„Kolano biegacza” – najczęstsza dolegliwość miłośników biegania„Kolano biegacza” – najczęstsza dolegliwość miłośników biegania. Piękna pogoda sprawia, że coraz częściej możemy spotkać miłośników aktywności fizycznej, którzy postanowili budować swoją kondycję na świeżym powietrzu. Wśród najchętniej wybieranych dyscyplin sportu znajduje się bieganie, które w naszym kraju zdobywa coraz większe grono sympatyków. Zbytnie przeciążenie podczas treningu może mieć negatywne konsekwencje zdrowotne , wśród których znajduje się m.in. tzw. „kolano biegacza”. W jaki sposób chronić nasze kolana? Jak powinna wyglądać prawidłowa rehabilitacja w przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych? Odpowiada dr n. med. Krzysztof Radziszewski – chirurg, lekarz rehabilitacji medycznej.

Czym jest „kolano biegacza”?

„Kolano biegacza” (AKP) to jedna z najczęstszych dolegliwości wśród miłośników tej aktywności fizycznej. Tym mianem określa się ból występujący w przedniej (PTPF) lub bocznej części kolana (ITBS), który zazwyczaj spowodowany jest przeciążeniem stawów, w wyniku zbyt intensywnego, cyklicznego treningu. Do objawów należą również trzeszczenie i „przeskakiwanie” odczuwane w okolicach stawu kolanowego oraz obrzęk i częściowa blokada stawów.

Poza zbyt dużym obciążeniem podczas ćwiczeń istnieją również inne przyczyny wystąpienia AKP. Należą do nich m.in.: rozmiękczenie chrząstki rzepki kolanowej, zaburzenia produkcji mazi (ograniczającej tarcie wewnątrz stawu), ale także zbyt częste przebywanie w pozycji siedzącej ze zgiętymi kolanami oraz chodzenie w butach na wysokich obcasach.

Na początku, doraźnym sposobem walki z tą dolegliwością może być zastosowanie metody R.I.C.E., która pozwoli odciążyć kończynę w której odczuwamy ból. Polega ona na: odpoczynku (rest), schładzaniu kontuzjowanego miejsca (ice), zastosowaniu ucisku w miejscu bólu – np. za pomocą bandaża elastycznego lub opaski (compression) oraz unoszenia kończyny w przypadku występowania opuchlizny (elevation). Jeżeli dolegliwości bólowe nie ustępują lub systematycznie się nasilają wówczas należy zgłosić się do lekarza ortopedy w celu przeprowadzania szczegółowych badań.

Pierwszym krokiem w gabinecie ortopedycznym jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu z pacjentem, w celu określenia potencjalnej przyczyny wystąpienia dolegliwości. Jednak, aby specjalista mógł zdiagnozować „kolano biegacza” konieczne jest wykonanie odpowiednich badań. Wśród nich znajduje się m.in. badanie rezonansem magnetycznym, które pozwala określić ewentualny stopień zwyrodnień stawu kolanowego oraz jego budowę. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie metody inwazyjnej – artroskopii. Ponadto wykonywane są trzy badania manualne, które pozwalają określić stopień przykurczu pasma biodrowo-piszczelowego. Dodatkowo przeprowadzane są również manualne testy: Noble’a, Renne oraz Obera, pozwalające określić stopień przykurczu mięśnia biodrowo-piszczelowego – komentuje dr n. med. Krzysztof Radziszewski – chirurg, lekarz rehabilitacji medycznej.
Jak wygląda powrót do sprawności?

W zależności od zaawansowania pokonanie tej dolegliwości może przybierać różne formy. Wśród metod możemy wyszczególnić m.in.:

Kinesiotaping – metoda opiera się na aplikowaniu na ciało (w miejscu występowania kontuzji) specjalnych elastycznych plastrów, które m.in. poprzez regulowanie napięcia mięśniowego oraz bezpośrednie oddziaływanie na skórę pozwalają zmniejszyć ból, minimalizować obrzęki oraz regenerować uszkodzone stawy czy mięśnie.

Leczenie farmakologiczne – stosowana w przypadku wykrycia dolegliwości na wczesnym etapie jej rozwoju. Polega na przyjmowaniu środków przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz tych, które pozwalają regenerować chrząstkę stawową (zawierające np. kolagen, kwas hialuronowy, glukozaminę).

Terapia rezonansem magnetycznym (MBST) – innowacyjna metoda pozwalająca na bezinwazyjne leczenie schorzeń stawów (w tym m.in. „kolana biegacza”). Zabieg jest bezbolesny, nieinwazyjny i bardzo prosty. Od Pacjenta wymaga się jedynie ustawienia w odpowiedniej pozycji – siedzącej lub leżącej – na czas zabiegu oraz przestrzegania zalecenia przyjmowania co najmniej 2,5 litra wody dziennie. Terapia rezonansem magnetycznym MBST® wpływa na zaburzone funkcje komórek lub grup komórek – aktywuje procesy metaboliczne w organizmie i wyzwala procesy regeneracji. Dzięki temu przyspiesza proces regeneracji tkanek, wchłanianie obrzęków i krwiaków oraz minimalizuje dolegliwości bólowe.

Kinezyterapia – to metoda dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta i rodzaju urazu, z którym zwraca się o pomoc do specjalisty. Terapeuta za pomocą spersonalizowanych ćwiczeń pomaga pacjentowi wrócić do zdrowia w przypadku wystąpienia kontuzji stawów obwodowych i bólów przeciążeniowych.

Leczenie chirurgiczne – artroskopia – stosowana w przypadku braku efektów podczas stosowana innych metod. Polega na wygładzaniu powierzchni stawu oraz przecięcia tkanek miękkich, które utrzymują rzepkę w nieprawidłowej pozycji.

Po zakończeniu leczenia powinniśmy pamiętać o odpowiedniej profilaktyce, która zminimalizuje ryzyko nawrotu dolegliwości. Powrót do aktywności fizycznej powinien być oparty na odpowiednim planie treningowym (powstałym po konsultacji ze specjalistą) oraz wyznaczeniu okresów na regenerację organizmu. Niezwykle istotne jest również przeprowadzanie rozgrzewki przed każdym treningiem, która zminimalizuje ryzyko wystąpienia kontuzji.

Terapia rezonansem magnetycznym (MBST®)

Terapia rezonansem magnetycznym w systemie MBST® została opracowana przez lekarzy, fizyków, biologów i inżynierów. System terapii MBST® wykorzystuje technologię rezonansu magnetycznego w celu pobudzania procesów regeneracyjnych i uśmierzania bólu. Służy do regeneratywnej stymulacji komórek, czyli odbudowy tkanek utraconych czy uszkodzonych, odbudowy kości i chrząstek.

Zaawansowany system terapii rezonansem magnetycznym MBST® umożliwia skuteczne i niemające efektów ubocznych zabiegi w zakresie chorób układu mięśniowo-szkieletowego. Dzięki temu możliwe jest efektywne leczenie m.in. przyczyn zwyrodnieniowych chorób stawów, urazów sportowych i powypadkowych, a także schorzeń kości i stawów (takich jak artroza czy osteoporoza). Ich celem jest utrzymanie zdrowia i jakości życia w zaawansowanym wieku.

Terapia za pomocą rezonansu jądrowego MBST® jest z sukcesem stosowana od 1998 r. przez lekarzy i terapeutów. Ponad 400 000 poddanych leczeniu pacjentów potwierdza skuteczność systemu terapeutycznego MBST®.

MBST® to wyrób MedTec Medizintechnik GmbH. Dystrybutorem generalnym systemu na Polskę jest firma MedTec Pol Sp. z o.o. Certyfikat i atesty MedTec są uznawane na całym świecie – oznaczają bezpieczeństwo i zaufanie do terapii MBST®. Gwarancją tego jest regularny proces weryfikacji prowadzony przez zatwierdzone przez państwo ośrodki badawcze, takie jak np. TÜV-SÜD. Technika rezonansu magnetycznego MBST® objęta została około 150 patentami na całym świecie i jest obecnie stosowana z powodzeniem w ponad 39 krajach.

Rusza świąteczna akcja Domu Aniołów Stróżów

Odpowiedz na list. Podaruj dzieciom radość na święta! „Drogi Aniołku! Proszę Cię pod choinkę o taką lalkę, co płacze i…
CZYTAJ

“Mamy zaćmę na oku”. Mieszkańcy Kielc będą mogli bezpłatnie zbadać wzrok w kierunku zaćmy

Już w najbliższy wtorek, 30 listopada, mieszkańcy Kielc będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań wzroku w kierunku zaćmy, organizowanych w…
CZYTAJ

Pumpkin Spice Latte – jesienny napój bogów

#Dynia to królowa jesieni, a Pumpkin Spice Latte to oryginalna, aromatyczna kawa, która podbiła serca miłośników kofeiny. Sprawdź, jak przygotować…
CZYTAJ

“Mamy zaćmę na oku”. Mieszkańcy Krosna będą mogli bezpłatnie zbadać wzrok w kierunku zaćmy

Już w najbliższą środę, 1 grudnia, mieszkańcy Krosna będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań wzroku w kierunku zaćmy, organizowanych w…
CZYTAJ

Ponczo – miejska propozycja dla miłośniczek mody

Stylowe, ciepłe i bardzo praktyczne – #ponczo od Anataki, bo to o nim mowa, to okrycie, które w obecnym sezonie…
CZYTAJ

Maska, odżywka, olej, ampułka? Dowiedz się czym się różnią kosmetyki pielęgnujące do włosów i jak najlepiej dobrać te odpowiednie dla siebie

Większość pań marzy o tym, by ich pukle były mocne, zdrowe i lśniące. Niestety, niewiele z nich wie, jak dbać…
CZYTAJ

NAOKO, BLACK FRIDAY, BLACK WEEKEND, CYBER MONDAY

Już za chwilę, już za momencik rozpocznie się prawdziwe zakupowe szaleństwo - czyli Black Friday. Marka NAOKO postanowiła nie czekać…
CZYTAJ

Ruszył program darmowej cytologii dla mieszkanek Warszawy

Rak szyjki macicy to choroba, na którą co roku diagnozowanych jest w Polsce 3000 pacjentek. Regularne badania cytologiczne to jedyny…
CZYTAJ

Czy można spowolnić proces starzenia się skóry i zachować młody wygląd?

Wraz z upływem lat, skóra traci jędrność, naturalny blask i zdolność do szybkiej regeneracji. Dodatkowo, czynniki zewnętrzne jak wiatr, mróz…
CZYTAJ

“Mamy zaćmę na oku”. Mieszkańcy Gdańska będą mogli bezpłatnie zbadać wzrok w kierunku zaćmy

Już w najbliższy piątek, 26 listopada, mieszkańcy Gdańska będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań wzroku w kierunku zaćmy, organizowanych w…
CZYTAJ

“Mamy zaćmę na oku”. Mieszkańcy Pieńska będą mogli bezpłatnie zbadać wzrok w kierunku zaćmy

Już w najbliższą środę, 24 listopada, mieszkańcy Pieńska będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań wzroku w kierunku zaćmy, organizowanych w…
CZYTAJ

Jak często podcinać włosy?

Włosy u każdego z nas rosną w tym samym tempie, jednak częstotoliwość ich podcinania powinna być różna. Dlaczego? Chodzi przede…
CZYTAJ

ZDROWIE

VIEW ALL

“Mamy zaćmę na oku”. Mieszkańcy Kielc będą mogli bezpłatnie zbadać wzrok w kierunku zaćmy

Już w najbliższy wtorek, 30 listopada, mieszkańcy Kielc będą mogli skorzystać z…
CZYTAJ

“Mamy zaćmę na oku”. Mieszkańcy Krosna będą mogli bezpłatnie zbadać wzrok w kierunku zaćmy

Już w najbliższą środę, 1 grudnia, mieszkańcy Krosna będą mogli skorzystać z…
CZYTAJ

Ruszył program darmowej cytologii dla mieszkanek Warszawy

Rak szyjki macicy to choroba, na którą co roku diagnozowanych jest w…
CZYTAJ

“Mamy zaćmę na oku”. Mieszkańcy Gdańska będą mogli bezpłatnie zbadać wzrok w kierunku zaćmy

Już w najbliższy piątek, 26 listopada, mieszkańcy Gdańska będą mogli skorzystać z…
CZYTAJ

“Mamy zaćmę na oku”. Mieszkańcy Pieńska będą mogli bezpłatnie zbadać wzrok w kierunku zaćmy

Już w najbliższą środę, 24 listopada, mieszkańcy Pieńska będą mogli skorzystać z…
CZYTAJ