Jak i kiedy powstają zmarszczki?



Starzenie się skóry, podobnie jak całego organizmu, jest procesem powolnym, ale nieuniknionym. Choć na początku tego nie dostrzegamy, zaczyna się około 25. roku życia i nie ustaje już nigdy. Określenie „nieunikniony” nie oznacza jednak, że nie można go spowolnić. Poznaj najskuteczniejsze metody prewencji przeciwzmarszczkowej!

Rodzaje zmarszczek

Zmarszczki są oznaką, że nasze mięśnie twarzy zaczynają wiotczeć. W momencie, gdy tracą swoją sprężystość, zaczynają nieestetycznie „wisieć” i psuć wygląd naszej twarzy. Wyróżniamy kilka rodzajów zmarszczek, które możemy skategoryzować ze względu na sposób ich powstawania. Jako pierwsze, już około 25.-30. roku życia pojawiają się zmarszczki mimiczne. Ich powstawanie jest spowodowane ruchami mięśni twarzy – mimiką.

Najczęściej pojawiają się na czole między brwiami („lwia zmarszczka”), pomiędzy ustami a nosem i dookoła oczu („kurze łapki”). Wyróżniamy też zmarszczki posłoneczne, powstające na skutek nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV lub zbyt częstych wizyt w solarium. Kolejny typ nazywany jest zmarszczkami sennymi, które powstają z powodu ułożenia twarzy podczas snu.

Początkowo znikają jakiś czas po przebudzeniu, jednak z biegiem czasu, z powodu mniejszej elastyczności skóry ich zdolność do wchłaniania się zanika. Ostatni rodzaj to bruzdy grawitacyjne, które pojawiają się samoistnie na skutek spadku elastyczności i sprężystości skóry.

Porzuć złe nawyki

Jeśli chcesz na dłużej zatrzymać młody wygląd twarzy, powinnaś pozbyć się złych nawyków. Przede wszystkim zapomnij o wizytach na solarium, rzuć palenie i ogranicz spożywanie alkoholu. Naukowcy i lekarze nie mają wątpliwości, że to jedne z najczęstszych przyczyn przedwczesnego pojawiania się zmarszczek.

Dodatkowo alkohol może mieć bardzo negatywny wpływ na poziom witaminy A, która jest dla twojej skóry i ciała niezwykle ważnym antyoksydantem, a także odgrywa ogromną rolę w procesie tworzenia się kolagenu. Niebagatelny wpływ na kondycję skóry ma też odpowiedni sposób odżywiania.

Zbyt duża ilości cukru i produktów o wysokim indeksie glikemicznym w codziennej diecie wpływa nie tylko na twoją wagę – może też sprawić, że wyglądasz na starszą, niż jesteś. Ogromne znaczenie ma też naturalne nawilżanie organizmu od wewnątrz, czyli picie odpowiedniej ilości wody – jej optymalna ilość to co najmniej 1,5 l dziennie.




Medyczny punkt widzenia

– Kiedy się starzejemy, gruczoły potowe i łojowe, które dostarczały skórze wilgoci oraz tłuszczu, zużywają się i stopniowo przestają pracować. W efekcie traci ona swoją elastyczność i wilgotność, staje się wysuszona i pojawiają się na niej załamania – mówi lek. Joanna Gunarys, Gunarys Medycyna Estetyczna i Chirurgia Ogólna.

Wraz z wiekiem ulegają także osłabieniu włókna kolagenu i elastyny, stanowiące ważne składowe podścieliska łącznotkankowego, odpowiadające za prawidłowe napięcie skóry. Na skutek oddziaływania wolnych rodników i toksyn spada poziom substancji stymulujących naturalną produkcję kolagenu. To właśnie dlatego skóra staje się sucha i szorstka, a także pojawiają się zmarszczki.

– Jako zabieg prewencyjny, który pomoże na dłużej cieszyć się młodym wyglądem skóry, polecam Sunekos® 200. To produkt, który zapewnia delikatny, naturalny i nieprzerysowany efekt napięcia oraz ujędrnienia skóry. Jego sekretem jest połączenie nieusieciowanego kwasu hialuronowego i opatentowanej sekwencji aminokwasów, które bardzo szybko i bardzo skutecznie pobudza fibroblasty do działania przeciwzmarszczkowego, i tworzenia nowych włókien białkowych, czyli wspomnianych już kolagenu i elastyny – tłumaczy dr Gunarys.

Pierwsze efekty zabiegu Sunekos® w postaci rozświetlenia, napięcia i wygładzenia cery widoczne są natychmiast po zabiegu, a aktywna stymulacja skóry mająca na celu działanie anti-aging utrzymuje się przynajmniej przez kolejne 6 miesięcy.

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ