Mówią, że utrudnia całowanie. Prawda jest inna! 7 największych mitów o aparacie ortodontycznym



Mówią, że utrudnia całowanie. Prawda jest inna! Przeszkadza w jedzeniu, utrudnia całowanie, wyklucza badanie RTG, alarmuje w czasie kontroli na lotnisku… Te i inne mity na temat leczenia ortodontycznego wciąż krążą wśród pacjentów. Niestety, wiele osób mających problem ze zgryzem im ufa i zamiast wybrać się do ortodonty, przeszukuje internet w poszukiwaniu sposobu na piękny uśmiech. Czy aparat na zębach naprawdę stanowi przeszkodę w codziennym życiu? Obalamy mity!

Przed założeniem aparatu musisz usunąć kilka zębów

Jeśli w szczęce znajduje się odpowiednio dużo miejsca dla zębów, nie ma konieczności usuwania któregokolwiek z nich.

– To prawda, że ósemki są postrzegane jako najbardziej problematyczne zęby, ale jeśli są zdrowe nie ma potrzeby ich wyrywania przed założeniem aparatu ortodontycznego. Na pewno jednak trzeba wybrać się na wizytę kontrolną i sprawdzić, czy wszystkie zęby są zdrowe. Jeśli nie – należy je wyleczyć – tłumaczy dr n. med. Andrzej Gala ze Scandinavian Clinic, specjalistycznego centrum stomatologicznego w Krakowie.

Leczenie dorosłych jest nieefektywne

Na założenie aparatu ortodontycznego mogą zdecydować się osoby w różnym wieku. Współczesna ortodoncja dysponuje szeroką gamą rozwiązań, które gwarantują skuteczność leczenia zarówno dzieci czy nastolatków, jak i dorosłych.

Dzięki stopniowemu przemieszczaniu się zębów oraz stosowaniu wsparcia dla ich nowego położenia w postaci aparatów retencyjnych (po zakończonym leczeniu) – zęby zostają dokładnie na swoim miejscu. Retainer jest przygotowywany indywidualnie dla pacjenta, dzięki czemu stabilizuje zęby w odpowiedniej pozycji.

Warto pamiętać, że wady zgryzu utrudniają czyszczenie zębów, co może przyczynić się do rozwoju próchnicy. Wpływa to również negatywnie na uśmiech. Dlatego zamiast się zastanawiać nad tym, czy wypada nosić aparat czy nie, warto wybrać się do ortodonty.

Noszenie aparatu jest bolesne

Po założeniu aparatu stałego pacjenci mogą odczuwać dyskomfort przez 2-3 dni. Jednak zależy to od indywidualnego progu bólu i nie jest normą. Podobne dolegliwości można odczuwać po wizytach kontrolnych, które aktywują pracę aparatu. Dzieje się tak, ponieważ korekcja zgryzu wymaga użycia siły, która pozwoli na przesunięcie zębów. Ich przemieszczanie może wywołać nieprzyjemne odczucie, jednak większość pacjentów nie opisuje tego jako ból, a raczej dyskomfort.

Zęby z aparatem częściej się psują

Noszenie aparatu ortodontycznego utrudnia higienę. Jednak na rynku są dostępne produkty przeznaczone specjalnie dla osób leczących się ortodontycznie, takie jak szczoteczki czyszczące przestrzenie miedzyzębowe czy nici dentystyczne ze sztywnymi końcówkami. To wszystko sprawia, że dbanie o zęby staje się łatwe i przyjemne, a dzięki temu nie rozwija się próchnica.

– Osoby noszące aparat ortodontyczny powinny myć zęby po każdym posiłku oraz szczególnie zadbać o czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Zła higiena może powodować zwiększone ryzyko powstawania ognisk próchnicowych. Co ciekawe, wśród pacjentów leczących się ortodontycznie rzadziej diagnozowane są ubytki. Dlaczego? Większość z nich, głównie ze względów estetycznych, stosuje zasady wzmożonej higieny jamy ustnej, co przekłada się na zdrowy i piękny uśmiech – komentuje dr n. med. Andrzej Gala ze Scandinavian Clinic.

Aparat aktywuje bramki kontrolne na lotnisku

Aparaty nazębne, implanty i protezy zębowe nie wywołują efektu magnetycznego, w związku z czym nie aktywują bramek kontrolnych na lotnisku. Elementy metalowe są zbyt małe, aby pobudzić czytniki metalu. Bez obawy z aparatem ortodontycznym można wybrać się w podróż samolotem, jak również wykonać badanie RTG.




Aparat wymaga specjalnej diety

Dieta przy leczeniu ortodontycznym ma na celu zmniejszenie ryzyka odwapnienia zębów i uszkodzenia aparatu. Nie znaczy to jednak, że przez rok trzeba jeść tylko nabiał! Ważniejsze od tego, co jemy, jest to, jak jemy. Aparat jest skonstruowany tak, aby działał bezawaryjnie przez cały okres leczenia.

Jednak wywieranie dużej siły czy nieostrożne gryzienie twardych produktów może uszkodzić jego elementy. Dlatego uważajmy przy jedzeniu orzechów, sucharków czy ciągnących cukierków typu krówki. Problematyczne są również gumy do żucia, ponieważ mogą przykleić się do metalowych elementów aparatu – lepiej z nich zrezygnować podczas leczenia ortodontycznego.

Aparat powoduje seplenienie

U niektórych pacjentów aparat ortodontyczny może powodować lekkie seplenienie lub niewyraźną mowę, jednak jest to tymczasowe. Aparat jest przygotowany na wymiar pod zgryz pacjenta. Po jego założeniu język szybko przyzwyczaja się do nowych warunków panujących w jamie ustnej, a mowa staje się płynna.

Aparat ortodontyczny wymaga pewnej ostrożności i wzmożonej higieny, jednak jego noszenie powinno dawać poczucie komfortu. Po założeniu aparatu nie trzeba się ograniczać – można uprawiać sport, pływać i nurkować. Nie należy bać się okazywania czułości ani tego, że mowa stanie się niezrozumiała dla innych.

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ

4 nieoczywiste fakty o diecie ketogennej

Dieta ketogenna najczęściej kojarzy się z siłownią czy odchudzaniem. Tylko 11 proc. Polaków wie, że jest ona niefarmakologiczną metodą leczenia…
CZYTAJ

Radosna Wielkanoc z HARIBO

W czasie Wielkanocy na stołach i w koszyczkach królują kolorowe jajka, kurczaczki i zajączki. Znajdziemy je także w limitowanych produktach…
CZYTAJ

Przepis na owsiany pudding chia z kaszką i owocami – dla małych i dużych miłośników zdrowych przekąsek!

Roślinny pudding chia z mlekiem owsianym, kaszką owsianą i owocami to świetna opcja na śniadanie lub zdrową przekąskę w ciągu…
CZYTAJ

Dieta dla zestresowanych – co jeść, aby zmniejszyć napięcie nerwowe?

To, co jemy, wywiera ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także na funkcjonowanie mentalne. Wybór odpowiednich składników…
CZYTAJ

Make-up no make-up trendem wiosny Pielęgnacja i makijaż w duecie

Wiosna to czas, gdy na scenę wkraczają nowe makijażowe trendy. W tym roku jednym z kluczowych stylów makijażu jest make-up…
CZYTAJ

Multiplikacja korzyści dla anti-agingu Jak działa potrójny kwas hialuronowy?

Potrójny kwas hialuronowy to król anti-agingu i regeneracji skóry. Jego popularność w kosmetyce zabiegowej nie gaśnie. To zdecydowanie nie dziwi,…
CZYTAJ

Autorskie receptury i opatentowane składy Badania oraz rozwój suplementów diety

Współczesna dieta zachodnioeuropejska, szczególnie w okresie zimowym, bywa uboga w naturalne źródła niezbędnych, nienasyconych kwasów omega-3 – tłuste ryby morskie…
CZYTAJ

Kaszotto z warzywami

Doskonały pomysł na lekki obiad czy kolację. Łączy w sobie sycącą kaszę z soczystymi pomidorami malinowymi, cukinią oraz papryką. Smacznie,…
CZYTAJ

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita grubego. Ten złośliwy nowotwór jest drugim – po…
CZYTAJ

Hej, chcesz coś z Avonu? Artystka i ambasadorka marki – Cleo – dołącza do grona Konsultantek!

Po ogłoszeniu Cleo nową ambasadorką marki Avon, przyszedł czas na kolejny elektryzujący news! Wokalistka dołącza do grona Konsultantek, aby realizować…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita…
CZYTAJ

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jak skutecznie diagnozować tę śmiertelną chorobę? 

- Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie…
CZYTAJ

Sen dobrem luksusowym. Co zrobić, by w końcu się wyspać?

W Światowym Dniu Snu eksperci przypominają, że zdrowy sen jest szczególnie ważny…
CZYTAJ

Okulary progresywne – jak działają i kto powinien ich używać?

Wraz z upływem lat, komfortowe widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach…
CZYTAJ

8 marca 2024, mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi. Prof. Andrzej Bochenek, który wielokrotnie operował z prof. Religą wspomina tą wybitną postać

8 marca, 2024 roku mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi,…
CZYTAJ