Jak przyswoić składniki warzyw i owoców?



Jak przyswoić składniki warzyw i owoców? Dziś musielibyśmy zjeść 15 marchewek, aby przyswoić taką ilość witamin i składników odżywczych, jaka znajdowała się w 3 marchewkach, które jedli nasi dziadkowie. Zawartość składników w owocach i warzywach zmalała na skutek niszczenia przyrody przez człowieka. Z pomocą przychodzą nam wyciskarki wolnoobrotowe, dzięki którym łatwiej przyswoimy cenne składniki.

Coraz mniej z natury…

Niszczenie przyrody przez nasze pokolenie, jak i poprzednie, w ciągu ostatnich 100 lat, doprowadziło do dużego spadku zawartości cennych składników w warzywach i owocach. Coraz mniej uzyskujemy z natury, gdyż:

– warzywa i owoce rosną zbyt szybko
– gleba nie jest nawożona tak jak trzeba
– spożywamy żywność genetycznie modyfikowaną.

Dziadek i marchewki.

Przykładowo, nasi przodkowie, aby dostarczyć sobie elementów potrzebnych do życia, musieli zjeść 3 marchewki. My dziś musimy zjeść ich aż 15 – dopiero wówczas przyjmiemy tyle składników odżywczych, ile znajdowało się w 3 marchewkach rosnących 70-80 lat temu. Chyba każdy przyzna, iż zjedzenie takiej ilości marchewek jest nie lada wyzwaniem!

Podobna sytuacja tyczy się wszystkich warzyw czy owoców, które po prostu zaczęły tracić na wartości. Co ratuje nas przed zjadaniem nadmiernej ilości produktów roślinnych? Ratują nas wyciskarki.

Ciało człowieka wyciskarką.

Każdy pokarm, który dostaje się do jelita jest:

– mielony
– rozkładany przez bakterie i enzymy na części pierwsze.
Czynności te mają na celu wyciśnięcie z niego soku – będącego jedyną formą, w której pokarm jest przez nas wchłaniany. Dlatego można powiedzieć, że wyciskarką do soków jest nasze ciało.

Wyciskarki na ratunek.

Jesteśmy w stanie przyswoić zaledwie kilka procent wartości odżywczych, jakie znajdują się w owocach i warzywach. Np. w ogóle nie przyswajamy błonnika, który się w nich znajduje. Poza tym wiele warzyw jest twardych i po prostu nasz organizm nie jest w stanie ich „przerobić”. Dobrze jest zrobić z nich np. koktajl, jednak jeszcze lepszy jest sok, który wchłania się po 20 minutach! Dzięki tej metodzie dostajemy wszystkie elementy, jakie zawarte są we wspomnianej marchewce.




Pijąc sok wspomagamy nasz organizm, który nie musi wyciskać go z warzyw i owoców, a także zużywać enzymów. Dzięki temu, żeby przyswoić potrzebne elementy, nie musi on wykonywać pracy.

Dlaczego nie sokowirówki czy miksery?

Przygotowując sok za pomocą sokowirówki czy miksera niszczymy wiele witamin i substancji odżywczych. W urządzeniach tych wysoka szybkość narzędzi tnących generuje ciepło i miesza sok z powietrzem – uruchamiając procesy utleniania i niszcząc witaminy. Oprócz tego tradycyjne urządzenia dalekie są od wyciskania warzyw i owoców do ostatniej kropli.

Wolne obroty.

Warto postawić na wyciskarkę wolnoobrotową, która powoli i dokładnie miażdży produkty (dzięki wałkowi ślimakowemu), a następnie przeciska przez oczka sita, dzięki czemu nie zachodzi nagrzewanie, natlenienie, spienienie czy rozwarstwienie się soku. Pozyskiwane w ten sposób soki zawierają więcej witamin, enzymów i substancji odżywczych.

Wyciskarki wolnoobrotowe wycisną go z miękkich owoców, twardych warzyw albo pędów, ziół i warzyw zielonych. Nie można zapominać o tym, o tym, iż ze względu na swoją budowę – możemy bez problemu je umyć. W zależności od modeli mogą być wyposażone w szereg dodatkowych funkcji.



Podsumujmy.

Pijąc soki z wyciskarek:

– zwiększamy przyswajalność i możliwość pobrania tych elementów, które zostały w warzywach i owocach
– nie musimy jeść aż tylu warzyw i owoców, aby dostarczyć odpowiednią ilość wartości odżywczych
– nie obciążamy naszego ciała niepotrzebnym trawieniem.

Natura nie jest w stanie przekazać nam wszystkiego co potrzebne, dlatego musimy jej w tym pomóc.

źródło: Odmładzanie na surowo

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ