GENialne badania na Alzheimera



GENialne badania na Alzheimera . Badania genetyczne na Alzheimera to nie science fiction, a wczesna diagnoza może zwiększyć skuteczność leczenia. Nie czekaj. Zrób badania przesiewowe.

Dla wielu osób choroba Alzheimera oznacza wyrok, z którym trudno się pogodzić. Zmaga się z nią obecnie około 45 mln osób na całym świecie. Rozwój medycyny sprawił, że za pomocą badania genetycznego możemy określić potencjalne ryzyko zachorowania. Dla wielu ludzi to bezcenna informacja.

Zbadaj gen

Szybkie tempo życia, pęd za karierą żyjąc w pośpiechu nie mamy czasu zadbać o własne zdrowie. Oprócz czynników zewnętrznych (złe nawyki żywieniowe, brak ruchu) potencjalne niebezpieczeństwo zachorowania na Alzheimera może znajdować się także w naszych genach. Gen ApoE w nieodpowiedniej kombinacji (e4/e4) powoduje zwiększenie ryzyka zachorowania aż do dziesięciu razy!U grupy około dwóch procent chorych, Alzheimer zaczyna się przed 45 r.ż.

Dla ludzi w sile wieku, ze względu na objawy (m.in. zaburzenia pamięci, problemy z mówieniem i pisaniem, zaburzenia orientacji w miejscu i czasie), oznacza to koniec normalnego życia. Tym bardziej, że w przypadku tej odmiany choroby, postępuje ona dużo szybciej.

Diagnostyka

Współczesna medycyna nie potrafi na obecnym etapie wiedzy wyleczyć pacjenta z choroby Alzheimera. Ale podjęcie procesu leczenia u niektórych osób może spowodować spowolnienie jej rozwoju, a to ważna informacja, gdyż chorzy na Alzheimera żyją przeciętnie od 8 do 20 lat. Poprzez wczesne rozpoczęcie terapii lekowej można odroczyć pewne objawy choroby..

W zakresie diagnostyki Alzheimera medycyna oferuje nam szereg rozwiązań m.in. badanie krwi, test fluencji słownej. Jedną z najefektywniejszych metod określenia ryzyka zachorowania jest test genetyczny. Jeżeli chcemy sprawdzić, jakie występuje u nas potencjalne ryzyko zachorowania, jest to bardzo skuteczne rozwiązanie.




Dla kogo badanie genetyczne?

Badania przesiewowe są wskazane dla wszystkich, a w szczególności powinni wykonać je chorzy m.in. na cukrzycę i niedoczynność tarczycy, a także osoby palące tytoń oraz dzieci chorych na choroby otępienne. Dla wielu ludzi Alzheimer jest jak wyrok śmierci, jednakże dzięki określeniu potencjalnego ryzyka zachorowania, możemy odpowiednio wcześniej starać się zapobiec wystąpieniu choroby.

Kluczowe jest nieignorowanie swojego stanu zdrowia oraz możliwych zagrożeń. Należy pamiętać, że gdy objawy choroby stają się  widoczne i uciążliwe, jest już za późno. Choroba stanowi główną przyczynę śmierci w ponad połowie  przypadków. Niech te dane  przypomną nam o istotności zrobienia odpowiednich badań zawczasu.

Medicover Senior jest częścią Medicover – wiodącej międzynarodowej spółki świadczącej usługi z zakresu opieki zdrowotnej oraz diagnostycznej od 1995 r. Firma powstała w 2014 roku jako odpowiedź na rosnącą potrzebę objęcia pacjentów powyżej 67 roku życia formami wsparcia, które wykraczają poza standardowe pakiety opieki medycznej.

Specjalizuje się w organizacji najwyższej jakości opieki domowej i stacjonarnej dla osób starszych. Firma oferuje klientom szeroki wachlarz usług opiekuńczych: opiekę domową (w tym pomoc asystentów i opiekunów osób starszych, fizjoterapeutów, pielęgniarek i lekarzy), opiekę dzienną (w szczególności dla osób niesamodzielnych, cierpiących na demencję i Alzheimera) oraz opiekę stacjonarną w Domu Opieki Józefina w Józefowie pod Warszawą, a także w Willi Wiosenna w Święcicach.

Medicover Senior opiera się na najlepszych międzynarodowych standardach i praktykach. Dom seniora Józefina jest pierwszym domem opieki w Polsce, który przeprowadził certyfikację zgodnie z wytycznymi Swedish Care International. Firma systematycznie poszerza naszą ofertę, szuka nowych rozwiązań w trosce o zdrowie, komfort oraz poczucie bezpieczeństwa seniorów i ich rodzin.

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ