Kształtne ciało na wakacje – operacje modelujące sylwetkę



Kształtne ciało na wakacje – operacje modelujące sylwetkę. Lato to czas, w którym większość z nas uważniej przygląda się swojej sylwetce. Odsłanianie ciała w gorące dni powoduje, że częściej niż zwykle zwracamy uwagę na wszelkie niedoskonałości. Dodatkowe kilogramy czy utrata jędrności to tylko niektóre z defektów, z którymi przychodzi nam się zmierzyć. Dr n. med. Dominik Boligłowa, chirurg plastyk z krakowskiej SCM clinic, opowiada o operacjach modelujących ciało, które pomogą nam w osiągnięciu wymarzonej figury.

Operacje modelujące ciało cieszą się dużą popularnością wśród pacjentów. Za ich pomocą możemy poprawiać wygląd brzucha, pośladków, piersi, ud, a nawet pleców czy ramion. Pamiętajmy jednak, że cuda nie istnieją Chirurgia plastyczna nie służy odchudzaniu ale modelowaniu sylwetki. Na co zatem możemy liczyć?

Liposukcja nie dla każdego

Jednym z podstawowych zabiegów chirurgii plastycznej modelujących ciało jest liposukcja. To dobre rozwiązanie przede wszystkim dla osób młodych, u których upływ czasu nie naruszył i nie rozciągnął jeszcze nadmiernie skóry. Pozwala pozbyć się miejscowo nagromadzonej tkanki tłuszczowej np. z tzw. boczków, bryczesów, czy oponki. A jak przebiega sam zabieg?

– Liposukcja polega na tym, że wykonujemy małoinwazyjne mikronacięcia w miejscu, z którego chcemy odessać tłuszcz – tłumaczy dr n. med. Dominik Boligłowa, specjalista chirurgii plastycznej i estetycznej z krakowskiej SCM clinic

– Przez te nacięcia najpierw infiltrujemy tkankę i przygotowujemy ją do odessania. Wypełniamy ją płynem obkurczającym naczynia, znieczulającym i zobojętniającym, a następnie mechanicznie usuwamy tłuszcz za pomocą kaniuli. Rozbijamy też powięzie napinające skórę – po to, by jeszcze lepiej się ona obkurczyła. Jedynie doświadczenie i wiedza chirurga plastycznego pozwala stwierdzić, kiedy takie dodatkowe mechaniczne rozbijanie powięzi spowoduje, że skóra sama będzie mogła się odżywić, a kiedy nie będzie to możliwe – tłumaczy chirurg.

Sam zabieg jest stosunkowo mało inwazyjny, w związku z czym rekonwalescencja po nim nie należy do długich, choć może wiązać się z pewnymi dolegliwościami bólowymi, bardziej intensywnymi w przypadku kończyn. Jak zaznacza dr Dominik Boligłowa, liposukcja nie jest również – jak wielu mogłoby przypuszczać – sposobem na walkę z otyłością. To nie zabieg odchudzający, a modelujący sylwetkę. – Można wręcz powiedzieć, że nadwaga jest przeciwwskazaniem do tego zabiegu – mówi ekspert.

– Odsysamy jedynie tłuszcz peryferyjny, a więc zewnętrzny. Generalnie w trakcie żadnej operacji plastycznej nie jesteśmy w stanie zlikwidować tłuszczu wewnętrznego. Z nim mogą poradzić sobie tylko dieta i aktywny tryb życia. Owszem, czasem, kiedy mamy do czynienia ze zbyt dużym brzuchem u pacjenta, warto jest zrobić liposukcję, ale po to, aby ułatwić jej uprawianiu sportu, wówczas operacyjne odjęcie kilku kilogramów może zadziałać na nią motywująco. Chciałbym jednak raz jeszcze podkreślić, że nie jest to zabieg odchudzający.

Brzuch i pośladki

Kolejnym bardzo popularnym zabiegiem jest plastyka brzucha, czyli abdominoplastyka, którą można wykonywać za pomocą kilku różnych metod. Najbardziej tradycyjna polega na zrobieniu klastycznego nacięcia. – Staram się zaplanować je w miejscu, które i tak będzie potem niewidoczne, bo będzie ukryte pod bielizną lub strojem kąpielowym – mówi dr Dominik Boligłowa.

– Podczas operacji, po wykonaniu nacięcia, preparujemy tkanki w kierunku klatki piersiowej. Po czym usuwamy nadmiar tkanek i wielopoziomowo chirurgicznie modelujemy brzuch, boczki i talię. Oczywiście łatwo to wszystko powiedzieć, trudniej wykonać. Sam zabieg zajmuje ok. 4 godzin – przyznaje specjalista. To inwazyjna operacja, która sprawdza się u osób z dużym nadmiarem tkanki tłuszczowej i zwiotczałej skóry.

Pacjentki decydują się również coraz częściej na operacje pośladków. Te polegają zwykle wręcz na odwrót, nie na odjęciu, a na nadaniu im objętości. Wśród zabiegów tego typu możemy wyróżnić zabiegi podnoszenia lub powiększania pośladków implantami albo własnym tłuszczem (tzw. lifting brazylijski). O tym, który typ zabiegu będzie bardziej wskazany dla pacjenta powinien poinformować lekarz.

Poprawa całościowa

Pacjenci, którzy chcą poprawić więcej niż jedną część ciała podczas jednej operacji powinni wiedzieć, że korekta każdej z nich wymaga czasu, przez co znacząco wydłuża się cały zabieg. Jednocześnie niewskazane jest, aby pacjent pozostawał pod narkozą przez zbyt długi czas.

Zdarzają się co prawda zabiegi łączone, w trakcie których naraz operuje się kilka części ciała, np. brzuch, uda i piersi. Są to wielogodzinne, skomplikowane operacje, a pacjent wymaga po nich dłuższego pobytu w szpitalu. W Polsce nie ma ośrodków, w których kilku chirurgów operowałoby jednocześnie. Dlatego w naszych warunkach lepiej jest wykonywać zabiegi po kolei, rozkładając je w czasie na kilka oddzielnych operacji.

Jeśli pacjent planuje wykonanie serii zabiegów, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że bardzo ważna jest kolejność wykonywanych operacji. Np. pacjentka chcąca wykonać operację piersi i brzucha, powinna być poinformowana przez lekarza o tym, że najpierw należy zoperować brzuch, a dopiero w drugiej kolejności piersi.




Na co powinnaś zwracać uwagę?

Nad wyborem chirurga plastycznego, w ręce którego zamierzamy się oddać, warto się wcześniej dobrze zastanowić. To oczywiste, prawda? Okazuje się, że nie do końca. Otóż, lekarz zajmujący się tą dziedziną, koniecznie musi posiadać specjalizację z chirurgii plastycznej.

Tylko takie wykształcenie, w połączeniu z odpowiednim doświadczeniem daje gwarancję dobrych efektów tego typu operacji, ale i bezpieczeństwa. Tymczasem w Polsce do dziś zdarza się, że pacjent przychodzi na zabieg chirurgii plastycznej do lekarza, który niekoniecznie ma ukończoną specjalizację w tym kierunku.

Kolejną ważną rzeczą, na którą zwraca uwagę chirurg plastyczny SCM clinic, jest to, aby operacjom poddawać się wyłącznie w odpowiednio przystosowanych do tego ośrodkach. – Niezbędna jest sala operacyjna nie będąca zwyczajnym pomieszczeniem, co wymaga odpowiedniego przygotowania i zastosowania urządzeń zapewniających pełną sterylność – uczula dr Dominik Boligłowa.

– Blok operacyjny kliniki, w której przyjmuję swoich pacjentów, wykonany jest z materiałów zapewniających pełną aseptykę. Zapewnia to bezpieczeństwo pacjentom, co powinno być kwestią podstawową. Takich warunków wymagają nawet pozornie niegroźne zabiegi, takie jak liposukcja, która często jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym i przeprowadzana poprzez małe nacięcia wykonane w powłokach ciała. Tymczasem w naszej rzeczywistości zabiegi tego typu często są wykonywane w zwykłych gabinetach, co grozi powikłaniami.

Warto też zwrócić uwagę na to, jak podchodzi do nas chirurg, do którego trafiamy. Dobry specjalista zawsze powinien patrzeć na pacjenta w sposób holistyczny. Zwracać uwagę na to, żeby ostateczny efekt jego pracy wyglądał jak najbardziej naturalnie i proporcjonalnie względem reszty ciała. Nie może skupiać się jedynie na obszarze, nad którym ma pracować.

Informacje o ekspercie:

Dr Dominik Boligłowa – chirurg plastyk z krakowskiej SCM clinic (www.scmkrakow.pl). Absolwent prestiżowego Wydziału medycyny i chirurgii „Gemelli” na słynnym Università Cattolica del Sacro Cuore (Katolicki Uniwersytet Najświętszego Serca z polikliniką „Gemelli”) w Rzymie. Specjalizację z chirurgii plastycznej rozpoczął w Szwajcarii i zakończył w Niemczech, wykonując w tym czasie samodzielnie 1788 udokumentowanych operacji. Tytuł specjalisty chirurgii plastycznej i estetycznej uzyskał 17.01.2018 roku we Frankfurcie nad Menem. Stale doskonali swoje umiejętności na wielotygodniowych stażach u najznakomitszych specjalistów z całego Świata (m.in. dr Maurizio Nava w Mediolanie, dr Carlos del Pino Roxo w Rio de Janeiro, prof. Joerg Gruenert w St. Gallen, dr Jose Luis Martin del Yerro Coca w Madrycie, dr Michael Bromba w Essen), a także na kursach specjalistycznych z zakresu mikrochirurgii, chirurgii estetycznej nosa i piersi, chirurgii ręki oraz chirurgii intymnej.

SCM clinic (scmkrakow.pl) to krakowskie Centrum Medyczne wyposażone w sprzęt najnowszej generacji, które prowadzi działalność leczniczą w ramach chirurgii jednego dnia oraz ambulatoryjne świadczenia zdrowotne i konsultacje lekarskie. Klinika posiada całkowicie zautomatyzowany blok operacyjny, który spełnia najwyższe światowe standardy. Największym atutem tego miejsca jest kadra lekarska, w skład której wchodzą specjaliści o ogromnej wiedzy i bogatym doświadczeniu klinicznym. SCM clinic powstało z myślą o najbardziej wymagających Pacjentach, dlatego Centrum zapewnia im najlepszą opiekę okołomedyczną, udzielaną w warunkach pełnej dyskrecji i zaufania.

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ