Ginekologia nowoczesna – fanaberia czy zdrowie?W niedalekiej przeszłości zabiegi wchodzące w zakres ginekologii nowoczesnej nie były szerzej znane. Ginekolodzy nie zawsze pytali swoje pacjentki o problemy związane ze współżyciem, menopauzą czy powikłaniami poporodowymi. Kobiety natomiast wstydziły się same z nimi ujawniać. Na szczęście ta sytuacja uległa w ostatnich latach sporej zmianie – wraz z popularyzacją konkretnych urządzeń i zabiegów. O medycznym uzasadnieniu zabiegów z zakresu ginekologii nowoczesnej opowiada lek. med. Andrzej Zmaczyński, specjalista ginekolog-położnik z krakowskiego Centrum Medycznego Sublimed.

Poprawa codziennego funkcjonowania

Istnieje wiele problemów, z którymi kobiety mogą się borykać ze względu na budowę miejsc intymnych, a także rolę, jaką mają one spełniać. Dolegliwości, na które narażone są panie, to m.in.: dyskomfort przy współżyciu, dolegliwości bólowe, zanik objętości pochwy i jej suchość, blizny oraz inne powikłania związane z przebytymi porodami. W przypadku których problemów zdrowotnych jest w stanie poradzić sobie ginekologia nowoczesna?

Laser pomocny przy atrofii urogenitalnej i nietrzymaniu moczu

Wiek okołomenopauzalny oraz ilość przebytych porodów może przyczynić się do znacznego zwiotczenia pochwy oraz jej suchości. – W przypadku atrofii urogenitalnej i nadmiernej suchości, postępowanie laserowe (vagina nation) inicjuje produkcję włókien kolagenowych i poprawia ukrwienie okolic intymnych. Dodatkowym efektem zastosowania delikatnego programu laserowego jest zwiększenie nawilżenia, co owocuje wzrostem satysfakcji podczas kontaktów płciowych, a także poprawą ogólnego samopoczucia i pewności siebie – tłumaczy ginekolog Sublimed.

Innym problemem medycznym, w przypadku którego ginekologia nowoczesna przychodzi z pomocą, jest nietrzymanie moczu niewielkiego stopnia. – Korzyści wynikające z zastosowania terapii laserowej pojawiają się przy początkowych stadiach wysiłkowego nietrzymaniu moczu. Gdy problem ten występuje w większym nasileniu, przede wszystkim niezbędna jest dokładna, pogłębiona diagnoza poprzedzona wykonaniem badania urodynamicznego – dodaje ekspert.

Rewitalizacja warg sromowych i przedsionka pochwy

Do tych zabiegów wykorzystuje się biozgodny materiał, jakim jest kwas hialuronowy lub osocze bogatopłytkowe pochodzące z krwi własnej pacjentki. Procedury te są w pełni bezpieczne, jeśli wykonuje je fachowiec, i kiedy służą poprawieniu kobiecego komfortu. Kiedy dr Andrzej Zmaczyński zaleca taki zabieg? – U wielu pań po menopauzie i w okresie okołomenopauzalnym pojawia się suchość okolic intymnych. Nie zawsze leczenie hormonalne przynosi pożądany skutek lub też w niektórych przypadkach nie jest ono wskazane. Ostrzykiwanie kwasem hialuronowym bądź też osoczem bogatopłytkowym zwiększa nawilżenie, odbudowuje śluzówkę, a zarazem zmniejsza podrażnienia.

Wypełnianie i labioplastyka – w dążeniu do wyrównania proporcji

Jednym z problemów, w przypadku których nie ma wpływu wiek, ani przebycie porodów naturalnych, jest asymetria warg sromowych. – Wypełnianie kwasem hialuronowym warg sromowych większych może “przykrywać” względnie przerośnięte wargi sromowe mniejsze. Bywa, że ta pierwotna dysproporcja powoduje rzeczywiste dolegliwości bólowe. Może utrudniać uprawianie sportów typu jazda konna czy jazda na rowerze. Pacjentki szukające pomocy w takiej sytuacji chcą sobie zmniejszyć wargi sromowe mniejsze. Jeżeli nie ma ewidentnych wad anatomicznych, które nie są aż tak częste, można zdecydować się właśnie na powiększenie warg sromowych większych – opisuje specjalista.

Doskonale nadaje się do tego kwas hialuronowy bądź przeszczep tkanki tłuszczowej. Ten ostatni naturalny “wypełniacz” nie jest póki co zbyt popularnym rozwiązaniem, ale zdaniem specjalisty ma szansę takim się stać.

– Jeżeli przerost bądź asymetria warg sromowych mniejszych nie kwalifikuje się do wypełnienia warg sromowych większych lub też jest ono niewystarczające, wówczas trzeba wykonać zabieg chirurgiczny – jego fachowa nazwa to labiominoroplastyka lub labiomaioroplastyka. Poprawa samego kształtu, a co za tym idzie wyglądu, to jedno, ale zmniejszenie dysproporcji pomiędzy wargami sromowymi jak najbardziej jest już poprawą zdrowotną – przekonuje specjalista Sublimed.
Hymenoplastyka i hymenotomia

Zabiegi związane z ingerencją w budowę błony dziewiczej to temat dyskusyjny, ponieważ ich uzasadnienie wynika bardziej z uwarunkowań kulturowych niż stricte prozdrowotnych. Jednak nie zawsze. – O ile odtwarzanie błony dziewiczej to zabieg o bardziej kulturowym ugruntowaniu, to jeżeli doszło przykładowo do gwałtu na dziewczynce, to w jakimś sensie taki zabieg może pomóc odtworzyć zdrowie sprzed zdarzenia – uświadamia specjalista Sublimed.

Hymenotomia, czyli odpowiednie nacięcie błony dziewiczej, to prozdrowotny zabieg, gdzie komfort pojawia się wtórnie. Niekiedy błona dziewicza jest na tyle gruba, że uniemożliwia współżycie, a czasem wywołuje poważny stan chorobowy powstający na skutek braku możliwości wydostania się krwi miesiączkowej z pochwy. Powoduje też znaczne problemy przy współżyciu i normalnym funkcjonowaniu.

Hoodoplastyka – plastyka napletka i łechtaczki

Na zabieg również spojrzeć można dwojako. Kobieta, która ma problem z odczuwaniem orgazmu ze względu na budowę swoich narządów, potrzebuje pomocy nie tylko w zakresie zwiększenia komfortu. – Odczuwanie orgazmu również jest przecież objawem zdrowia! Poprzez taki zabieg umożliwiamy odpowiednie odczucie orgazmu. Bywa że kobiecy napletek jest zniekształcony, lub jest tak zbudowany, że kobieta siedząc i nic nie robiąc odczuwa pobudzenie. Wówczas trzeba wykonać korekcję chirurgiczną – tłumaczy lekarz.

Karboksyterapia okolic sromu i pochwy

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że menopauza ciągnie za sobą konsekwencje w postaci suchości i atrofii. Co prawda, przy współżyciu kobieta nie zajdzie już w ciążę, ale natura sprawia, że chęć do tej czynności odbiera suchość, skłonność do podrażnień i bolesności. Stąd też omawiany w tym punkcie zabieg również kwalifikowany jest jako zdrowotny.

Podobnie, jak rewitalizacja kwasem hialuronowym i osoczem bogatopłytkowym, w przypadku atrofii urogenitalnej karboksyterapia, czyli kontrolowana podskórna iniekcja medycznego dwutlenku węgla, przyczynia się do poprawy komfortu i zdrowia pacjentki. Zwiększa się też komfort życia oraz współżycia, poprzez wizualne odmłodzenie okolic sromu.

Laserowa korekcja blizny po nacięciu krocza

Wszystkie kobiety liczą na to, że po urodzeniu dziecka siłami natury, nawet gdy wystąpiła konieczność nacięcia, blizna nie będzie powodowała dalszych komplikacji. To jednak myślenie życzeniowe, a prawdziwe życie podsuwa zupełnie inne scenariusze. Bywa, że stopień zaciągnięcia blizny jest tak niefortunny, że poprzez bliskość odbytu kobieta nawet przy zachowaniu wysokiego stopnia higieny stale cierpi na infekcje intymne.

– Wywołuje je kolonizacja bakterii w pochwie, która jest niedomknięta. Bywa to następstwem nieprawidłowego zrośnięcia się blizny po nacięciu krocza. Korekcja chirurgiczna lub też laserowe obkurczenie takiej blizny powoduje zmniejszenie dolegliwości i wyeliminowanie przyczyny nawracających infekcji – opisuje ekspert krakowskiego Centrum.

Należy tu również wspomnieć o niciach Vaginal Narrower stosowanych przy korekcji blizny po nacięciu krocza czy przy innych powikłaniach poporodowych. Jest to skuteczne i małoinwazyjne rozwiązanie służące domykaniu sromu.

Nawet jeżeli pacjentka nie boryka się z wyżej opisanymi problemami, czy też innymi, jak choćby nieprawidłowa wydzielina czy dyskomfort przy współżyciu i funkcjonowaniu, może zdecydować się na zbieg z powodów estetycznych. Działanie to ma wówczas na celu poprawę komfortu psychicznego.

Dziedzina zwana ginekologią nowoczesną ma więc swoje mocne uzasadnienie. Rozmaite dolegliwości, które dotykają kobiety, są na tyle istotne i rzadko poruszane podczas tradycyjnej konsultacji ginekologicznej, że urasta to do rangi poważnego problemu zdrowotnego.

Bywają stygmatyzujące, wstydliwe, dlatego należy z tym walczyć. Nie zapominajmy również, że dziedzina ta ma za zadanie po prostu pomagać kobietom… dlatego warto z niej korzystać!

ZOBACZ TAKŻE

Kwas hialuronowy i wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć

Słowo ,,kwas" nie budzi u nas najlepszych skojarzeń, zwłaszcza w kontekście stosowania go na delikatną skórę twarzy. Jednak w przypadku…
CZYTAJ

Prowadzenie ciąży – jakich informacji poszukują przyszłe mamy?

Większość kobiet spodziewających się dziecka, oczekując na narodziny maleństwa, stara się jak najlepiej przygotować do roli mamy. W tym celu…
CZYTAJ

Zapytaj stomatologa: Jak leczyć zęby bez bólu?

Zapytaj stomatologa: Jak leczyć zęby bez bólu? Poznaj nowoczesne możliwości komfortowego oraz bezbolesnego leczenia zębów i pozbądź się raz na…
CZYTAJ

Co robią Azjatki I co mogą zrobić Polki, aby uzyskać efekt „Baby Face Beauty”

„Baby Face Beauty”, czyli idealna cera według Azjatek. Już od kilku lat koreańskie kosmetyki cieszą się w Polsce ogromną popularnością.…
CZYTAJ

Młodość z własnych tkanek. Co to są zabiegi autologiczne?

Medycyna estetyczna wykorzystuje coraz więcej preparatów do wstrzykiwania ich w skórę w celu odmłodzenia. Czasem jednak nie trzeba sięgać daleko,…
CZYTAJ

Dekalog zdrowych nóg – zadbaj o nie w najlepszy sposób

Siedzący tryb życia, stres, mało ruchu czy zła dieta to elementy, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie i wygląd naszych…
CZYTAJ

Co najbardziej zdradza twój wiek?

Co najbardziej zdradza twój wiek? Dbasz o codzienną pielęgnację, od lat stosujesz odpowiednie kremy i zabiegi kosmetyczne, ale masz wrażenie,…
CZYTAJ

Wybielaj zęby zimą! Śnieżnobiały, hollywoodzki uśmiech to marzenie każdego z nas

Śnieżnobiały, hollywoodzki uśmiech to marzenie każdego z nas. Z biegiem lat nasze zęby tracą jednak piękny kolor i stają się…
CZYTAJ

Chcesz mieć piękny uśmiech? Wybieraj zielone produkty!

Chcesz mieć piękny uśmiech? Wybieraj zielone produkty! Nasi praprzodkowie mieli mocne i silne zęby, nie tylko dlatego, że rozszarpywali nimi…
CZYTAJ

Ból, który rozkłada na łopatki

Wstając rano z łóżka, podnosząc ciężką torbę czy myjąc głowę w umywalce, nagle czujesz chrupnięcie i dosłownie zgina Cię w…
CZYTAJ

Aksamitny budyń jaglany z miodem i owocowym musem z daktylami. Dla dorosłych i dzieci już po 12 mc

Budyń jaglany to świetna alternatywa dla tradycyjnego budyniu. Ten słodki deser jest szybki, sycący i wartościowy odżywczo, ale przede wszystkim…
CZYTAJ

Nowotwory neuroendokrynne – inne niż wszystkie

Nowotwory neuroendokrynne to nietypowe, trudne w rozpoznaniu i wciąż mało znane nowotwory o podłożu hormonalnym. W Polsce leczymy je na…
CZYTAJ


ZDROWIE

VIEW ALL

Dekalog zdrowych nóg – zadbaj o nie w najlepszy sposób

Siedzący tryb życia, stres, mało ruchu czy zła dieta to elementy, które…
CZYTAJ

Ból, który rozkłada na łopatki

Wstając rano z łóżka, podnosząc ciężką torbę czy myjąc głowę w umywalce,…
CZYTAJ

Nowotwory neuroendokrynne – inne niż wszystkie

Nowotwory neuroendokrynne to nietypowe, trudne w rozpoznaniu i wciąż mało znane nowotwory…
CZYTAJ

Bóle brzucha – dlaczego nie powinniśmy ich ignorować?

Bóle brzucha, biegunka, mdłości czy brak apetytu – to dolegliwości ze strony…
CZYTAJ

5 najlepszych kuracji z zieloną herbatą

5 najlepszych kuracji z zieloną herbatą. Napar z zielonej herbaty nie tylko…
CZYTAJ