Usunięcie zęba – jak dojść do siebie po zabiegu?Usunięcie zęba – jak dojść do siebie po zabiegu? Wychodzisz od chirurga z zaleceniami po usunięciu problematycznej ósemki i wpadasz w panikę, bo w głowie masz pustkę? To niestety zmartwienie wielu pacjentów. Dowiedz się, co należy robić, by szybko wrócić do formy i uniknąć groźnych powikłań.

Zdaj się na stomatologa

Podstawą jest stosowanie się do instrukcji stomatologa, który wykonywał zabieg. To usprawni proces regeneracji tkanek i zminimalizuje ryzyko komplikacji pozabiegowych, m.in. utraty skrzepu i powstania tzw. suchego zębodołu.

– Do kilku godzin po zabiegu w miejscu rany powinien wytworzyć się skrzep krwi, który stanowi naturalny opatrunek, chroni zębodół przed dalszym krwawieniem oraz zakażeniem bakteryjnym. Gdy po ekstrakcji zęba nie przestrzegamy zaleceń, skrzep może się albo nie wytworzyć, albo może dojść do jego utraty. Wtedy mówimy o tzw. suchym zębodole, czyli poekstrakcyjnym zapaleniu kości zębodołu. Jego objawami są m.in. intensywny, promieniujący ból, szary nalot w zębodole, nieprzyjemny zapach i posmak z ust, gorączka, osłabienie oraz powiększone węzły chłonne. Aby tego uniknąć, należy się stosować do określonych zasad – wyjaśnia lek. stom. Przemysław Stankowski z gabinetu Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu.

To możesz

– leki przeciwbólowe przepisane przez stomatologa stosuj możliwie szybko, nawet jeśli jeszcze nie odczuwasz bólu.

– Ekstrakcje zęba zawsze wykonywane są pod znieczuleniem, którego efekt może się utrzymywać nawet kilka godzin po zabiegu – to dlatego pacjenci z początku nie odczuwają bólu. Kiedy jednak znieczulenie przestanie działać, ból będzie nasilony i trudniejszy do zwalczenia. Jeśli mamy niską tolerancję bólu, to weźmy to pod uwagę – mówi stomatolog.

– przykładaj zimne okłady, aby zmniejszyć obrzęk, co jest szczególnie istotne w pierwszym dniu zabiegu. W tym celu możemy wykorzystać żelowe kompresy do kupienia w aptece lub zwykłą mrożonkę, którą uprzednio zawijamy w czystą ściereczkę lub gazę (inaczej odmrozimy sobie skórę!). Najlepiej przykładajmy okład do policzka na 15 minut i róbmy 20 minut przerwy. Na obrzęk i zasinienie możesz stosować również żele do smarowania np. Altacet.

– jeśli się kładziesz, to podczas wypoczynku lub snu staraj się trzymać głowę lekko uniesioną np. na kilku poduszkach, tak by była powyżej poziomu serca.

– Taka pozycja zapewnia prawidłowy przepływ krwi do głowy, zmniejsza też obrzęk tkanek twarzy, na który często uskarżają się pacjenci po trudnej ekstrakcji np. chirurgicznym usunięciu ósemki. Nieco uniesiona głowa redukuje również nadmierne krwawienie pozabiegowe – radzi ekspert.

– gdy krwawienie ustąpi i powróci czucie po znieczuleniu, możesz zjeść coś lekkiego. Przez pierwsze 1-2 dni stosuj płynną lub miękką dietę, posiłki i napoje powinny mieć letnią lub chłodną temperaturę. Dobrym wyborem będą jogurty, miękkie serki, jajecznica, kaszka manna, koktajle, puree ziemniaczane lub buliony. Ulgę może też przynieść jedzenie lodów z kubełka – niska temperatura zredukuje obrzęk w jamie ustnej i zmniejszy ból.

– dbaj o higienę jamy ustnej i utrzymuj zęby w czystości. Mimo że nie powinno się przepłukiwać ust wodą ani płynem przez pierwsze 24 godziny po zabiegu (możesz wypłukać skrzep z okolicy rany i doprowadzić do bolesnych powikłań), to potem jest to wręcz wskazane. Płukanek używaj kilka razy dziennie, szczególnie po posiłku.

– U wielu pacjentów utrzymuje się szczękościsk, dlatego dokładne wyszczotkowanie zębów jest wyzwaniem. Aby utrzymać właściwą higienę jamy ustnej, często przepisujemy pacjentom specjalne płyny zalecane po zabiegach chirurgicznych, np. z dodatkiem ziół czy chlorheksydyny. Działają antyseptycznie, więc odkażają ranę, wspomagają również prawidłowe gojenie się tkanek. Alternatywnie do płynów aptecznych, możemy kilka razy dziennie przepłukiwać usta roztworem soli, naparem z rumianku czy szałwii – wyjaśnia stomatolog.

– zadbaj, by w twojej diecie nie zabrakło witamin A i C lub zażywaj suplementy. Witaminy te wspomagają proces gojenia i pozwolą szybciej wrócić do zdrowia po zabiegu.
Tego nie możesz!

Po zabiegu nie rób niczego, czego chirurg stomatologiczny zalecił nie robić.

– po usunięciu zęba nie pozbywaj się od razu tamponu z ust, odczekaj ok. 30 minut.

– unikaj palenia papierosów tak długo, jak to możliwe, nie pal minimum 24 godziny od zabiegu.

– Najlepiej byłoby nie palić aż do całkowitego wygojenia się rany. Palenie poprzez gorsze ukrwienie tkanek, zaburza proces regeneracji tkanek i jest jednym z głównych czynników ryzyka powstania suchego zębodołu – ostrzega dr Stankowski.

– nie pij alkoholu przez pierwsze 5 dni po zabiegu, ponieważ może to zakłócić proces gojenia. Jeśli stosujesz środki przeciwbólowe lub antybiotyki po ekstrakcji, nie pij alkoholu w ogóle.

– Łączenie alkoholu z antybiotykami oraz środkami przeciwbólowymi zawierającymi takie składniki aktywne jak m.in. ibuprofen, paracetamol czy ketoprofen stanowi bardzo niebezpieczną mieszankę, którą sprzyja pojawianiu się skutków ubocznych, zagrażających nawet życiu pacjenta. Dlatego zawsze czytajmy ulotki leków lub w razie wątpliwości dopytajmy się o tą kwestię w gabinecie – mówi ekspert.

– przez pierwsze 12 godzin po zabiegu nie szczotkuj zębów. W kolejnych 1-2 tygodniach myj zęby normalnie, ale zęby w okolicy pustego zębodołu staraj się myć delikatnie, by nie podrażnić okolicy poekstrakcyjnej.

– nie forsuj organizmu podczas rekonwalescencji, zrezygnuj z wysiłku na siłowni czy biegania. Przez kilka dni po zabiegu aktywność fizyczna powinna być ograniczona, zamiast tego staraj się odpoczywać.

– przez pierwsze kilka godzin po zabiegu nie pij i nie jedz. Przez kilka dni staraj się nie żuć jedzenia stroną, po której odbył się zabieg.

– w trakcie rekonwalescencji nie pij napojów gazowanych i nie pij przez słomkę, ponieważ ciśnienie wytwarzane podczas jej używania może przyczynić się do naruszenia skrzepu i krwawienia.

– nie spożywaj gorących pokarmów ani napojów dopóki znieczulenie nie minie (w ten sposób unikniesz poparzenia śluzówek jamy ustnej) oraz w ciągu 24 godzin od zabiegu, by nie spowodować rozkładu skrzepu, który powinien utworzyć się w ranie.

– kilka dni po zabiegu nie stosuj pikantnych przypraw, które mogą spowodować pieczenie w okolicy rany. Przez pierwsze tygodnie po zabiegu unikaj przeżuwania i jedzenia twardych, chrupkich produktów np. marchewek, orzechów itp., by nie nadwerężyć i nie podrażnić gojących się tkanek.

Kiedy udać się do stomatologa?

Po zabiegu usunięcia zęba stawiamy się na kontrole według zaleceń stomatologa, m.in. na ściągnięcie szwów oraz w celu sprawdzenia, czy rana goi się prawidłowo. Co powinno nas zaniepokoić? – Przedłużające się, nasilone krwawienie, ból i obrzęk tkanek, który zamiast się zmniejszać, narasta, gorączka, zawroty głowy oraz coraz gorsze samopoczucie. Gdy zauważamy takie objawy, natychmiast zgłośmy się do stomatologa. Choć usunięcie zęba mądrości jest zabiegiem rutynowym i na ogół bezpiecznym, to jednak jak każda ingerencja chirurgiczna niesie za sobą ryzyko powikłań. Szczególnie jeśli nie stosujemy się do zaleceń pozabiegowych – doradza dr Stankowski.

Gdy najlepszym prezentem na Dzień Mamy jest chwila dla siebie…

26 maja wielu kojarzy się z kwiatami, laurkami, przedstawieniami w przedszkolach. Ale dla mam dzieci nieuleczalnie chorych to dzień jak…
CZYTAJ

Zrównoważony rozwój od 24 lat. ASICS wprowadza 10. edycję butów trailowych GEL-TRABUCO

Dokładnie 24 lata temu na rynku po raz pierwszy pojawiły się kultowe już trailówki ASICS GEL-TRABUCO. Obecnie japońska marka prezentuje…
CZYTAJ

Chepengeno triumfuje w ASICS Austrian Women’s Run Bardzo dobre występy reprezentantek Polski

W Wiedniu odbyła się już 34. edycja największego w Europie biegu dla kobiet – ASICS Austrian Women’s Run. Rywalizacja toczyła…
CZYTAJ

Skóra wrażliwa – co sprzyja działaniom anti-ageing? 4 rady kosmetologa

Skóra wrażliwa stale wymaga bardzo delikatnej i wyjątkowo skutecznej pielęgnacji. Łagodzenie podrażnień, oczyszczanie kosmetykami do cery o szczególnych potrzebach, zapobieganie…
CZYTAJ

limitowana edycja kosmetyków INGLOT x Julia Kostera już w sprzedaży!

Autorska kolekcja kosmetyków Julii Kostery dostępna w drogeriach Hebe już od 19 maja 2022. Produkty to owoc współpracy jednej z…
CZYTAJ

Proste zęby i piękny uśmiech to „miłe skutki uboczne” leczenia ortodontycznego – czemu tak naprawdę należy korygować wady zgryzu?

Proste zęby i piękny uśmiech to „miłe skutki uboczne” leczenia ortodontycznego – czemu tak naprawdę należy korygować wady zgryzu? odpowiada…
CZYTAJ

Zmieniaj świat, dbając o środowisko. Jak to robić lokalnie?

W ostatnich latach coraz częściej słyszymy o konieczności wdrożenia rozwiązań, które zahamują zmiany klimatu. Zazwyczaj obejmują one systemowe rozwiązania dotyczące…
CZYTAJ

Kwas hialuronowy i algi również do pielęgnacji włosów

Kwas hialuronowy kojarzy się zazwyczaj z pielęgnacją skóry twarzy i ciała. W różnym stężeniu i pod różnymi postaciami jest szeroko…
CZYTAJ

Cafe Amor – odwiedź przestrzeń inspirowaną zapachami Cacharel

Przez najbliższe dwa tygodnie kawiarnia Mr. Pancake stanie się Cafe Amor, czyli wyjątkową przestrzenią inspirowaną kolekcją perfum Yes I Am…
CZYTAJ

Podsumowanie pandemii: jak dwa lata COVID-19 wpłynęły na zdrowie Polaków

Ostatnie dwa lata były dla wszystkich dużym wyzwaniem. Konieczność nagłej zmiany stylu życia, niepewność o zdrowie swoje i najbliższych, a…
CZYTAJ

BE FREE! – już są! Pierwsze na świecie rajstopy o działaniu antystatycznym od marki Gatta!

Ponad 58% kobiet irytuje elektryzowanie się rajstop, a w efekcie “klejenia się odzieży do nóg”. Jak wynika z badania koncernu…
CZYTAJ

Świat jest u progu katastrofalnego poziomu niedożywienia u dzieci

Gwałtowny wzrost cen żywności spowodowany wojną na Ukrainie oraz cięcia budżetowe dokonane w czasie pandemii zwiększają zapotrzebowanie na żywność terapeutyczną…
CZYTAJ

ZDROWIE

VIEW ALL

Podsumowanie pandemii: jak dwa lata COVID-19 wpłynęły na zdrowie Polaków

Ostatnie dwa lata były dla wszystkich dużym wyzwaniem. Konieczność nagłej zmiany stylu…
CZYTAJ

Higiena oczu w zależności od wieku. Czy oczy się starzeją?

Upływający czas i starzenie się to proces naturalny – zmienia się skóra,…
CZYTAJ

Wiosna – czas porządków w organizmie

Po zimowym zastoju powoli zaczynamy się ruszać, zdrowiej odżywiać i aktywniej korzystać…
CZYTAJ

Polka u ginekologa

Polki nie są zbyt sumienne, jeśli chodzi o profilaktykę dotyczącą kobiecego zdrowia.…
CZYTAJ

Postcovidowe wypadanie włosów – jak je powstrzymać?

Jeśli widzisz, że podczas codziennego czesania włosów coraz więcej zostaje ich na…
CZYTAJ