Skierowanie na rehabilitację otrzymasz również od fizjoterapeuty!



Zwichnięcia, złamania, urazy powypadkowe – każdy z nas w ciągu swojego życia może potrzebować pomocy specjalistów ortopedii i fizjoterapii. Uzupełnieniem podstawowego leczenia jest rehabilitacja, która pozwala na pełny powrót do zdrowia. Dotychczas skierowanie na tego typu zabiegi fizjoterapeutyczne mógł wypisać wyłącznie lekarz ortopeda. Po zmianie przepisów uprawnienia do jego wystawienia otrzymali również fizjoterapeuci. W jaki sposób ta nowelizacja wpłynie na komfort pacjentów – odpowiada Jacek Jarosiński, fizjoterapeuta z Centrum Medycznego Damiana.

Czym jest rehabilitacja?

Rehabilitacja to kompleksowa pomoc medyczna skierowana do osób, które np. z powodu kontuzji, wypadku lub wad wrodzonych, nie posiadają pełnej sprawności ruchowej, psychicznej lub neurologicznej. W wielu przypadkach rehabilitacja stanowi niezbędny element właściwego leczenia, który umożliwi pacjentowi powrót do funkcjonowania sprzed wypadku lub choroby. W przypadku schorzeń wrodzonych, wyeliminowanie wszystkich ograniczeń nie zawsze jest całkowicie możliwe, dlatego pomoc polega na zwiększeniu komfortu życia.

Możemy wyróżnić trzy grupy rehabilitacji:

Rehabilitacja pourazowa – pozwala przywrócić sprawność narządów ruchu, która została utracona na skutek czynników fizycznych (np. kontuzja sportowa, wypadek komunikacyjny). Rehabilitacja pourazowa stanowi integralną część leczenia podstawowego. Wczesne jej rozpoczęcie nie tylko usprawnia proces powrotu do pełnej sprawności, ale również przeciwdziała powikłaniom.

Rehabilitacja ortopedyczna – pozwala przywrócić funkcje narządów ruchu, które straciliśmy poprzez choroby, zmiany wrodzone czy urazy. Jej celem jest m.in. usuwanie dolegliwości bólowych, zwiększenie siły mięśniowej, poprawa zakresu ruchów czy wydolności organizmu.

Rehabilitacja neurologiczna – to wielopłaszczyznowe postępowanie medyczne, które jest stosowane w przypadku chorób przewlekłych i urazów ośrodkowego układu nerwowego. Rehabilitacja neurologiczna stosowana jest m.in. w przypadku miopatii, choroby Parkinsona, polineuropatii, stwardnieniu rozsianym, tętniaków, udaru mózgu oraz przy urazach rdzenia kręgowego, mózgu czy czaszki. Rehabilitacja neurologiczna pozwala na uzyskanie sprawności psychofizycznej oraz powrót do życia społecznego i rodzinnego.




Kto nam może pomóc?

Chociaż przeprowadzanie rehabilitacji nieodłącznie wiąże się z pracą fizjoterapeutów, jeszcze do niedawna nie posiadali oni pełnego wpływu na jej kształt. To pochodna uwarunkowań prawnych, które możliwość wypisywania skierowań na określony zabieg pozostawiały wyłącznie w rękach lekarzy specjalistów (np. ortopedów). W tym roku zostało jednak wprowadzone rozporządzenie ministerialne, które pozwala rozszerzyć kompetencje fizjoterapeutów o prawo do kwalifikowania na zabiegi rehabilitacyjne.

Wprowadzone zmiany to przede wszystkim bardzo konkretne korzyści dla naszych pacjentów. Dotychczas, aby uzyskać dostęp do fizjoterapeuty musieli najpierw zgłosić się do lekarza specjalisty, który mógł wypisać skierowanie. Nowe przepisy prawne wciąż pozostawiają te kompetencje w rękach lekarzy, jednak konsultacja przed rehabilitacją jest możliwa również u fizjoterapeutów, którzy mają bardzo dużą większą wiedzę na temat potrzeb pacjentów (ponieważ to oni przeprowadzają cały proces rehabilitacji).

To bardzo dobra zmiana zwiększająca poczucie bezpieczeństwa i komfortu pacjenta. Dodatkowo, np. w przypadku odnowienia kontuzji, pacjent może zgłosić się bezpośrednio do fizjoterapeuty, który dobrze znając jego przypadek, może natychmiast rozpocząć specjalistyczne działanie medyczne. Dlatego, gdy tylko pojawiło się odpowiednie rozporządzenie ministerialne, zdecydowaliśmy się wprowadzić to rozwiązanie. Od teraz w naszych placówkach pacjenci otrzymują natychmiastową pomoc od fizjoterapeuty – komentuje Jacek Jarosiński, fizjoterapeuta z Centrum Medycznego Damiana.

Dzięki zmianom fizjoterapeuci otrzymali prawo do kwalifikowania swoich pacjentów do zabiegów fizykoterapii (m.in. elektroterapii, światłolecznictwa, hydroterapii, ciepłolecznictwa, balneologii, inhalacji, czy zabiegów z wykorzystaniem pola elektromagnetycznego), kinezyterapii (m.in. indywidualnej i zbiorowej) oraz masażów (m.in. z wykorzystaniem technik ręcznych czy urządzeń mechanicznych). Wszyscy fizjoterapeuci mogą wykonywać zabiegi z drugiej i trzeciej grupy, natomiast uprawnienia do przyprowadzania fizykoterapii otrzymują specjaliści, którzy posiadają przynajmniej tytuł magistra fizjoterapii.


Jacek_Jarosiński (fizjoterapeuta)

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ