Wielozadaniowy botoks – dlaczego warto skorzysta przed latem



Wielozadaniowy botoks – dlaczego warto skorzysta przed latem? Jest sposobem na pozbycie się kompleksów. Na poprawę wyglądu, ale również na poprawę komfortu codziennego funkcjonowania. Bo botoks nie służy wyłącznie do wygładzania zmarszczek. Razem z dr Elżbietą Młyńską – Krajewską z Kliniki Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej dr Andrzej Krajewski wyjaśniamy czym dokładnie jest ta rozsławiona przez największe hollywoodzkie gwiazdy substancja i do czego wykorzystywana jest w medycynie estetycznej.

Zacznijmy od początku…

Botoks (inaczej toksyna botulinowa) jest szeroko stosowanym preparatem w dermatologii estetycznej. To prosta niechirurgiczna metoda wygładzania uciążliwych i głębokich zmarszczek. Wstrzyknięcie odpowiednich, niewielkich dawek preparatu zapobiega powstawaniu i likwiduje zmarszczki mimiczne wywołane prze kurczenie się mięśni twarzy.

– Botoks jest naturalną toksyną działająca przez blokowanie połączeń między zakończeniami nerwowymi a unerwianym przez nie mięśniami. Niewielka ilość preparatu podawana do mięśnia powoduje jego rozluźnienie, czego efektem jest wygładzenie zmarszczek. Dzięki neutralizacji mięśnie nie działają przez okres od 6 do 8 miesięcy. W tym czasie skóra odpoczywa, zmarszczki wygładzają się, a mięsień „oducza” się skurczu – dając naturalny i wypoczęty wygląd – tłumaczy dr Elżbieta Młyńska – Krajewska.

Dla kogo botoks?

Toksyna botulinowa najczęściej wykorzystywana jest w celach odmładzających. Za powstawanie zmarszczek odpowiada nadmierna aktywność mięśni danej okolicy twarzy. Botoks to prosta metoda wygładzania uciążliwych i głębokich zmarszczek okolicy zlokalizowanych między brwiami, poprzecznych czoła, „kurzych łapek”, powiek dolnych, a także obszary wokół ust czy brody.

Cały zabieg trwa od 10 do 20 minut i polega na kilku drobnych wstrzyknięciach. U pacjentów może wystąpić pewny minimalny dyskomfort związany z zastrzykami igłą. Zaletą tej metody jest mała inwazyjność i możliwość powrotu do normalnej aktywności bezpośrednio po zabiegu. Pierwsze efekty widoczne są po 2-3 dniach i utrzymują się od 4 do 6 miesięcy. Po tym okresie zalecane jest powtórzenie terapii w celu podtrzymania efektu. Zabieg na ogół nie pozostawia śladów i określany jest jako ten, na który można „wyskoczyć” w przerwie na lunch.

Botoks nie tylko na zmarszczki…

Botoks, chociaż najbardziej znany jest z funkcji odmładzających, ma o wiele więcej dobroczynnych właściwości. Jedną z nich jest leczenie nadpotliwości – najczęściej w obszarze pach, dłoni, stóp i twarzy. Jest on bezpośrednio wstrzykiwany w problematyczne miejsce, powstrzymuje działanie nerwów, które połączone są z gruczołami wydzielania zewnętrznego i w efekcie wydzielanie potu zostaje zahamowane. Kłopotliwa nadpotliwość ustępuję na około 4/6 miesięcy, a u niektórych pacjentów nawet na 8. Przed zabiegiem nakładana jest maść znieczulająca, dlatego jest on całkowicie bezbolesny.




Przypadłością, z którą równie dobrze rozprawi się toksyna botulinowa jest tak zwany gummy smile, czyli uśmiech dziąsłowy. Schorzenie to charakteryzuje się nadmierną ekspozycją dziąseł w momencie uśmiechu – normalnie górna warga nie powinna eksponować więcej niż 3 mm dziąsła, natomiast w uśmiechu dziąsłowym proporcje są zaburzone. Przyczyną powstawania gummy smile bardzo często jest nadpobudliwy mięsień unoszący górną wargę. A wystarczy tylko kilka minut i dobry specjalista, który zaaplikuje preparat w mięsień okrężny ust, w część nad wargą górną.

Botoks sprawdzi się również w leczeniu bruksizm, czyli nadmiernej i mimowolnej aktywności mięśni żwaczy, której objawami są zgrzytanie czy mocne zaciskanie zębów w czasie snu. Schorzenia nie należy ignorować, gdyż może ono prowadzić nie tylko do ścierania szkliwa, ale nawet do złamań zębów czy zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych. Podanie toksyny botulinowej polega na czasowym zablokowaniu przepływu impulsu nerwowego do mięśnia żwacza. W efekcie zmniejsza się napięcie i ból mięśni, a po jakimś czasie znikają również objawy bruksizmu.

Botoks przed urlopem?

Specjaliści od medycyny estetyczne zgodnie twierdzą, że zabiegi odmładzające z wykorzystaniem botoksu warto wykonać przed urlopem. – Nie tylko odmładza, ale zapobiega przyspieszonemu starzeniu i powstawaniu nowych zmarszczek. Botoks – jeśli zastosujesz go przed urlopem – będziesz wglądała i czuła się atrakcyjniej – mówi dr Elżbieta Młyńska – Krajewska.

Dlaczego najlepiej skorzystać z botoksu teraz? Bo nie przywieziemy z wakacji pamiątek w postaci nowych zmarszczek, które są efektem negatywnego działania promieni słonecznych czy nadmiernej mimiki spowodowanej m.in. mrużeniem oczu. A że będziemy czuły się jak milion dolarów to tylko skutek uboczny, prawda?

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ