5 wymówek, czyli dlaczego wciąż unikamy wizyty u stomatologa5 wymówek, czyli dlaczego wciąż unikamy wizyty u stomatologa. Pomimo nieopisanego postępu, jaki dokonał się przez lata w dziedzinie stomatologii oraz faktu, że ból w czasie leczenia to już przeszłość, ogromna liczba Polaków nadal panicznie boi się przekroczyć próg gabinetu dentystycznego. Co budzi w nas największy strach? Dlaczego wciąż unikamy wizyt u stomatologa? Pytamy o to specjalistę!

Będzie bolało…

Strach przed bólem to niewątpliwie główny powód, dla którego unikamy wizyt u stomatologa. I mowa nie tylko o najmłodszych – lęk przed borowaniem odczuwa zdecydowana większość dorosłych. Skąd ta obawa? – Zazwyczaj jest ona wynikiem negatywnych doświadczeń z przeszłości – zauważa lek. dent. Magdalena Wróblewska z krakowskiego centrum stomatologicznego Scandinavian Clinic.

– Trudno zaprzeczyć, że jeszcze kilkanaście lat temu wyposażenie i technologia stosowana w gabinetach stomatologicznych była zupełnie inna niż dzisiaj. Obecnie znieczulenie przed zabiegiem to standard, na który może liczyć każdy pacjent. Obawa przed bólem sprawia jednak, że przeciętnie odwiedzamy stomatologa raz na rok lub raz na dwa lata. Nie brakuje również osób, które unikają wizyty latami.

A jakie są zalecenia? – Kontrolna wizyta u stomatologa rekomendowana jest raz na 6 miesięcy, a w przypadku osób, które piją dużo kawy czy herbaty – raz na 3 miesiące. Regularne wykonywanie profilaktycznej higienizacji pozwala uniknąć bardzo wielu poważnych problemów stomatologicznych – zauważa dr Wróblewska.

Bo nic nie boli…

Kolejną wymówką, która pozwala nam przez długi czas unikać wizyty u stomatologa jest – brak bólu. Jak się okazuje, to poważny błąd. – To, że nic nas nie boli wcale nie oznacza, że powinniśmy zrezygnować z regularnego przeglądu – zauważa lek. dent. Magdalena Wróblewska.

– Wiele problemów stomatologicznych rozwija się stopniowo, przez pewien okres nie dając zupełnie żadnych objawów. Ból w jamie ustnej często jest już sygnałem zaawansowanej choroby, którą we wczesnym stadium można zupełnie bezboleśnie wyleczyć – dodaje.

Tylko wprawne oko stomatologa w czasie wizyty kontrolnej gwarantuje wykrycie wszelkich problemów na odpowiednim etapie. Szybka reakcja pozwala na zastosowanie zazwyczaj tańszych – mniej inwazyjnych i mniej bolesnych technik leczenia. Zwlekanie z wizytą – przeciwnie!

Na jednym zębie się nie skończy…

To pewne, skoro omijamy gabinet stomatologiczny latami. Jak się okazuje, wiele osób bagatelizuje objawy, takie jak krwawienie w czasie szczotkowania czy nadwrażliwość na temperaturę posiłków z obawy przed tym, że oprócz leczenia danego zęba, może zajść konieczność przeleczenia innych. To błędne koło!

Im dłużej unikamy wyleczenia kłopotliwego zęba, tym liczba potencjalnych problemów w jamie ustnej rośnie! – W czasie leczenia danego zęba stomatolog dokonuje przeglądu całej jamy ustnej oraz zaleca regularną higienizację. Jej brak powoduje gromadzenie się kamienia nazębnego, który z czasem może skutkować pojawieniem się chorób przyzębia – zauważa stomatolog.

To kosztuje…

Dla wielu osób próg gabinetu dentystycznego podwyższają spodziewane koszty leczenia. Obawa przed tym, że wizyta „wyniesie nas” drożej, niż możemy sobie na to pozwolić sprawia, że ciągle odsuwamy ją w czasie. W tym przypadku mamy do czynienia z podobnym mechanizmem co wyżej – im dłużej zwlekamy, tym koszty będą wyższe. Dlaczego?

– Wówczas, zamiast profilaktycznej higienizacji czy zwykłego wypełnienia, opłacić trzeba będzie leczenie kanałowe, a może nawet ekstrakcję, implant i uzupełnienie protetyczne – zauważa Magdalena Wróblewska. – W naszym gabinecie każdy pacjent może liczyć na szczegółowy plan leczenia – od początku jest informowany o tym, jakie zabiegi są potrzebne i jakich kosztów może się spodziewać – dodaje.
o dawno nie byłem…

Kolejna wymówka, która powoduje, że odkładamy wizytę u stomatologa, a co za tym idzie -„gromadzimy” problemy w jamie ustnej. Obawa przed reakcją lekarza na nasze zaniedbanie powoduje, że lekceważymy niepokojące sygnały – „zaciskamy zęby” i próbujemy przeczekać.

– To ogromny błąd! Lekarz nie jest od tego, żeby oceniać, ale żeby leczyć. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku tego rodzaju obawy jest znalezienie dobrego stomatologa, który cieszy się pozytywnymi opiniami pacjentów – zauważa lek. dent. Wróblewska.

W przezwyciężeniu lęku przed wizytą pomoże też z pewnością wybranie odpowiedniej kliniki – takiej, której wnętrza nie odstraszają ciemnymi korytarzami, ale zachęcają jasnymi, przestronnymi wnętrzami oraz przyjaznym i uśmiechniętym personelem.

Nowoczesne metody, zaawansowany technologicznie sprzęt i szereg udogodnień, jaki zapewniają współczesne gabinety stomatologiczne, pozwala na przeprowadzenie bezbolesnego, w pełni komfortowego leczenia. Dzisiaj wizyta u dentysty nie musi już wiązać się z bólem i strachem! Warto więc odłożyć na bok uprzedzenia i jak najszybciej umówić się na profilaktyczny przegląd jamy ustnej!

Oddaj krew i odbierz bonus 50 zł w usłudze PANEK CarSharing

W piątek, 3 grudnia, odbędzie się ogólnopolska akcja promująca ideę honorowego krwiodawstwa, którą organizują wspólnie Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa…
CZYTAJ

Jak właściwie stosować antybiotyki?

Penicylina, czyli pierwszy antybiotyk został odkryty przypadkiem w 1928 r. przez Alexandra Fleminga. Brytyjski uczony zauważył bowiem, że pleśń, która…
CZYTAJ

Jem mało, a tyję czyli o diecie w okresie menopauzy

Kiedyś jadłam więcej, ale figurę miałam idealną. Staram się jeść zdrowo, ale po wejściu w okres menopauzy tyję właściwie samoistnie.…
CZYTAJ

10 lat mniej po wizycie u dentysty! Rekonstrukcja uśmiechu odmładza i dodaje skrzydeł – na czym polega zabieg i co można zyskać?

#Stomatologia już od jakiegoś czasu przestaje kojarzyć się tylko i wyłącznie z zakładaniem plomb i leczeniem kanałowym. Współcześni dentyści coraz…
CZYTAJ

Problemy z cholesterolem u bliskich – jak możemy pomóc?

Jak pokazują dane z raportu „Świadomość Polaków na temat cholesterolu i metabolizmu” przygotowanego dla marki Berimal, u blisko 25% ankietowanych…
CZYTAJ

Czy warto całkowicie rezygnować z cukru?

Gorąca czekolada, herbatka z sokiem malinowym czy ulubione ciastko często poprawiają nam jesienny humor. W chłodne i zimne wieczory słodkości…
CZYTAJ

“Mamy zaćmę na oku”. Mieszkańcy Żywca będą mogli bezpłatnie zbadać wzrok w kierunku zaćmy

Już w najbliższy czwartek, 2 grudnia, mieszkańcy Żywca będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań wzroku w kierunku zaćmy, organizowanych w…
CZYTAJ

Rusza świąteczna akcja Domu Aniołów Stróżów

Odpowiedz na list. Podaruj dzieciom radość na święta! „Drogi Aniołku! Proszę Cię pod choinkę o taką lalkę, co płacze i…
CZYTAJ

“Mamy zaćmę na oku”. Mieszkańcy Kielc będą mogli bezpłatnie zbadać wzrok w kierunku zaćmy

Już w najbliższy wtorek, 30 listopada, mieszkańcy Kielc będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań wzroku w kierunku zaćmy, organizowanych w…
CZYTAJ

Pumpkin Spice Latte – jesienny napój bogów

#Dynia to królowa jesieni, a Pumpkin Spice Latte to oryginalna, aromatyczna kawa, która podbiła serca miłośników kofeiny. Sprawdź, jak przygotować…
CZYTAJ

“Mamy zaćmę na oku”. Mieszkańcy Krosna będą mogli bezpłatnie zbadać wzrok w kierunku zaćmy

Już w najbliższą środę, 1 grudnia, mieszkańcy Krosna będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań wzroku w kierunku zaćmy, organizowanych w…
CZYTAJ

Ponczo – miejska propozycja dla miłośniczek mody

Stylowe, ciepłe i bardzo praktyczne – #ponczo od Anataki, bo to o nim mowa, to okrycie, które w obecnym sezonie…
CZYTAJ

ZDROWIE

VIEW ALL

Oddaj krew i odbierz bonus 50 zł w usłudze PANEK CarSharing

W piątek, 3 grudnia, odbędzie się ogólnopolska akcja promująca ideę honorowego krwiodawstwa,…
CZYTAJ

Jak właściwie stosować antybiotyki?

Penicylina, czyli pierwszy antybiotyk został odkryty przypadkiem w 1928 r. przez Alexandra…
CZYTAJ

Jem mało, a tyję czyli o diecie w okresie menopauzy

Kiedyś jadłam więcej, ale figurę miałam idealną. Staram się jeść zdrowo, ale…
CZYTAJ

Problemy z cholesterolem u bliskich – jak możemy pomóc?

Jak pokazują dane z raportu „Świadomość Polaków na temat cholesterolu i metabolizmu”…
CZYTAJ

Czy warto całkowicie rezygnować z cukru?

Gorąca czekolada, herbatka z sokiem malinowym czy ulubione ciastko często poprawiają nam…
CZYTAJ