Komórki macierzyste w służbie zdrowia i piękna



Komórki macierzyste w służbie zdrowia i piękna. Organizm każdego człowieka posiada komórki regeneracyjne, zwane macierzystymi, które mają specyficzną zdolność bieżącego „naprawiania” uszkodzeń powstałych w różnych tkankach. Mogą się one samodzielnie odnawiać, dzielić i różnicować. Ich źródłem może być m. in. krew pępowinowa, szpik kostny, krew obwodowa czy tkanka tłuszczowa.

Nowe metody wykorzystania komórek

Wiele słyszy się o spektakularnych efektach leczenia komórkami macierzystymi pobieranymi z krwi pępowinowej. Tymczasem warto wiedzieć, że już jako dorośli ludzie możemy poddać się pobraniu własnych komórek macierzystych z krwi obwodowej i wykorzystać je w leczeniu wielu urazów i chorób. Jedną z dziedzin, w których wykorzystywanie komórek macierzystych jest najbardziej powszechne i ciągle zyskuje na popularności, jest medycyna regeneracyjna.

Medycyna regeneracyjna

– W czasie procedury zabiegowej pobierana jest własna tkanka tłuszczowa pacjenta (np. z okolicy brzucha), komórki macierzyste w tkance pobranej są odseparowywane, a następnie aplikowane w okolicę poddawaną zabiegowi, czyli skórę twarzy – mówi dr Elżbieta Młyńska-Krajewska, Dyrektor Medyczny Kliniki Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej dr Andrzej Krajewski w Kołobrzegu.

Cała procedura jest zabiegiem prostym, wykonywanym metodą mezoterapii. W celu zmniejszenia uczucia dyskomfortu odczuwanego przez pacjenta, lekarz może użyć maści znieczulającej. A co z rezultatem? – Efekty, których oczekujemy w związku z tym autologicznym przeszczepem tkanek to przede wszystkim procesy regeneracji skóry, które mają na celu między innymi zniwelowanie zmarszczek oraz stymulacja powstawania nowych naczyń krwionośnych, poprawiających dotlenienie i odżywienie skóry – dodaje dr Młyńska-Krajewska.




CGF dla młodej skóry

Bardzo popularna i doceniana staje się technika wykorzystywania komórek macierzystych pobranych z krwi obwodowej, nazywana w skrócie CGF (Concentrated Growth Factors – Skoncentrowane Czynniki Wzrostu). To innowacyjna terapia, wykorzystująca własne komórki macierzyste pacjenta oraz czynniki wzrostu.

Pozyskana krew obwodowa pacjenta poddana zostaje procesowi przetworzenia w separatorze komórkowym. Zadaniem krwi, jak i czynników wzrostu jest synergiczne tworzenie i regeneracja komórek skóry. Jest to fenomen komórek macierzystych, które mają niebywałą zdolność adaptacji do dowolnych komórek wśród których się znajdują, a czynniki wzrostu dodatkowo pobudzają proces odnowy i rewitalizacji.

– Mechanizm działania zabiegu jest zatem naturalny, całkowicie bezpieczny, bez ryzyka alergii czy powikłań Wyróżniamy kilka rodzajów zabiegu. CGF LIQUID to mezoterapia czynnikami wzrostu i komórkami macierzystymi, która sprawdzi się w przypadku drobnych zmarszczek, wypadania włosów i rewitalizacji skóry. CGF HARMONY powoduje dłuższą i silniejszą regenerację skóry i redukcję zmarszczek. Natomiast CGF ONE skupia się na małych obszarach zabiegowych (grzbiety dłoni, okolica oczu i ust), zapewniając widoczne odmłodzenie i zwiększenie jędrności –
tłumaczy dr Młyńska-Krajewska.

Medycyna regeneracyjna to dziedzina z ogromną przyszłością. Zabiegi bez obawy o nienaturalność efektów. Rezultaty, jakie można uzyskać za pomocą zabiegu CGF przynoszą dobre efekty, z wykorzystaniem wyłącznie własnych tkanek pacjenta.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ