Cała prawda o solach aluminium



Cała prawda o solach aluminium. Każdego dnia sięgamy po kosmetyki chroniące nas przed potem lub jego nieprzyjemnym zapachem. Większość z nas wybiera antyperspiranty, zawierające sole aluminium. Badania jednak wykazują toksyczne właściwości tego kontrowersyjnego składnika i jego negatywny wpływ na zdrowie. Podejrzewa się, że wysoka zawartość aluminium w organizmie może przyczyniać się do rozwoju raka piersi i choroby Alzheimera.

Antyperspiranty i dezodoranty to najpopularniejsze produkty służące ochronie przed przykrym zapachem potu. Co jednak różni z pozoru podobne do siebie kosmetyki? Dezodorant działa na powierzchni skóry, a jego głównym zadaniem jest zwalczanie bakterii, które powodują nieprzyjemny zapach. Antyperspirant zaś zapobiega wydostawaniu się potu na powierzchnię skóry. Dzieje się tak ze względu na zawartość soli aluminium, które wnikają w kanaliki gruczołów potowych i je blokują.

Sole aluminium – czyli?

Sole aluminium występujące w kosmetykach jako chlorowodzian glinu (ACH) to składniki aktywne, które blokują gruczoły potowe. Przypuszcza się, że tworzą tak zwany korek, który składa się z wytrąconych soli oraz uszkodzonych komórek. Taka mechaniczna bariera jest nie tylko zagrożeniem dla naturalnych procesów wymiany ciepła pomiędzy ciałem a otoczeniem, ale przede wszystkim może zapoczątkować procesy nowotworzenia.

Glin jest pierwiastkiem, który, gdy dostanie się do organizmu człowieka, ulega akumulacji. Podejrzewa się, że jego gromadzenie się w komórkach może doprowadzić do zmian prowadzących do powstawania raka piersi bądź choroby Alzheimera. Sole glinu mogą występować w kosmetykach w wysokich stężeniach pod takimi nazwami jak: chlorek glinu (aluminium chloride), chlorowodorek glinu (aluminium chlorhydrate), tetrahydroksychlorek glinowocyrkonowy GLY (aluminium zirconium tetrachlorohydrex), chlorek glinu (aluminium chloride), siarczan glinu (aluminium sulphate) i fenosiarczan glinu (aluminium phenosulphate).

Dr Philppy Darbre z brytyjskiego University of Reading, prowadząca badania nad solami aluminium w antyperspirantach, uważa, że jednym z czynników przypuszczalnie przyczyniającym się do rozwoju raka piersi może być długotrwała i regularna aplikacja różnych składników chemicznych wykazujących toksyczność w obszarze piersi i pach1.

Nowotwór powstaje w wyniku genetycznych zmian w komórkach piersi, głównie w komórkach nabłonkowych przewodów sutka. Prowadzi to do spadku kontrolowanego wzrostu w zaatakowanych komórkach. Jeśli składniki toksyczne, m.in. takie jak sole aluminium biorą udział w tym procesie, mogą mieć szkodliwy wpływ na komórki DNA oraz zakłócanie prawidłowego wzrostu regulacyjnych sieci nerwów przekazujących informacje.

Naukowcy twierdzą, że używanie antyperspirantów na i dookoła piersi daje podstawy do uznania tych miejsc za szczególnie narażone na działanie glinu. Dr Darbre w swoich badaniach twierdzi, że regularne stosowanie ich na skórę sprawia, że mogą po prostu wnikać w nią i powodować miejscowe zapalenia.




Dodatkowo aluminium jest podejrzewane o wywoływanie zaburzeń w strukturze i czynnościach mózgu, a wdychanie jego związków może mieć istotny wpływ na rozwój choroby Alzheimera1. Choroba Alzheimera zaczyna się od zaburzeń pamięci, a następnie zaburza całą aktywność intelektualną, włączając w to poprawną ocenę sytuacji, obliczenia oraz mowę. Zaobserwowano, że podczas wdychania związków soli aluminium zwiększa się nie tylko masa ciała człowieka, ale również masa jego mózgu.

Naukowcy radzą, aby ograniczyć stosowanie kosmetyków zawierających sole aluminium, co umożliwia zminimalizowanie ich kontaktu z organizmem. W tym celu zaleca się stosowanie na co dzień dezodorantu, mającego na celu zniwelowanie przykrego zapachu potu, zaś raz na tydzień antyperspirantu.

Marka CD oferuje dezodoranty w trzech formach: spray, deo-atomiera i roll onu, w trzech wersjach zapachowych: lilia wodna, owoc granatu oraz grejpfrut z imbirem.

1. P.D. Darbre: Aluminium, antiperspirants and breast cancer. W: Journal of Inorganic Biochemistry. Science Direct, 2005, s. 1912-1919
2. hydropure.com.pl/i-wybrane-pierwiastki-zwizki-chemiczne-i-substancje-wystpujce-w-wodzie-pitnej-toksyczne-dla-org,82?PHPSESSID=e7c838741eb736cf427fadcc857da114

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie właściwie skompletowanej apteczki. Jej zawartość powinna umożliwiać szybką…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ