Okulary korekcyjne kupujemy u optyka-rzemieślnika



Okulary korekcyjne kupujemy u optyka-rzemieślnika, przeciwsłoneczne w supermarkecie. Wyniki najnowszego raportu. Ponad 70% badanych dokonuje zakupów okularów korekcyjnych w prywatnych salonach optycznych, jednak przeciwsłoneczne niestety nadal najchętniej kupujemy w supermarkecie. Więcej informacji o preferencjach zakupowych klientów przedstawia raport „Polak z wadą wzroku”1. Jego wyniki komentuje Małgorzata Leszczyńska, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

U optyka-rzemieślnika najchętniej

Jakie okulary ankietowani mieli okazję kupić w sowim życiu? 79% respondentów poinformowało o zakupie tradycyjnych okularów korekcyjnych. Prawie połowa ankietowanych zdecydowała się na okulary przeciwsłoneczne, ale bez mocy korekcyjnej, natomiast 28% badanych sięgnęło po ich wersję z korekcyjnymi szkłami przeciwsłonecznymi. Mniej niż 1 na 10 badanych zakupił okulary bez mocy korekcyjnej, tzw. „zerówki”.

Gdzie kupujemy swoje okulary? Aż 69% ankietowanych osób zrobiło to w prywatnym salonie optycznym u optyka-rzemieślnika. 48% respondentów zdecydowało się na wizytę w placówce sieciowej marki optycznej (np. w centrum handlowym). 31% badanych przyznało się do zakupów w supermarkecie, 1/4 na bazarku czy straganie, a co piąty ankietowany dokonał zakupu przez Internet. 17% respondentów znalazła swoje okulary w sklepie sportowym.




– Fakt, że najwięcej osób wybiera optyka-rzemieślnika, to bardzo pozytywny sygnał, który dobrze świadczy o rosnącej świadomości dotyczącej profilaktyki wzroku wśród Polaków – komentuje Małgorzata Leszczyńska, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

– Wzrok to najważniejszy ze zmysłów człowieka. O swoje oczy powinniśmy dbać tak samo dobrze, jak o resztę naszego organizmu. Tylko w profesjonalnym salonie możemy mieć pewność, że zaproponowane nam indywidualne rozwiązanie będzie odpowiednie i bezpieczne.

Niestety uogólniona statystyka to tylko jedna strona medalu, bo jeśli przyjrzymy się wynikom bardziej szczegółowo, dostrzeżemy, że u optyka-rzemieślnika kupujemy przede wszystkim okulary korekcyjne. Nadal jednak istnieje spora część badanych, którzy inne okulary kupują w miejscach o wątpliwej renomie. Martwią też pozostałe odpowiedzi wskazujące na zakupy w Internecie. Aż 30% ankietowanych zakupiło tam okulary z zerową wartością korekcyjną. Okulary przeciwsłoneczne w 43% są kupowane w supermarkecie, a w 35% na bazarku lub straganie, gdzie nie zawsze otrzymujemy gwarancję jakości i bezpieczeństwa produktu.



Zakupy produktów optycznych w takich miejscach są niebezpieczne. Nigdy nie mamy pewności, czy szkła kupionych na bazarze okularów faktycznie spełniają normy, o jakich zapewnia nas informacja na etykiecie czy sprzedawca. Okulary korekcyjne, sprzedawane do krótkotrwałej eksploatacji mogą niedokładnie korygować wady wzroku, ponieważ nie uwzględniają indywidualnych cech użytkownika, takich jak rozstaw źrenic czy wysokość montażu.

Okulary przeciwsłoneczne bez odpowiednich filtrów powodują rozszerzenie źrenic i tym samym narażają nasze oczy na szkodliwe promieniowanie. Nawet okulary o zerowej mocy optycznej z niezaufanego źródła, realnie mogą sprawiać wrażenie nieostrego widzenia lub wywoływać astygmatyzm. Zamiast pomagać w wielu wypadkach pogarszają widzenie. Dbając o nasz wzrok zawsze wybierajmy bezpieczne źródło zakupu okularów – dodaje Małgorzata Leszczyńska.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ