Jesienne problemy z trądzikiem, jak im zaradzić?



Jesienne problemy z cerą zazwyczaj uderzają ze zdwojoną siłą. Latem trądzik często zostaje wyciszony, aby powrócić po okresie wakacyjnym w postaci krostek i stanów zapalnych. Dlaczego? Wyjaśniamy wraz z ekspertem marki Bioderma.

Dlaczego jesienią trądzik się wzmaga?

Powszechnie istnieje przekonanie, iż latem objawy trądziku często ustępują. Jest tak faktycznie, gdyż skóra na skutek silnego działania promieni słonecznych staje się bardziej przesuszona, są to jednak objawy chwilowego wyciszenia problemu.

– Słońce ma silne działanie przeciwzapalne, dlatego początkowo po ekspozycji słonecznej zmian trądzikowych jest mniej. Dla wielu osób jest to bez wątpienia pozytywny aspekt ekspozycji skóry na promienie słoneczne. Jednak dłuższe wystawienie na słońce daje niestety efekt wysuszenia i pogrubienie naskórka. To z kolei skutkuje wzmożonym wydzielaniem sebum (aby zrekompensować brak nawilżenia) i trudnością w wydostaniu się łoju na zewnątrz ze względu na barierę mechaniczną, jaką jest zrogowaciały i pogrubiony naskórek. Tworzy się wtedy idealne środowisko do rozwoju bakterii beztlenowych Propionibacterium acnes, a to niestety powoduje pojawienie się zmian trądzikowych – wyjaśnia Agata Głaz-Chodyna, kosmetolog marki Bioderma.

Jak pielęgnować skórę trądzikową?

Kiedy zauważymy, że stan naszej cery znacznie się pogorszył, należy konsekwentnie poddać się leczeniu schorzenia. Niestety skóra trądzikowa będzie wymagała przestrzegania określonych zasad pielęgnacji, nie jest to łatwa droga, posiadacze cery trądzikowej muszą przygotować się na specjalną i odpowiednio przygotowaną kurację. Co będzie zatem najważniejsze w pielęgnacji skóry trądzikowej?

– Podstawa to przede wszystkim prawidłowe oczyszczanie i odpowiedni krem. Nie wolno stosować mydeł ze względu na ich zasadowy charakter i silne działanie wysuszające. Warto sięgnąć po delikatne, ale głęboko oczyszczające żele myjące dostosowane do potrzeb skóry trądzikowej. Idealnym rozwiązaniem jest Sébium Gel moussant, który daje efekt oczyszczenia, ale bez efektu przesuszenia i ściągnięcia. Ma również działanie seboregulujące, dzięki czemu eliminujemy efekt błyszczenia, a skóra wygląda świeżo przed długi czas – wyjaśnia specjalistka marki Bioderma.

Pamiętajmy, że krem dla skóry trądzikowej musi być wielozadaniowy. Powinien hamować nadmiar wydzielanego łoju, aby na skórze nie rozwijały się bakterie, a cera pozostawała zmatowiona. Ponadto, powinien zawierać kwasy, aby pozbyć się zaskórników oraz działać przeciwzapalnie, aby wyeliminować krosty i stany zapalne. Przy tych wszystkich funkcjach nie możemy również zapomnieć o tym, aby krem odpowiednio nawilżał skórę.

– Produktem spełniającym te wymagania jest krem Sébium Global. Warto wspomnieć, że jako jedyny na rynku działa również na przyczynę trądziku, czyli na zbyt gesty łój. Zawarta w produkcie unikalna technologia SeboRestore, czyli połączenie patentu Fluidactiv™ i Bakuchiolu o działaniu antyoksydacyjnym, zapobiega gęstnieniu łoju, a tym samym minimalizuje ryzyko powstawania krost i zaskórników – mówi Agata Głaz-Chodyna.




Odpowiednio dobrane kosmetyki do cery trądzikowej to podstawa w pielęgnacji i leczenia tego trudnego rodzaju skóry. Powinniśmy szukać ich w aptece i zwracać uwagę na skład. Jakie zatem formuły powinny znaleźć się w produktach do skóry trądzikowej?

– W składzie powinniśmy zwrócić uwagę na kwasy (np. kwas salicylowy, kwas cytrynowy) bowiem złuszczają naskórek i dzięki czemu łój łatwiej wydostaje się na jego powierzchnię, eliminują zaskórniki, wyrównują również nierówny koloryt i strukturę skóry. Istotnym składnikiem jest też glukonian cynku, który ma działanie seboregulujące, sprawia, że łój jest wydzielany w mniejszej ilości co zmniejsza błyszczenie, ale też minimalizuje ryzyko namnażania bakterii. Natomiast krzemionka absorbuje nadmiar wydzielanego łoju i wygładza naskórek. W kosmetykach Bioderma wykorzystujemy patent Fluidactiv™ – ma on silne działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu zapobiega utlenianiu skwalenu, a co za tym idzie minimalizuje ryzyko pojawienia się niedoskonałości – wyjaśnia kosmetolog.

Sébium Global Krem przeciwtrądzikowy o globalnym działaniu 30 ml – cena sugerowana ok. 47 zł

Sébium Gel moussant – Antybakteryjny żel do mycia twarzy 500 ml – cena sugerowana ok. 57 zł

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ