W jakich sytuacjach Polacy sięgają po soczewki kontaktowe?



Po soczewki kontaktowe najchętniej sięgamy podczas spotkań towarzyskich i w czasie aktywności fizycznej – te odpowiedzi uzyskały aż po 93% wskazań w najnowszym badaniu „Polak z wadą wzroku”1, zrealizowanym na zlecenie Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej. Czy to dobre praktyki? Więcej szczegółów na temat wyników zdradza i komentuje Luiza Polak, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Soczewki do tańca i do…

Podczas badania respondentów poproszono o wskazanie w jakich sytuacjach sięgają po soczewki kontaktowe. Eksperci sugerują, że jeśli chcemy cieszyć się tzw. „kontaktami” jak najdłużej, nie powinniśmy ich nadużywać. Pierwsze dwa miejsca zajęły ex aequo odpowiedzi „na spotkaniach towarzyskich” oraz „kiedy uprawiam sport, aktywność fizyczną” – obie uzyskały po 93% wskazań.

Dla porównania podczas spotkań prywatnych po okulary sięga 73%, a podczas sportu tylko 57%. Ostatnie miejsce na podium zostało zajęte przez odpowiedź „do pracy lub na zajęciach w szkole/uczelni” i według deklaracji, soczewki kontaktowe wybiera wtedy 92% badanych (7 punktów procentowych więcej niż w przypadku okularów).

Soczewki kontaktowe są bardzo wygodne podczas aktywności fizycznej, dają nam swobodę podczas spotkań towarzyskich, jednak w trakcie pracy lub nauki powinniśmy wybierać klasyczne okulary korekcyjne – komentuje Luiza Polak, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

– Często pacjenci zadają nam pytanie: co jest lepsze – soczewki kontaktowe czy okulary? Odpowiedzi na to pytanie nie ma, ponieważ nie są to produkty konkurencyjne, a uzupełniające się wzajemnie i powinny być używane naprzemiennie w zależności od sytuacji. Tzw. „kontakty” dają nam większą swobodę ruchu i często wzmacniają pewność siebie, jednak należy nosić je w trybie uzgodnionym ze specjalistą, u którego odbywał się dobór soczewek kontaktowych. Jeśli nosimy soczewki często, a nawet codziennie, to koniecznie wieczorami pozwólmy odpocząć oczom, zdejmując je i zakładając okulary na kilka godzin.

Pamiętajmy, że zdrowy tryb noszenia soczewek to taki, który pozwala nam na 2-3 dni w tygodniu bez nich. Kiedy czytamy lub pracujemy długo przy komputerze, to klasyczne szkła korekcyjne w okularach będą dla nas bezpiecznym i zdrowszym rozwiązaniem, zwłaszcza wieczorami. W takich sytuacjach oczy w okularach funkcjonują lepiej, a gdy będziemy potrzebowali odpocząć – jednym ruchem możemy zdjąć nasze okulary. Jeśli zastanawiamy się, kiedy skorzystać z danego rozwiązania, możemy kierować się dużym uproszczeniem: do sportów i czasu wolnego soczewki; w trakcie pracy, czynności codziennych postawmy na okulary – dodaje.

Najwięcej ankietowanych, bo 3/4 z nich, przyznało także, że po soczewki kontaktowe sięga wieczorami, przy czym za dnia wybiera je jedynie 2% respondentów mniej.




Soczewki vs. okulary

Z raportu wynika, że po soczewki kontaktowe sięgamy zarówno wieczorami jak i za dnia, przede wszystkim w czasie wolnym, ale także podczas pracy czy obowiązków. Wskazania przy wszystkich odpowiedziach są dość wysokie, co potwierdza najniżej typowana odpowiedź, sugerująca wybór soczewek do czytania – to aż 72%.

W porównaniu do wyboru okularów w wyżej wymienionych sytuacjach, najbardziej wyraźna różnica rysuje się przy odpowiedziach wskazujących na sport i aktywność fizyczną (korzystanie wtedy z okularów deklarowało 57%, co daje różnicę 36 punktów procentowych) oraz spotkania towarzyskie (20 punktów procentowych różnicy, wśród respondentów 73% wybiera przy tej okazji okulary).

Przypomnijmy, że ankietowani po okulary sięgają najchętniej podczas korzystania z komputera (92%), do czytania (90%) oraz do pracy lub na zajęciach w szkole/uczelni (85%).

Wyniki badania podkreślają, że soczewki kontaktowe są faktycznie wybierane przede wszystkim w kontekście czasu wolnego – komentuje Luiza Polak, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

– I jest to dobra reguła, jeśli sięgamy po nie przede wszystkim podczas spotkań towarzyskich lub do uprawiania sportu. Ważne jest jednak również to, że w trakcie pracy wybieramy je nieznacznie rzadziej, a jednak w trakcie długotrwałego wysiłku dla oczu i np. intensywnej pracy przed komputerem, soczewki kontaktowe nie zawsze są najlepszym wyborem. W przytoczonych sytuacjach dużo rzadziej mrugamy, w związku z czym oczy nie są odpowiednio odżywiane i nawilżane.

Powoduje to dyskomfort w pracy poprzez mniej wyraźne widzenie, pieczenie i swędzenie oczu, co utrudnia pracę i skutkuje niejednokrotnie powikłaniami, kończącymi się chorobami oczu, koniecznością skróconego czasu noszenia soczewek lub całkowitym zaprzestaniem używania ich. Przyjęło się uważać, że to rozwiązanie jest dużo wygodniejsze niż tradycyjne okulary, ale niestety nie zawsze wychodzi to na zdrowie naszym oczom.

Dla wielu osób soczewki kontaktowe faktycznie będą najlepszym rozwiązaniem w konkretnej sytuacji, np. w trakcie spotkania biznesowego, jednak nigdy nie powinny stać się główną formą korekcji wady wzroku, eliminującą całkowicie korzystanie z okularów. Jeśli jednak nie czujemy się w „kontaktach” w 100% komfortowo (bo np. wysuszają nam oczy), pamiętajmy że okulary mogą być równie wygodne. Dlatego wybór najlepiej skonsultować ze specjalistą w profesjonalnym salonie optycznym. Opowiedzmy o naszych oczekiwaniach, zarówno wizualnych jak również funkcjonalnych.

Optyk dobierze do naszych rysów twarzy kształt oprawek, które nie tylko będą nam się podobały, ale będą wyrażały naszą osobowość i charakter. Pamiętajmy jednak, że jeśli okulary mają korygować nasz wzrok, to nie możemy traktować ich tylko w kategorii gadżetu. Staną się one elementem naszej codzienności, więc styl musi iść w parze z wygodą ich użytkowania i dobrym widzeniem – dodaje Luiza Polak.

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ

4 nieoczywiste fakty o diecie ketogennej

Dieta ketogenna najczęściej kojarzy się z siłownią czy odchudzaniem. Tylko 11 proc. Polaków wie, że jest ona niefarmakologiczną metodą leczenia…
CZYTAJ

Radosna Wielkanoc z HARIBO

W czasie Wielkanocy na stołach i w koszyczkach królują kolorowe jajka, kurczaczki i zajączki. Znajdziemy je także w limitowanych produktach…
CZYTAJ

Przepis na owsiany pudding chia z kaszką i owocami – dla małych i dużych miłośników zdrowych przekąsek!

Roślinny pudding chia z mlekiem owsianym, kaszką owsianą i owocami to świetna opcja na śniadanie lub zdrową przekąskę w ciągu…
CZYTAJ

Dieta dla zestresowanych – co jeść, aby zmniejszyć napięcie nerwowe?

To, co jemy, wywiera ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także na funkcjonowanie mentalne. Wybór odpowiednich składników…
CZYTAJ

Make-up no make-up trendem wiosny Pielęgnacja i makijaż w duecie

Wiosna to czas, gdy na scenę wkraczają nowe makijażowe trendy. W tym roku jednym z kluczowych stylów makijażu jest make-up…
CZYTAJ

Multiplikacja korzyści dla anti-agingu Jak działa potrójny kwas hialuronowy?

Potrójny kwas hialuronowy to król anti-agingu i regeneracji skóry. Jego popularność w kosmetyce zabiegowej nie gaśnie. To zdecydowanie nie dziwi,…
CZYTAJ

Autorskie receptury i opatentowane składy Badania oraz rozwój suplementów diety

Współczesna dieta zachodnioeuropejska, szczególnie w okresie zimowym, bywa uboga w naturalne źródła niezbędnych, nienasyconych kwasów omega-3 – tłuste ryby morskie…
CZYTAJ

Kaszotto z warzywami

Doskonały pomysł na lekki obiad czy kolację. Łączy w sobie sycącą kaszę z soczystymi pomidorami malinowymi, cukinią oraz papryką. Smacznie,…
CZYTAJ

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita grubego. Ten złośliwy nowotwór jest drugim – po…
CZYTAJ

Hej, chcesz coś z Avonu? Artystka i ambasadorka marki – Cleo – dołącza do grona Konsultantek!

Po ogłoszeniu Cleo nową ambasadorką marki Avon, przyszedł czas na kolejny elektryzujący news! Wokalistka dołącza do grona Konsultantek, aby realizować…
CZYTAJ

Światowy Dzień Recyklingu, czyli o współczesnym wyzwaniu, z którym mierzymy się od tysiącleci

Chociaż pierwszy Światowy Dzień Recyklingu odbył się 18 marca 2018 roku z inicjatywy Bureau of International Recycling, samo pojęcie nie…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita…
CZYTAJ

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jak skutecznie diagnozować tę śmiertelną chorobę? 

- Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie…
CZYTAJ

Sen dobrem luksusowym. Co zrobić, by w końcu się wyspać?

W Światowym Dniu Snu eksperci przypominają, że zdrowy sen jest szczególnie ważny…
CZYTAJ

Okulary progresywne – jak działają i kto powinien ich używać?

Wraz z upływem lat, komfortowe widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach…
CZYTAJ

8 marca 2024, mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi. Prof. Andrzej Bochenek, który wielokrotnie operował z prof. Religą wspomina tą wybitną postać

8 marca, 2024 roku mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi,…
CZYTAJ