Komórki macierzyste w służbie zdrowia i piękna



Komórki macierzyste w służbie zdrowia i piękna. Organizm każdego człowieka posiada komórki regeneracyjne, zwane macierzystymi, które mają specyficzną zdolność bieżącego „naprawiania” uszkodzeń powstałych w różnych tkankach. Mogą się one samodzielnie odnawiać, dzielić i różnicować. Ich źródłem może być m. in. krew pępowinowa, szpik kostny, krew obwodowa czy tkanka tłuszczowa.

Nowe metody wykorzystania komórek

Wiele słyszy się o spektakularnych efektach leczenia komórkami macierzystymi pobieranymi z krwi pępowinowej. Tymczasem warto wiedzieć, że już jako dorośli ludzie możemy poddać się pobraniu własnych komórek macierzystych z krwi obwodowej i wykorzystać je w leczeniu wielu urazów i chorób. Jedną z dziedzin, w których wykorzystywanie komórek macierzystych jest najbardziej powszechne i ciągle zyskuje na popularności, jest medycyna regeneracyjna.

Medycyna regeneracyjna

– W czasie procedury zabiegowej pobierana jest własna tkanka tłuszczowa pacjenta (np. z okolicy brzucha), komórki macierzyste w tkance pobranej są odseparowywane, a następnie aplikowane w okolicę poddawaną zabiegowi, czyli skórę twarzy – mówi dr Elżbieta Młyńska-Krajewska, Dyrektor Medyczny Kliniki Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej dr Andrzej Krajewski w Kołobrzegu.

Cała procedura jest zabiegiem prostym, wykonywanym metodą mezoterapii. W celu zmniejszenia uczucia dyskomfortu odczuwanego przez pacjenta, lekarz może użyć maści znieczulającej. A co z rezultatem? – Efekty, których oczekujemy w związku z tym autologicznym przeszczepem tkanek to przede wszystkim procesy regeneracji skóry, które mają na celu między innymi zniwelowanie zmarszczek oraz stymulacja powstawania nowych naczyń krwionośnych, poprawiających dotlenienie i odżywienie skóry – dodaje dr Młyńska-Krajewska.




CGF dla młodej skóry

Bardzo popularna i doceniana staje się technika wykorzystywania komórek macierzystych pobranych z krwi obwodowej, nazywana w skrócie CGF (Concentrated Growth Factors – Skoncentrowane Czynniki Wzrostu). To innowacyjna terapia, wykorzystująca własne komórki macierzyste pacjenta oraz czynniki wzrostu.

Pozyskana krew obwodowa pacjenta poddana zostaje procesowi przetworzenia w separatorze komórkowym. Zadaniem krwi, jak i czynników wzrostu jest synergiczne tworzenie i regeneracja komórek skóry. Jest to fenomen komórek macierzystych, które mają niebywałą zdolność adaptacji do dowolnych komórek wśród których się znajdują, a czynniki wzrostu dodatkowo pobudzają proces odnowy i rewitalizacji.

– Mechanizm działania zabiegu jest zatem naturalny, całkowicie bezpieczny, bez ryzyka alergii czy powikłań Wyróżniamy kilka rodzajów zabiegu. CGF LIQUID to mezoterapia czynnikami wzrostu i komórkami macierzystymi, która sprawdzi się w przypadku drobnych zmarszczek, wypadania włosów i rewitalizacji skóry. CGF HARMONY powoduje dłuższą i silniejszą regenerację skóry i redukcję zmarszczek. Natomiast CGF ONE skupia się na małych obszarach zabiegowych (grzbiety dłoni, okolica oczu i ust), zapewniając widoczne odmłodzenie i zwiększenie jędrności –
tłumaczy dr Młyńska-Krajewska.

Medycyna regeneracyjna to dziedzina z ogromną przyszłością. Zabiegi bez obawy o nienaturalność efektów. Rezultaty, jakie można uzyskać za pomocą zabiegu CGF przynoszą dobre efekty, z wykorzystaniem wyłącznie własnych tkanek pacjenta.

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ

4 nieoczywiste fakty o diecie ketogennej

Dieta ketogenna najczęściej kojarzy się z siłownią czy odchudzaniem. Tylko 11 proc. Polaków wie, że jest ona niefarmakologiczną metodą leczenia…
CZYTAJ

Radosna Wielkanoc z HARIBO

W czasie Wielkanocy na stołach i w koszyczkach królują kolorowe jajka, kurczaczki i zajączki. Znajdziemy je także w limitowanych produktach…
CZYTAJ

Przepis na owsiany pudding chia z kaszką i owocami – dla małych i dużych miłośników zdrowych przekąsek!

Roślinny pudding chia z mlekiem owsianym, kaszką owsianą i owocami to świetna opcja na śniadanie lub zdrową przekąskę w ciągu…
CZYTAJ

Dieta dla zestresowanych – co jeść, aby zmniejszyć napięcie nerwowe?

To, co jemy, wywiera ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także na funkcjonowanie mentalne. Wybór odpowiednich składników…
CZYTAJ

Make-up no make-up trendem wiosny Pielęgnacja i makijaż w duecie

Wiosna to czas, gdy na scenę wkraczają nowe makijażowe trendy. W tym roku jednym z kluczowych stylów makijażu jest make-up…
CZYTAJ

Multiplikacja korzyści dla anti-agingu Jak działa potrójny kwas hialuronowy?

Potrójny kwas hialuronowy to król anti-agingu i regeneracji skóry. Jego popularność w kosmetyce zabiegowej nie gaśnie. To zdecydowanie nie dziwi,…
CZYTAJ

Autorskie receptury i opatentowane składy Badania oraz rozwój suplementów diety

Współczesna dieta zachodnioeuropejska, szczególnie w okresie zimowym, bywa uboga w naturalne źródła niezbędnych, nienasyconych kwasów omega-3 – tłuste ryby morskie…
CZYTAJ

Kaszotto z warzywami

Doskonały pomysł na lekki obiad czy kolację. Łączy w sobie sycącą kaszę z soczystymi pomidorami malinowymi, cukinią oraz papryką. Smacznie,…
CZYTAJ

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita grubego. Ten złośliwy nowotwór jest drugim – po…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność,…
CZYTAJ

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita…
CZYTAJ

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jak skutecznie diagnozować tę śmiertelną chorobę? 

- Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie…
CZYTAJ

Sen dobrem luksusowym. Co zrobić, by w końcu się wyspać?

W Światowym Dniu Snu eksperci przypominają, że zdrowy sen jest szczególnie ważny…
CZYTAJ

Okulary progresywne – jak działają i kto powinien ich używać?

Wraz z upływem lat, komfortowe widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach…
CZYTAJ