Tylko 10% rodziców idzie z dzieckiem w odpowiednim wieku do dentystyTylko 10% rodziców idzie z dzieckiem w odpowiednim wieku do dentysty. Wyniki najnowszego raportu. Ponad 90% 7-latków i 80% 3-latków ma próchnicę – alarmuje Naczelna Izba Lekarska. Co jest przyczyną tych zatrważających statystyk? Dieta bogata w cukier, niewłaściwa higiena jamy ustnej, a może rzadkie wizyty u stomatologa? Medicover Stomatologia postanowiło przyjrzeć się temu bliżej, przeprowadzając stomatologiczny test wiedzy rodziców.

Z raportu pt. „Higiena, leczenie i profilaktyka jamy ustnej u dzieci”1 wynika, że tylko 30% rodziców wie, kim jest dedykowany dzieciom stomatolog – pedodonta, jedynie 10% maluchów odbyło pierwszą wizytę u stomatologa przed 1 rokiem życia i aż 76% najmłodszych pije napoje po wieczornym myciu zębów. Co jeszcze wynika z przeprowadzonego badania i co o mlecznych zębach swoich pociech powinni wiedzieć rodzice – wyjaśnia stomatolog pedodonta Małgorzata Turno-Kornafel.

Jak twierdzi wielu rodziców (47%), wybór konkretnego lekarza oraz możliwość leczenia u stomatologa ze specjalizacją z zakresu stomatologii dziecięcej jest dla nich bardzo ważny. Mimo to, jak wynika z badania przeprowadzonego przez Medicover Stomatologia, tylko 30% rodziców wie, kim jest lekarz pedodonta. Kolejne 18% badanych było w stanie wskazać, że to dentysta. Niestety, aż 41% respondentów udzieliło odpowiedzi „nie wiem”, a 6% zaznaczyło, że to lekarz zajmujący się leczeniem stóp. Dlaczego ta wiedza jest tak ważna i czym pedodonta różni się od „zwykłego” dentysty?

Pedodonta to lekarz stomatolog specjalizujący się w leczeniu dzieci od wieku niemowlęcego do osiągnięcia 18 r.ż., który powinien posiada szeroką wiedzę nie tylko na temat stomatologii dziecięcej, ale także z dziedziny pediatrii czy psychologii. W swojej pracy ściśle współpracuje z lekarzami innych specjalności, dlatego jest w stanie kompleksowo zająć się leczeniem najmłodszych pacjentów. Taki lekarz powinien być cierpliwy, empatyczny, posiadać umiejętność szybkiego nawiązywania kontaktu z maluchami. Do jego głównych zadań, oprócz leczenia i przekazywania niezbędnych informacji edukacyjnych rodzicom, należy „oswojenie” dziecka z gabinetem stomatologicznym, aby wizyty u dentysty nie wywoływały u niego niepokoju – komentuje lek. dent. Małgorzata Turno-Kornafel, pedodonta w Medicover Stomatologia KIDS.

Ważnym zadaniem jest więc odpowiednie edukowanie rodziców z zakresu dostępnych specjalizacji stomatologicznych. Wybór właściwego lekarza, który najlepiej zna potrzeby małych pacjentów jest gwarancją, że dziecko będzie chciało wracać na wizyty. A kiedy powinniśmy po raz pierwszy pojawić się z naszą pociechą u specjalisty? Czy rodzice posiadają wiedzę na ten temat?

Pierwsza wizyta u pedodonty – kiedy i co należy o niej wiedzieć?

Według rekomendacji dentystów taka wizyta z maluchem powinna odbyć się już w pierwszych 6 miesiącach jego życia. Czy to standard? Niestety nie. Zazwyczaj dzieci trafiają na nią dużo później. Jak wynika z przeprowadzonego przez Medicover Stomatologia badania tylko 2% badanych rodziców było ze swoim dzieckiem u stomatologa w tym okresie, a 8% rodziców deklaruje, że odwiedzili ze swoją pociechą gabinet dentysty przed ukończeniem 1 roku życia.

Najwięcej respondentów (25% i 22%) zadeklarowało, że pierwszą wizytę ze swoim dzieckiem odbyło między 1 a 2 lub 2 a 3 rokiem życia. Niestety aż 45% rodziców idzie ze swoim malcem do dentysty zdecydowanie za późno, czyli między 3 a 6 rokiem życia. Czasem rodziców skłania do tego dopiero pojawiający się problem – np. ból zęba czy widoczna próchnica.

Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie dentystycznym powinna odbyć się już w pierwszych 6 miesiącach życia dziecka. Wówczas lekarz pedodonta może ocenić stan jamy ustnej malucha, podpowiedzieć jak dbać o dziąsła przed pojawieniem się zębów, udzielić rodzicom odpowiednich porad dotyczących postępowania w czasie wyrzynania się zębów, szczególnie kiedy jest ono utrudnione – komentuje lek. dent. Małgorzata Turno-Kornafel, pedodonta w Medicover Stomatologia KIDS.

Najczęstszym powodem pójścia z dzieckiem do stomatologa jest wizyta kontrolna – 63% (niestety często odbywa się ona zbyt późno). Niemal co piąty rodzic deklaruje, że przyczyną jest próchnica, 13% wskazuje na wyrośnięcie zębów mlecznych, 12% na ból zęba, czyli tyle samo co w przypadku wypadania mleczaków.

A co, gdy na zębach dziecka pojawia się próchnica? Co rodzice sądzą o leczeniu mleczaków? Teoretycznie, leczenie zębów mlecznych swoich pociech dla każdego rodzica powinno być oczywiste. Owszem, z przeprowadzonego badania wynika, że 85% rodziców deklaruje, że mleczaki warto leczyć. Czy w praktyce również wygląda to tak dobrze? Jeśli spojrzymy na statystyki Ministerstwa Zdrowia czy doświadczenie stomatologów okazuje się, że wśród wielu rodziców nadal panuje przekonanie, że leczenie zębów mlecznych nie jest konieczne.

Tymczasem nieleczone zęby mleczne mogą być przyczyną późniejszych wad zgryzu, a nawet problemów trawiennych. Z czego więc wynika problem i dlaczego aż 80% 3-latków ma próchnicę? Winne mogą być nawyki żywieniowe. We wspomnianym już raporcie czytamy, że 76% dzieci pije napoje po wieczornym myciu zębów, z czego 84% wodę, ale aż 12% pije mleko, herbatę (12%) lub sok (14%), co niestety bardzo negatywnie wpływa na rozwój próchnicy.

Pamiętajmy, że w trosce o zdrowe zęby naszych pociech ważna jest regularna higiena, a także systematyczne pojawianie się na wizytach kontrolnych. A co w sytuacji, gdy nasze dziecko nie chce współpracować i wizyty u stomatologa nie należą do jego ulubionych zajęć?
Jak przygotować dziecko do wizyty stomatologicznej?

Przede wszystkim wybierzmy dentystę dedykowanego dzieciom – pedodontę. Warto także zacząć od wizyty adaptacyjnej, podczas której niekoniecznie lekarz skupi się na leczeniu zębów, ale pomoże dziecku oswoić się z nowym miejscem, sprzętem i przekonać się na czym polega praca stomatologa. Dzięki temu każda kolejna wizyta będzie dla malucha zdecydowanie łatwiejsza i przyjemniejsza. Wykształcenie u naszej pociechy pozytywnego nastawienia do wizyt stomatologicznych, zdecydowanie ułatwi nam współpracę w przyszłości.

Dziecko może otrzymać od nas nagrodę po wizycie – pamiętajmy jednak, że za tym powinna iść jakaś obietnica ze strony malucha np. dokładne mycie zębów. Sprawdzamy to na najbliższym spotkaniu. Dobrym sposobem na tworzenie pozytywnych skojarzeń z leczeniem zębów jest zabawa w dentystę. Możemy pozwolić dziecku wcielić się w lekarza, a w roli pacjentów obsadzić maskotki, inne zabawki, a nawet… nas samych – dodaje lek. dent. Małgorzata Turno-Kornafel, pedodonta w Medicover Stomatologia KIDS.

Obecne gabinety znacznie różnią się od tych, które my zapamiętaliśmy. Wyposażone są w telewizory, na których dziecko może obejrzeć ulubioną bajkę czy w dedykowane mniejszym pacjentom fotele. Wystrój jest o wiele bardziej przyjazny, tak aby najmłodsi czuli się komfortowo i bezpiecznie. W przypadku wizyty z maluchem, który odczuwa niepokój, pokażmy, że jesteśmy, że wspieramy. Jednak dajmy pracować lekarzowi, zdajmy się na jego doświadczenie. Pamiętajmy, że najważniejsze to nie przenoszenie swoich negatywnych emocji na dziecko. Jeżeli wśród najbliższych jest osoba, której łatwiej jest zapanować nad dzieckiem, to właśnie ona może pojawić się na wizycie – komentuje mgr Paulina Mikołajczyk, psycholog w Centrum Medycznym Damiana.

Właśnie dlatego, w centrach Medicover Stomatologia KIDS, na dzieci czekają nie tylko gabinety o przyjaznym wyglądzie, ale także wyspecjalizowani lekarze pedodonci. Ponadto, nad zdrowiem pacjentów w nowo otwartej klinice we Wrocławiu będą czuwali logopedzi, fizjoterapeuci a także specjalista ds. relacji emocjonalnych – co stanowi wyróżnik centrum.

Warto także zaznaczyć, że aby umówić się na wizytę do Medicover Stomatologia nie trzeba mieć pakietu medycznego – można z dnia na dzień umówić się do wybranego specjalisty.

1. Raport zrealizowany na zlecenie Medicover Stomatologia – ogólnopolskie badanie ilościowe realizowane techniką CAWI – przeprowadzone wśród członków społeczności badawczej Zymetrii. Realizacja badania: 02-05.09.2019 r, N=509, kobiety i mężczyźni w wieku 25-55 lat, rodzice dzieci w wieku 0-12 lat.

Medicover Stomatologia – lider opieki dentystycznej w Polsce

Medicover Stomatologia to sieć ponad 30 nowoczesnych klinik, które oferują kompleksowy zakres usług dentystycznych. Opiekę nad pacjentami zapewnia profesjonalny zespół specjalistów – stomatologów, higienistek, asystentów stomatologicznych i recepcjonistów. Oferta Medicover Stomatologia odpowiada na potrzeby całych rodzin, obejmując usługi z zakresu m.in. stomatologii zachowawczej, implantologii, protetyki, ortodoncji czy stomatologii dziecięcej. Stomatologia w Medicover dostępna dla pacjentów zarówno w ramach abonamentów medycznych, jak i na zasadzie płatności za pojedyncze usługi. Kliniki zlokalizowane są w największych miastach na terenie całej Polski.

Medicover Stomatologia jest częścią Medicover – wiodącej międzynarodowej spółki świadczącej usługi z zakresu opieki zdrowotnej oraz diagnostycznej od 1995 r. Medicover posiada centra medyczne, szpitale, specjalistyczne placówki opiekuńcze i laboratoria. Firma najszerszą działalność realizuje w Polsce i w Niemczech. W 2018 roku Medicover wygenerował przychody w wysokości 672 milionów euro oraz zatrudniał 20 970 pracowników. Więcej informacji na stronie www.medicover.com.

Rusza świąteczna akcja Domu Aniołów Stróżów

Odpowiedz na list. Podaruj dzieciom radość na święta! „Drogi Aniołku! Proszę Cię pod choinkę o taką lalkę, co płacze i…
CZYTAJ

“Mamy zaćmę na oku”. Mieszkańcy Kielc będą mogli bezpłatnie zbadać wzrok w kierunku zaćmy

Już w najbliższy wtorek, 30 listopada, mieszkańcy Kielc będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań wzroku w kierunku zaćmy, organizowanych w…
CZYTAJ

Pumpkin Spice Latte – jesienny napój bogów

#Dynia to królowa jesieni, a Pumpkin Spice Latte to oryginalna, aromatyczna kawa, która podbiła serca miłośników kofeiny. Sprawdź, jak przygotować…
CZYTAJ

“Mamy zaćmę na oku”. Mieszkańcy Krosna będą mogli bezpłatnie zbadać wzrok w kierunku zaćmy

Już w najbliższą środę, 1 grudnia, mieszkańcy Krosna będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań wzroku w kierunku zaćmy, organizowanych w…
CZYTAJ

Ponczo – miejska propozycja dla miłośniczek mody

Stylowe, ciepłe i bardzo praktyczne – #ponczo od Anataki, bo to o nim mowa, to okrycie, które w obecnym sezonie…
CZYTAJ

Maska, odżywka, olej, ampułka? Dowiedz się czym się różnią kosmetyki pielęgnujące do włosów i jak najlepiej dobrać te odpowiednie dla siebie

Większość pań marzy o tym, by ich pukle były mocne, zdrowe i lśniące. Niestety, niewiele z nich wie, jak dbać…
CZYTAJ

NAOKO, BLACK FRIDAY, BLACK WEEKEND, CYBER MONDAY

Już za chwilę, już za momencik rozpocznie się prawdziwe zakupowe szaleństwo - czyli Black Friday. Marka NAOKO postanowiła nie czekać…
CZYTAJ

Ruszył program darmowej cytologii dla mieszkanek Warszawy

Rak szyjki macicy to choroba, na którą co roku diagnozowanych jest w Polsce 3000 pacjentek. Regularne badania cytologiczne to jedyny…
CZYTAJ

Czy można spowolnić proces starzenia się skóry i zachować młody wygląd?

Wraz z upływem lat, skóra traci jędrność, naturalny blask i zdolność do szybkiej regeneracji. Dodatkowo, czynniki zewnętrzne jak wiatr, mróz…
CZYTAJ

“Mamy zaćmę na oku”. Mieszkańcy Gdańska będą mogli bezpłatnie zbadać wzrok w kierunku zaćmy

Już w najbliższy piątek, 26 listopada, mieszkańcy Gdańska będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań wzroku w kierunku zaćmy, organizowanych w…
CZYTAJ

“Mamy zaćmę na oku”. Mieszkańcy Pieńska będą mogli bezpłatnie zbadać wzrok w kierunku zaćmy

Już w najbliższą środę, 24 listopada, mieszkańcy Pieńska będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań wzroku w kierunku zaćmy, organizowanych w…
CZYTAJ

Jak często podcinać włosy?

Włosy u każdego z nas rosną w tym samym tempie, jednak częstotoliwość ich podcinania powinna być różna. Dlaczego? Chodzi przede…
CZYTAJ

ZDROWIE

VIEW ALL

“Mamy zaćmę na oku”. Mieszkańcy Kielc będą mogli bezpłatnie zbadać wzrok w kierunku zaćmy

Już w najbliższy wtorek, 30 listopada, mieszkańcy Kielc będą mogli skorzystać z…
CZYTAJ

“Mamy zaćmę na oku”. Mieszkańcy Krosna będą mogli bezpłatnie zbadać wzrok w kierunku zaćmy

Już w najbliższą środę, 1 grudnia, mieszkańcy Krosna będą mogli skorzystać z…
CZYTAJ

Ruszył program darmowej cytologii dla mieszkanek Warszawy

Rak szyjki macicy to choroba, na którą co roku diagnozowanych jest w…
CZYTAJ

“Mamy zaćmę na oku”. Mieszkańcy Gdańska będą mogli bezpłatnie zbadać wzrok w kierunku zaćmy

Już w najbliższy piątek, 26 listopada, mieszkańcy Gdańska będą mogli skorzystać z…
CZYTAJ

“Mamy zaćmę na oku”. Mieszkańcy Pieńska będą mogli bezpłatnie zbadać wzrok w kierunku zaćmy

Już w najbliższą środę, 24 listopada, mieszkańcy Pieńska będą mogli skorzystać z…
CZYTAJ