Krępujące chrapanie? Pozbądź się tego problemu raz na zawsze!



Krępujące chrapanie? Pozbądź się tego problemu raz na zawsze! Wydawałoby się, że chrapanie to problem medyczny a nie urodowy, ale… wszyscy dobrze wiemy, że najlepszym „eliksirem młodości” jest sen! A trudno o dobrą jakość snu kiedy w nocy chrapie śpiący obok nas partner lub co gorsze – chrapiemy my sami!

Znaczna część naszego społeczeństwa zmaga się z problemem chrapania. Mówi się, że zaburzenia oddychania podczas snu występują aż u 80% mężczyzn i 45% kobiet, coraz częściej spotyka się je również u dzieci. Chrapanie jest poważnym problemem, który dotyczy nie tylko osoby się z nim zmagającej, ale również domowników – szacuje się, że osoba śpiąca w jednym łóżku z osobą chrapiącą traci około 1-1,5 godziny zdrowego snu. Czy można pozbyć się tego problemu? – rozmawiamy z ekspertem laryngolog dr Stanisławą Kaminiarz z Kliniki Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej dr Andrzej Krajewski.

Problemy ze snem, ciągłe niewyspanie i zmęczenie, kłopoty z pamięcią i koncentracją. To tylko mała część dolegliwości występujących u osób zmagających się z problemem chrapania. U części z nich mogą występować również duszności, ciężki oddech lub zatrzymywanie oddechu, nadmierne pocenie się oraz budzenie się w nocy. Po takiej wyliczance można uświadomić sobie, że chrapanie nie jest błahym defektem, a poważnym zaburzeniem, którego nie należy lekceważyć. Na szczęście w wielu przypadkach można je łatwo i mało inwazyjnie wyleczyć.

Dlaczego chrapiemy?

Przyczyn chrapania jest wiele. – Osoby zmagające się z problemem chrapania bardzo często zmagają się z przerostem małżowin nosowych dolnych, która może być następstwem nadmiernego używania kropli do nosa lub alergicznego nieżytu nosa. Przyczynami mogą być również skrzywienie przegrody nosa, polipy, przerost migdałków podniebiennych i gardłowego oraz migdałków z kryptami… – wymienia lekarz laryngolog dr Stanisława Kaminiarz z Kliniki Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej dr Andrzej Krajewski.

Ale to nie wszystko. Ekspert wspomina również o wiotkości podniebienia, wadach zgryzu, nietolerancji pokarmowej powodującej zwiększenie lepkiej wydzieliny w nosie, nosogardle i w dolnym gardle. Chrapią również osoby borykające się z nadwagą.




Jak wyeliminować problem chrapania?

Specjaliści zgodnie twierdzą, że w większości przypadków można pozbyć się problemu chrapania. Przypadłości tej tak jak innych zaburzeń oddychania nie należy lekceważyć i warto udać się do specjalisty. W wielu przypadkach wystarczy zmienić swoje nawyki i wyeliminować czynniki sprzyjające chrapaniu przy ewentualnym wsparciu środkami farmakologicznymi.

– Osoby zmagające się ze wspomnianym problemem powinny zrezygnować z używek, a w szczególności z palenia papierosów i picia alkoholu. Do chrapania przyczynia się również spanie na wznak, a także stosowanie leków nasennych i zwiotczających mięśnie. Osoby otyłe, których dotyczy przypadłość w pierwszej kolejności powinny zrzucić zbędne kilogramy. Natomiast w przypadku nietolerancji pokarmowych, często wystarczy cierpliwoś i solidność pacjenta w kwestii zmiany diety i wyeliminowania niektórych pokarmów, wtedy zaczyna on dobrze oddychać nosem i spokojnie spać. – wyjaśnia dr Kaminiarz.

Jak już zostało wspomniane – chrapanie należy skonsultować z lekarzem, który przed podjęciem odpowiedniego leczenia powinien bardzo dokładnie ocenić, w czym tkwi problem danego Pacjenta.

– W przypadku przerostów małżowinowych oraz migdałków poleca się zabiegi z wykorzystaniem fal radiowych – ta ciesząca się uznaniem wśród pacjentów metoda jest bezinwazyjna i bezbolesna. Nie wymaga użycia skalpela. W dodatku zabieg jest wysoko skuteczny, stosunkowo szybko eliminuje problem nie wykluczając pacjenta z codziennych aktywności. – zapewnia dr Kaminiarz.

Czasami zdarza się tak, że problem jest na tyle poważny i zagrażający życiu, że potrzebna jest interwencja chirurgiczna lub zastosowanie specjalnej protezy powietrznej CPAP. Urządzenie to czuwa nad prawidłowym odruchem oddychania w nocy i nie dopuszcza do niebezpiecznych bezdechów.

– Są to jednak sposoby, które traktuję to jako ostateczność, zwykle udaje się wyeliminować problem mało inwazyjnymi metodami. Warto zadbać o komfort swojego (i nie tylko) snu.– dodaje dr Kaminiarz.

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ