Schudłam i co dalej? Jak poradzić sobie z nadmiarem skóry na brzuchu?



Schudłam i co dalej? Jak poradzić sobie z nadmiarem skóry na brzuchu? Chcesz schudnąć. Ciężko pracujesz – siłownia, dieta – innymi słowy codzienna dyscyplina. Idzie ci dobrze, kilogramy spadają, ale na twoim brzuchu zamiast zarysu mięśni widzisz mało jędrną, wiszącą skórę. Dlaczego tak się dzieje i co robić, gdy po odchudzaniu brzuch nie wygląda jak marzenie? O sposobach radzenia sobie z tym problemem opowiada dr Joanna Goryń-Wiśniewska, specjalista chirurgii plastycznej i ogólnej, lekarz medycyny estetycznej oraz Dyrektor Medyczny Centrum Zdrowej Skóry.

Odchudzanie jest procesem złożonym, na który składa się stosowanie odpowiedniej diety, ćwiczeń, a także często zabiegów wspomagających odchudzanie oraz aplikowanie ujędrniających kremów czy żeli. Wiele osób zmagających się z „nadprogramowymi” kilogramami chciałoby schudnąć z dnia na dzień, zapominając przy tym, że tak jak nie przytyły w ciągu kilku dni, tak nie powinny także gwałtownie i szybko się odchudzać (maksymalna utrata wagi w ciągu tygodnia nie powinna przekraczać 1 kilograma).

Dlatego zdarza się, że po zrzuceniu kilkunastu czy kilkudziesięciu kilogramów pozostaje problem nadmiaru skóry m.in. w okolicach brzucha. Gdy tyjemy skóra rozciąga się i napina. Z tego powodu, jeśli potem schudniemy (w krótkim czasie) istnieje duże ryzyko, że skóra nie zdąży dostosować się do tej zmiany – w efekcie ubędzie nam kilogramów, ale rozciągnięte fałdy pozostaną np. na brzuchu. To niestety zaburza proporcje sylwetki i sprawia, że czujemy się mniej atrakcyjnie i pewnie, a mankamenty chowamy pod szerokimi swetrami czy luźnymi spódnicami.

Utrata wagi zawsze powinna przebiegać w racjonalny sposób. Przyjmuje się, że maksymalny spadek ciężaru naszego ciała w ciągu 6 miesięcy powinien wynosić maksymalnie 5-10 proc. Pozwoli to w sposób naturalny przystosować się naszemu organizmowi do zmieniających się warunków. Jeżeli spadek wagi będzie zbyt gwałtowny, nasza skóra może za tym po prostu nie nadążyć – co zaobserwujemy w postaci np. zwisającego fałdu. Wielu pacjentów skarży się na ten problem i zastanawia się, co zrobić z pojawiającym się obwisłym brzuchem. Odpowiednia dieta i ćwiczenia fizyczne są wtedy niezbędne, ale niestety nie wystarczą. Pomoc mogą przynieść zabiegi medyczne, dzięki którym pozbędziemy się niechcianej i nadprogramowej tkanki – komentuje Joanna Goryń-Wiśniewska, specjalista chirurgii plastycznej i ogólnej, lekarz medycyny estetycznej oraz Dyrektor Medyczny Centrum Zdrowej Skóry.

Co można zrobić z problemem nadmiaru skóry po odchudzaniu?

Przede wszystkim pamiętajmy, że nad kondycją skóry można pracować. Z pomocą przyjdą odpowiednie ćwiczenia fizyczne, najlepiej pod okiem trenera, który dobierze je do danej partii ciała. Najczęściej obwisłą skórę obserwujemy na brzuchu – tutaj pomóc mogą brzuszki, skręty tułowia czy podnoszenie nóg.

Warto także zadbać o ciało od zewnątrz, stosując np. preparaty ujędrniające, szczególnie te zawierające kolagen, kwas hialuronowy i elastynę oraz fitoestrogeny (naturalne związki roślinne), codzienne masaże np. z użyciem szorstkiej rękawicy czy biorąc ciepło-zimne prysznice, których zadaniem będzie poprawienie napięcia skóry. Jeśli te sposoby zawiodą, bo np. fałd jest naprawdę duży, rozwiązaniem może okazać się zabieg z zakresu chirurgii plastycznej.




Możliwości medycyny poprawiające wygląd i napięcie skóry

Jednym z możliwych rozwiązań jest wykonanie abdominoplastyki, czyli korekcji powłok brzusznych. Zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, a jego efektem jest widoczna poprawa wyglądu brzucha.

Cięcia prowadzone są nisko – nad owłosieniem łonowym i wzdłuż pachwin, aby późniejsza blizna była niewidoczna, np. w kostiumie kąpielowym. Po dokonaniu cięć skórę brzucha przesuwa się w dół i cały „nadprogramowy” fragment – usuwa. Ponieważ pępek pozostaje na swoim miejscu najczęściej wyprowadza się go przez nowe nacięcie. Po usunięciu nadmiaru, skórę brzucha zeszywa się pod napięciem – dlatego należy przez pierwsze dni po zabiegu unikać pełnego prostowania ciała.

Pobyt w szpitalu zazwyczaj trwa 2-3 dni. Jeśli jednak brzuch pacjenta wymaga jedynie niewielkiej korekty, możliwe jest także wykonanie ograniczonej abdominoplastyki (mini-abdominoplastyka). W tym wypadku wycina się jedynie niewielki fragment ciała i tkanki tłuszczowej poniżej pępka. Operacja jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym, a okres rekonwalescencji jest znacznie krótszy – komentuje Joanna Goryń-Wiśniewska, specjalista chirurgii plastycznej i ogólnej, lekarz medycyny estetycznej oraz Dyrektor Medyczny Centrum Zdrowej Skóry.

Nieestetyczna i obwisła skóra na brzuchu może spędza nam sen z powiek, więc zamiast martwić się, lepiej zacząć działać. Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej (np. HIFU, mezoterapia igłowa, endermologia) nie tylko pozwolą rozprawić się z problemem, ale także w połączeniu ze zbilansowaną dietą i aktywnością fizyczną pomogą nam w utrzymaniu zdrowej, szczupłej sylwetki.

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ