Wybielaj zęby zimą! Śnieżnobiały, hollywoodzki uśmiech to marzenie każdego z nas



Śnieżnobiały, hollywoodzki uśmiech to marzenie każdego z nas. Z biegiem lat nasze zęby tracą jednak piękny kolor i stają się ciemniejsze, szczególnie pod wpływem picia kawy czy palenia papierosów. Dlatego coraz częściej decydujemy się na wybielanie zębów. Ekspertka z kliniki stomatologicznej Den-Med zdradza jak utrzymać dłużej biały efekt i o jakiej porze roku najlepiej decydować się na wybielanie.

Zima, mimo niskich temperatur na zewnątrz, jest lepszą porą roku na wybielanie zębów w porównaniu do lata, kiedy pojawia się wiele owoców intensywnie barwiących płytkę nazębną, jak czarne porzeczki, maliny, jagody czy ciemne czereśnie, którym nie sposób się oprzeć. Posiadają one silne naturalne barwniki powodujące zmianę koloru szkliwa, a co najważniejsze, bezpośrednio po ich zjedzeniu nie należy myć zębów, gdyż zawierają kwasy owocowe, które zmiękczają szkliwo.

– Należy pamiętać, iż w trakcie wybielania zębów oraz bezpośrednio po nim przez 48 godzin, a najlepiej przez przynajmniej tydzień należy stosować tzw. białą dietę, czyli unikać napojów i produktów o intensywnym zabarwieniu, w szczególności kawy, czarnej herbaty, czerwonego wina, jagód czy malin, buraków, czekolady oraz barwiących przypraw, jak kurkuma. Szkliwo zębów tuż po zabiegu jest częściowo odwodnione, przez co jest narażone na szybkie wchłonięcie naturalnych lub sztucznych barwników z pożywienia, dlatego należy unikać tego typu produktów. Dzięki temu efekt wybielenia będzie dłużej widoczny – radzi lek. stom. Joanna Witwicka z kliniki Den-Med.




METODY WYBIELANIA

W internecie znaleźć można wiele sposobów na domowe wybielenie zębów, ale i porad czy warto inwestować w profesjonalny zabieg w gabinecie stomatologicznym, który jest znacznie droższy. Stomatolodzy polecają wybielanie za pomocą lamp halogenowych czy LED, które dają trwalszy efekt i są bezpieczniejsze dla zębów.

– Najczęściej stosowane są dwie podstawowe metody wybielania zębów: za pomocą lampy w gabinecie lub wybielanie nakładkowe, które można stosować w domu. W pierwszej metodzie za pomocą lampy aktywowany jest żel wybielający zęby. Wystarczy jedna wizyta, a zęby będą bielsze nawet o kilka odcieni. Druga metoda jest procesem dłuższym, a efekt widoczny będzie dopiero po kilku lub kilkunastu dniach, w zależności od systematyczności i sumienności pacjenta. W tym przypadku otrzymuje on indywidualne nakładki wykonane z przezroczystego tworzywa i środek wybielający. Przed pójściem spać należy wypełnić równomiernie nakładki żelem i założyć na całą noc, a rano umyć porządnie zęby, by usunąć pozostałości żelu – dodaje stomatolog.

Oprócz stosowania białej diety ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej, czyli regularne czyszczenie zębów po każdym posiłku, stosowanie nici dentystycznych oraz płynów do płukania ust. Dzięki temu efekt wybielenia będzie dłuższy, a my będziemy cieszyli się pięknym, białym uśmiechem.


lek. stom. Joanna Witwicka z kliniki Den-Med

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ