Pękające naczynka – Jak radzić sobie z pękającymi naczynkami



Pękające naczynka na twarzy i ciele to problem dotykający wielu osób, a w szczególności tych o jasnej karnacji i delikatnej skórze, łatwo ulegającej podrażnieniu. Na powierzchni twarzy lub ciała prześwitują naczynka krwionośne, a gdy są one mało elastyczne i kruche to często rozszerzają się, a później pękają.

Na pierwszy rzut oka wydają się być problemem estetycznym, ale jest to również problem natury medycznej, który może sygnalizować inne schorzenia układu krwionośnego (jak na przykład trądzik różowaty, alergie czy żylaki). Jakie są przyczyny i najlepsze sposoby radzenia sobie z pękającymi naczynkami radzi dr n.med. dermatolog, ekspert medycyny estetycznej Maciej Krajewski z Kliniki Krajewski w Warszawie.

Przyczyny i postępowanie w przypadku pękających naczynek

Najczęściej występującym powodem pękania naczynek są uwarunkowania genetyczne, ale także hormonalne i cywilizacyjne. Niebagatelne znaczenie ma również temperatura, w której przebywamy – niekorzystna jest zarówno ta bardzo wysoka jak i ta niska, a także gwałtowne jej zmiany. Na schorzenie pękania naczynek narażone są osoby w każdym wieku, nawet osoby bardzo młode. W przypadku obciążenia genetycznego przypadłość ta może pojawić się nawet już u dwudziestolatki.

Jeżeli chodzi o wahania hormonalne wpływające na pękanie naczynek to mocno narażone są na nie kobiety. Winowajcą są zwykle kobiece hormony czyli estrogeny, których nadmiar może powodować osłabienie mięśni kontrolujących szerokość naczyń krwionośnych. Jeżeli chodzi o szeroko pojęte przyczyny cywilizacyjne – niebagatelne znaczenie ma dieta, a więc spożywanie ostrych przypraw czy alkoholu, do tego ekspozycja bez zabezpieczenia na słońce.

Często pękające naczynka to następstwo takich chorób jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Osobom z wrodzoną skłonnością do pękających naczynek będzie szkodzić nieodpowiednia pielęgnacja, alergie czy choroby układu pokarmowego.

Niestety poszerzone naczynka nie znikają same, a ich stan może z czasem ulec pogorszeniu, dlatego warto mieć je pod kontrolą i postawić na odpowiednią pielęgnację i profilaktykę.




– Profilaktyka i leczenie schorzenia pękających naczynek jest wielowymiarowa, mówi dr n. med. dermatolog, specjalista medycyny estetycznej Maciej Krajewski. Myślę tutaj o farmakologii, odpowiedniej diecie czy wreszcie medycynie estetycznej, która ma wiele do zaoferowania osobom dotkniętym tym problemem. Zmiana nawyków żywieniowych, suplementacja witaminami C, PP,K, zadbanie o pielęgnację odpowiednimi preparatami, a także zabiegi pod okiem doświadczonych specjalistów są w stanie przywrócić skórze jednolity, zdrowy koloryt i dobrą kondycję.

Jeżeli chodzi o pielęgnację w domu to z pewnością warto postawić na delikatne, dedykowane do tego typu cery kremy i peelingi enzymatyczne, które nie podrażnią skóry. Konieczne jest również stosowanie ochrony przeciwsłonecznej z zastosowaniem wysokiego filtra UV 50+, przez cały rok, nie tylko latem.

W przypadku pogłębiającego się problemu z pewnością warto udać się na wizytę do lekarza specjalisty. W gabinecie medycyny estetycznej mamy do dyspozycji szereg zabiegów, dobranych indywidualnie do stanu skóry i poziomu zaawansowania problemu. Najczęściej stosowaną metodą jest laseroterapia, czyli zamykanie naczynek wąskopasmowym światłem pulsacyjnym.

Wiązka laserowa trafia w wybrane miejsce i powoduje obkurczenie i docelowo zamknięcie naczynia. Zabieg jest bezbolesny i bezpieczny dla tkanek. W zależności od nasilenia problemu możemy skorzystać z jednego lub serii zabiegów. W przypadku mniej zaawansowanego problemu, pacjent może zostać poddany naświetlaniom, jonoforezie, peelingom enzymatycznym czy kawitacyjnym.

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ