5 wskazówek, jak dbać o zęby przed snem



5 wskazówek, jak dbać o zęby przed snem. Co dzieje się w twoich ustach, kiedy śpisz? Strach nawet pomyśleć! Ale nie pozwól, aby myśl o szalejących w jamie ustnej bakteriach zakłóciła dobry sen. Jest wiele sposobów, by zachować zęby w zdrowiu, nawet gdy śpisz.

1. Szczoteczka w ruch przed snem

Robisz się senny i często zdarza ci się pominąć wieczorne szczotkowanie? To błąd! Kiedy ty słodko śpisz, bakterie wykorzystują ten moment i przez 6 lub nawet 10 godzin mogą namnażać się w całej jamie ustnej. Podczas snu nie mamy możliwości wyszczotkować zębów, ani przepłukać ust wodą, dodatkowo produkowane są mniejsze ilości śliny, która delikatnie oczyszcza zęby z resztek pokarmu i stanowi barierę dla bakterii. Z kolei niedobór śliny i suchość w ustach zwiększa ryzyko próchnicy oraz nieświeżego oddechu po przebudzeniu.

Dlatego jedną z kluczowych czynności, która zapobiega odkładaniu się płytki nazębnej jest dokładna higiena w porze wieczornej. Jeśli mamy tendencję do ubytków i chorób dziąseł, stomatolodzy doradzają mycie po kolacji, a następnie raz jeszcze tuż przed snem.

– To ważne, aby rzeczywiście wieczorne szczotkowanie odbyło się po ostatnim posiłku. Wiele osób je kolację, myje zęby, a w międzyczasie zjada drobne przekąski i wypija słodkie napoje, co jest szybką drogą do próchnicy. Nawet po wypiciu szklanki mleka należałoby umyć zęby, ponieważ zawiera laktozę, czyli dwucukier – wyjaśnia lek. stom. Marcin Kopeć z gabinetu Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu.

2. Technika czyni mistrza

Stomatolodzy rekomendują, że najlepszą metodą szczotkowania jest tzw. technika wymiatająca, czyli delikatne szczotkowanie zębów od góry tuż przy linii dziąseł w dół szybkimi ruchami. – W pierwszej kolejności szczotkujemy zewnętrzne powierzchnie zębów, następnie od strony podniebienia oraz języka, a na koniec powierzchnie żujące – doradza ekspert. Niestety, sporo osób nadal szczotkuje zęby techniką okrężną, która się sprawdzi u… dzieci.

3. Postaw na elektryczną

Dobrym sposobem na udoskonalenie swojej higieny jamy ustnej jest zmiana szczoteczki manualnej na jej elektryczną wersję. Drgający, oscylacyjny i rotacyjny ruch głowicy szczoteczki elektrycznej zapewnia jeszcze skuteczniejsze usuwanie płytki nazębnej, osadów, przebarwień i szybsze mycie. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę?

Możliwość wymiany końcówki, wygodną rączkę do trzymania, łatwość użycia, różne tryby szczotkowania (normalny i delikatniejszy np. dla osób z problemami dziąsłowymi) oraz zasilanie akumulatorowe. Niektóre szczoteczki posiadają również wbudowany praktyczny timer, który sygnalizuje pozostały czas mycia. Średnio powinniśmy myć zęby przez min. 3 minuty.




4. Nitka nie od parady

Ilu z nas ma na półce w łazience nić dentystyczną, a ilu z nas rzeczywiście regularnie po nią sięga? Znaczna część osób nie ma wyrobionego nawyku nitkowania lub nie robi tego poprawnie. Ma to duże znaczenie, ponieważ nawet najlepsza szczoteczka nie dotrze do szczelin międzyzębowych i zakamarków, gdzie czają się próchnicotwórcze bakterie. Jeśli nie usuniemy resztek jedzenia z tych przestrzeni, patogeny będą na nich żerować przez całą noc.

– Nieusunięta płytka nazębna z czasem twardnieje i zamienia się w kamień nazębny, który możemy usunąć już tylko u higienistki stomatologicznej podczas zabiegu skalingu oraz piaskowania. Najlepiej nitkować zęby przed lub po szczotkowaniu zębów, w szczególności przed snem. Jeśli mamy tendencję do recesji i stanów zapalnych dziąseł lub odkładania się kamienia nazębnego, np. z racji ciąży lub jesteśmy nałogowymi palaczami, warto używać nici nawet 2 razy dziennie – radzi stomatolog.

5. Nie lekceważ mocy płukanki

Odpowiednia płukanka nie tylko pozwala utrzymać równowagę flory bakteryjnej i odświeża oddech, ale dostępnych jest wiele leczniczych płynów do płukania jamy ustnej dedykowanych pacjentom z konkretnymi problemami stomatologicznymi. Zawierają one specjalne składniki ochronne i wzmacniające zęby np. związki fluoru i wapnia lub ksylitol (przy skłonności do próchnicy), jony potasu (nadwrażliwość), chlorheksydyna (infekcje dziąseł), chlorek cetylopirydyniowy, jony cynku, aromatyczne wyciągi roślinne i olejki (nieświeży oddech), a nawet płyny o działaniu rozjaśniającym zęby. Wybór płynu zależy od naszych indywidualnych potrzeb.

Płukanie ust przed snem pozwoli również zabezpieczyć zęby oraz błony śluzowe przed nadmiarem „złych” bakterii. Porozmawiaj ze swoim dentystą, który płyn będzie najodpowiedniejszy dla ciebie.

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ