Animal od Sinsay, w której zwierzęce…
CZYTAJ

Premiera Wojewodzic Baby!

Nareszcie są! Urocze, niewielkie, ale robiące niesamowite wrażenie. O czym mowa? Oczywiście o unikatowych torebkach z kolekcji Wojewodzic Baby! Dla…
CZYTAJ

Jak usunąć cienie pod oczami? Porady dr Aleksandry Jagielskiej z kliniki Sthetic dr Jagielskiej

Nieustanne zmęczenie i nieubłagany proces starzenia niestety nie pozostają bez wpływu na okolice oczu. A szkoda, ponieważ delikatna skóra w…
CZYTAJ

20 minut zamiast trzech godzin na siłowni i 1200 KALORII mniej! To daje trening EMS

20 MINUT ZAMIAST TRZECH GODZIN NA SIŁOWNI I 1200 KALORII MNIEJ! TO DAJE JEDEN TRENING EMS! Piękna sylwetka i szczupłe…
CZYTAJ

Jesienne gofry orkiszowo – dyniowe z gruszką. Naturalnie dobre dla dużych i małych łasuchów

Sezon dyniowy w pełni, warto więc wprowadzić to wyjątkowe warzywo do codziennego, jesiennego menu. Oprócz tradycyjnej dyniowej zupy czy dyniowych…
CZYTAJ


ZDROWIE

VIEW ALL

Fakty i mity nt. szczepień przeciw grypie

Jesień to okres, w którym jak bumerang powraca temat szczepień przeciw grypie.…
CZYTAJ

Rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów występujących u mężczyzn

Listopad miesiącem profilaktyki „nowotworów męskich” Rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów…
CZYTAJ

Tego nigdy nie mów – czyli jak rozmawiać, gdy ktoś cierpi na depresję?

Problemy natury psychicznej dotyczą nawet 8 milionów dorosłych Polaków. Jednym z nich…
CZYTAJ

Czego nie lubią nasze kolana?

Czego nie lubią nasze kolana? Pozycja siedząca, chodzenie, uprawienie sportu – niemal…
CZYTAJ

Sposoby zapobiegania i leczenia raka piersi

Sposoby zapobiegania i leczenia raka piersi. Październik jest miesiącem świadomości raka piersi.…
CZYTAJ