Twoje dziecko nieustannie boli gardło? To może być migdałek!



Twoje dziecko nieustannie boli gardło? To może być migdałek! Ból gardła, problemy z oddychaniem, trudności z przełykaniem – te dolegliwości nie pozwalają Twojemu dziecku cieszyć się wakacjami? Wiemy, co może być przyczyną!

Wakacje w połowie, na horyzoncie szkoła, a Twoje dziecko cały czas cierpi z powodu bólu gardła i nie może swobodnie oddychać? Okazuje się, że przyczyną mogą być problemy z migdałkami.

Migdałki – strażnicy naszego organizmu

Popularne migdałki to nic innego jak skupiska tkanki chłonnej, która tworząc pierścień, stanowi pierwszą linię obrony przed bakteriami, wirusami oraz grzybami wnikającymi do naszego organizmu przez nos i usta. Wyróżniamy migdałki podniebienne, gardłowy, trąbkowe oraz językowy.

– Najważniejszy okres dojrzewania układu odpornościowego przypada na pierwsze lata życia człowieka, stąd temat migdałków jest szczególnie ważny u dzieci – tłumaczy dr nauk med. Piotr Pastuszek, otolaryngolog z NZOZ „Twój Lekarz”. Stwierdza też, że powiększone migdałki podczas infekcji to norma. Rodzice zaniepokoić się jednak powinni, gdy powiększone migdałki przechodzą w stan przewlekły, któremu towarzyszą bardzo nieprzyjemne i męczące dla dziecka dolegliwości.

Co powinno nas zaalarmować?

Przede wszystkim należy rozróżnić objawy charakterystyczne dla przerostu migdałków podniebiennych oraz migdałka gardłowego, tzw. trzeciego migdałka.

Utrzymujące się, okresowe bóle gardła, uczucie przeszkody w gardle, nieprzyjemny smak w ustach, bóle szyi, trudności w połykaniu mogą sugerować problemy z migdałkami podniebnymi. – Te migdałki, składające się z wąskich szczelin, stykają się z patogenami na dużej powierzchni. „Wyloty” tych szczelin mogą więc ulegać zaczopowaniu, co stwarza warunki do rozwoju mikroorganizmów i w konsekwencji przewlekłego zapalenia migdałków – wyjaśnia otolaryngolog i dodaje, że problemy z migdałkami podniebnymi jest w stanie stwierdzić już lekarz rodzinny.

Bardziej skomplikowanie sprawa wygląda z tzw. trzecim migdałkiem, którego diagnoza wymaga już wizyty u laryngologa. – Chrapanie, oddychanie ustami, problemy z koncentracją, zmiany nastroju, problemy ze słuchem, niewyraźna mowa, bóle głowy i częste infekcje dróg oddechowych to najczęstsze objawy trzeciego migdałka – wylicza dr nauk med. Piotr Pastuszek i radzi, by w takiej sytuacji niezwłocznie udać się z dzieckiem do gabinetu laryngologicznego.




Leczenie

Rozwiązaniem tego uporczywego problemu jest najczęściej po prostu wycięcie migdałków podniebiennych lub migdałka gardłowego.

– Przewlekłe zapalenie migdałków podniebiennych, a także nawracające anginy i ropnie okołomigdałkowe czy też po prostu sam przerost migdałków powodujący zaburzenia oddychania w czasie snu, zaburzenia mowy i połykania mogą być wskazaniami do tonsillektomii lub/i adenotomii – mówi otolaryngolog dr nauk med. Piotr Pastuszek.

Zwykle zabieg usunięcia migdałków wykonuje się u dzieci, które ukończyły 5 rok życia.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ