Czy implanty piersi są bezpieczne?



Dyskusje na temat bezpieczeństwa stosowanych implantów piersi trwają od lat. Udział w debacie biorą lekarze z całego świata, także w krajach, w których pojawiły się doniesienia o możliwych powikłaniach, w tym rzadki typ nowotworu. Na co więc należy zwrócić uwagę przed operacją, aby nie dosięgły nas przykre doświadczenia innych pacjentek?

Decyzja o poddaniu się operacji plastycznej piersi, szczególnie kiedy pod uwagę bierze się wszczepienie implantów, nie zapada z dnia na dzień. Tego rodzaju zabieg wymaga na pewno dokładnych konsultacji, podczas których lekarz oceni, jaki implant pozwoli uzyskać zamierzony efekt. W zależności od oczekiwań pacjentki, można zastosować m.in. implanty anatomiczne w kształcie kropli lub okrągłe, co w ostateczności wpływa także na dobór implantów o odpowiedniej powłoce.

Do najrzadziej przemieszczających się implantów należą te teksturowane, które – jako że mogły być przyczyną rzadkiego nowotworu BIA-ALCL u kilkuset pacjentek na całym świecie – właśnie znalazły się pod ostrzałem. Na rynku nie brakuje dla nich jednak alternatywy, która jest nie tylko równie wytrzymała, ale i spełnia wymogi bezpieczeństwa.

Nie tylko kształt, ale i powłoka

Bezpieczeństwo implantów potwierdzane jest certyfikatami uznanych instytucji, w tym amerykańskiej agencji FDA. Niekiedy jednak dopiero po wielu latach okazuje się, że określony typ wkładki może powodować powikłania. Ostatnie wątpliwości dotyczące implantów teksturowanych powodują, że na popularności zyskują te o jednorodnej powierzchni.

– Implanty o chropowatej powierzchni budzą wątpliwości od co najmniej kilku lat. Do niedawna stosowano je ze względu na większą przyczepność, ale tę dziś zapewniają również implanty gładkie. W ich powłoce stosowane są nowe technologie, które dodatkowo ulepszają umieszczenie implantów, zwiększają wytrzymałość na rozciąganie oraz zmniejszą ryzyko obrócenia się implantu –
tłumaczy dr Wiesław Bieńkowski, dyrektor Centrum Medycznego Bieńkowski, specjalista chirurgii ogólnej, plastycznej i rekonstrukcyjnej z ponad 30-letnim doświadczeniem.




Przykładem takich wkładek są implanty Motiva. Zachowano w nich ciągłość powłoki bez tzw. szczelin, które zwykle zwiększają podatność na uszkodzenia. Elastyczna powłoka zewnętrzna z elastomeru ułatwia umieszczenie implantów przy wykonaniu mniejszych nacięć, a ponadto obniża ryzyko wysięku i podwójnego obrastania implantu tkanką. Oprócz bezpiecznej, jednorodnej powłoki, Motiva wykorzystuje też Technologię Bezpieczeństwa VeriTeQ’s Q Inside, czyli pierwszy zaakceptowany przez FDA mikrotransponder, który pozwala bezpiecznie i dokładnie zidentyfikować implant.

Na co zwrócić uwagę przed operacją?

Mały biust to jeden z częstszych kompleksów wśród kobiet na całym świecie. Od wielu lat, aby lepiej poczuć się we własnym ciele, tysiące pacjentek decydują się na powiększenie piersi. Choć wciąż stanowi ono jedną z najczęściej wykonywanych operacji plastycznych, kwestie bezpieczeństwa zabiegu dla wielu osób pozostają mało oczywiste. Oddając się w ręce doświadczonego chirurga, należy zdać się na jego wiedzę i doświadczenie. Jak przygotowania do operacji powinny wyglądać krok po kroku?

Każdą operację poprzedza konsultacja, która pozwala lekarzowi przeprowadzić wywiad lekarski oraz przeanalizować budowę anatomiczną biustu. Rozmiar oraz umiejscowienie implantu muszą bowiem uwzględniać uwarunkowania anatomiczne pacjentki. Przed zabiegiem konieczna jest także kontrola stanu zdrowia oraz wykonanie serii badań dodatkowych.

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

5 wspaniałych kobiet Dorota Landowska, Julia Pietrucha, Katarzyna Zawadzka, Karolina Matusik, Monika Krzywkowska i Alina Adamowicz czyli Alka Positive dołączyły…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ

4 nieoczywiste fakty o diecie ketogennej

Dieta ketogenna najczęściej kojarzy się z siłownią czy odchudzaniem. Tylko 11 proc. Polaków wie, że jest ona niefarmakologiczną metodą leczenia…
CZYTAJ

Radosna Wielkanoc z HARIBO

W czasie Wielkanocy na stołach i w koszyczkach królują kolorowe jajka, kurczaczki i zajączki. Znajdziemy je także w limitowanych produktach…
CZYTAJ

Przepis na owsiany pudding chia z kaszką i owocami – dla małych i dużych miłośników zdrowych przekąsek!

Roślinny pudding chia z mlekiem owsianym, kaszką owsianą i owocami to świetna opcja na śniadanie lub zdrową przekąskę w ciągu…
CZYTAJ

Dieta dla zestresowanych – co jeść, aby zmniejszyć napięcie nerwowe?

To, co jemy, wywiera ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także na funkcjonowanie mentalne. Wybór odpowiednich składników…
CZYTAJ

Make-up no make-up trendem wiosny Pielęgnacja i makijaż w duecie

Wiosna to czas, gdy na scenę wkraczają nowe makijażowe trendy. W tym roku jednym z kluczowych stylów makijażu jest make-up…
CZYTAJ

Multiplikacja korzyści dla anti-agingu Jak działa potrójny kwas hialuronowy?

Potrójny kwas hialuronowy to król anti-agingu i regeneracji skóry. Jego popularność w kosmetyce zabiegowej nie gaśnie. To zdecydowanie nie dziwi,…
CZYTAJ

Autorskie receptury i opatentowane składy Badania oraz rozwój suplementów diety

Współczesna dieta zachodnioeuropejska, szczególnie w okresie zimowym, bywa uboga w naturalne źródła niezbędnych, nienasyconych kwasów omega-3 – tłuste ryby morskie…
CZYTAJ

Kaszotto z warzywami

Doskonały pomysł na lekki obiad czy kolację. Łączy w sobie sycącą kaszę z soczystymi pomidorami malinowymi, cukinią oraz papryką. Smacznie,…
CZYTAJ

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita grubego. Ten złośliwy nowotwór jest drugim – po…
CZYTAJ

Hej, chcesz coś z Avonu? Artystka i ambasadorka marki – Cleo – dołącza do grona Konsultantek!

Po ogłoszeniu Cleo nową ambasadorką marki Avon, przyszedł czas na kolejny elektryzujący news! Wokalistka dołącza do grona Konsultantek, aby realizować…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita…
CZYTAJ

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jak skutecznie diagnozować tę śmiertelną chorobę? 

- Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie…
CZYTAJ

Sen dobrem luksusowym. Co zrobić, by w końcu się wyspać?

W Światowym Dniu Snu eksperci przypominają, że zdrowy sen jest szczególnie ważny…
CZYTAJ

Okulary progresywne – jak działają i kto powinien ich używać?

Wraz z upływem lat, komfortowe widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach…
CZYTAJ

8 marca 2024, mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi. Prof. Andrzej Bochenek, który wielokrotnie operował z prof. Religą wspomina tą wybitną postać

8 marca, 2024 roku mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi,…
CZYTAJ