Kontuzje podczas ćwiczeń – jak ich unikać?



Kontuzje podczas ćwiczeń – jak ich unikać? Aktywność fizyczna stała się czymś więcej niż dbałością tylko o zdrowie i sylwetkę. Można już mówić o aktywnym stylu życia – coraz więcej dowiadujemy się o zdrowym odżywianiu, ćwiczeniach i sposobach na poprawę jego jakości. Niestety zapał szybko opada, gdy dochodzi do pierwszych kontuzji. Jak ich uniknąć?

Odpowiednia rozgrzewka

Rozgrzewka jest najważniejszym elementem każdego treningu, niezależnie od jego rodzaju i intensywności. – Często wydaje nam się, że gdy nie podejmujemy się regularnych treningów lub wybieramy mniej obciążające dyscypliny sportowe, to rozgrzewka nie jest konieczna. To bardzo błędne myślenie – mówi fizjoterapeuta Hubert Wrzosek z Centrum Rehabilitacji Activ.

– Każdy rodzaj aktywności fizycznej wymaga przygotowania, które poprawia krążenie, znosi napięcia mięśniowe i dotlenia organizm przed wysiłkiem. Co ważne, podczas rozgrzewki mamy szansę zauważyć ewentualne dolegliwości bólowe, zanim przystąpimy do treningu właściwego – dodaje ekspert.

Przygotowanie organizmu do ćwiczeń to nie tylko podniesienie temperatury ciała, ale także dotlenienie mięśni, przyspieszenie czasu reakcji, zmniejszenie sztywności stawów oraz aktywowanie przemian metabolicznych.

Rozciągaj się!

To drugi, zaraz po rozgrzewce, najważniejszy etap treningu. Dobrze przeprowadzone rozciąganie pozwala zapobiec przykurczom mięśni oraz zmniejsza ryzyko bolesnych przeciążeń i powstawania tzw. zakwasów. Rozciąganie powinno odbywać się po każdym treningu – zarówno siłowym, jak i wytrzymałościowym. Dzięki niemu mięśnie wydłużają się, a zakres ruchu ciała się zwiększa, co pomaga podczas kolejnych treningów.




Prawidłowe wykonywanie ćwiczeń

Wydaje się to oczywiste, jednak wiele osób się nad tym nie zastanawia. Ćwiczenie w domu to coraz popularniejszy trend, który niejednokrotnie może przysporzyć więcej kłopotu, niż pożytku.

– Coraz częściej przychodzą do mnie pacjenci z urazami po domowych treningach. Wydaje im się, że jeśli kupią płytę z treningiem popularnego trenera, to jego wskazówki z ekranu telewizora wystarczą, aby wykonać go poprawnie. – tłumaczy fizjoterapeuta Hubert Wrzosek z Centrum Rehabilitacji Activ.

– Niestety, bez odpowiedniej wiedzy, samodzielnie trudno jest uniknąć kontuzji. Dlatego warto zasięgnąć porady specjalisty: fizjoterapeuty lub wykwalifikowanego trenera personalnego, który da niezbędne wskazówki i pokaże właściwy sposób wykonywania każdego ćwiczenia.

Mierz siły na zamiary

Niektóre dyscypliny sportowe lub ćwiczenia wydają nam się łatwiejsze, niż są w rzeczywistości. Zdarza się, że podejmujemy się ich bez większego zastanowienia i bez rozważenia, czy odpowiadają one naszym możliwościom. Warto dostosować typ treningu oraz ilość wykonywanych powtórzeń i serii do poziomu zaawansowania osoby ćwiczącej.

Rodzaj aktywności fizycznej dobrany pod kątem poziomu sprawności pomoże uniknąć sytuacji kontuzjogennych. Do wykonywania każdego elementu treningu należy podchodzić ostrożnie i słuchać komunikatów naszego ciała, które często sygnalizują stan naszego zdrowia.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ