Mówią, że utrudnia całowanie. Prawda jest inna! 7 największych mitów o aparacie ortodontycznym



Mówią, że utrudnia całowanie. Prawda jest inna! Przeszkadza w jedzeniu, utrudnia całowanie, wyklucza badanie RTG, alarmuje w czasie kontroli na lotnisku… Te i inne mity na temat leczenia ortodontycznego wciąż krążą wśród pacjentów. Niestety, wiele osób mających problem ze zgryzem im ufa i zamiast wybrać się do ortodonty, przeszukuje internet w poszukiwaniu sposobu na piękny uśmiech. Czy aparat na zębach naprawdę stanowi przeszkodę w codziennym życiu? Obalamy mity!

Przed założeniem aparatu musisz usunąć kilka zębów

Jeśli w szczęce znajduje się odpowiednio dużo miejsca dla zębów, nie ma konieczności usuwania któregokolwiek z nich.

– To prawda, że ósemki są postrzegane jako najbardziej problematyczne zęby, ale jeśli są zdrowe nie ma potrzeby ich wyrywania przed założeniem aparatu ortodontycznego. Na pewno jednak trzeba wybrać się na wizytę kontrolną i sprawdzić, czy wszystkie zęby są zdrowe. Jeśli nie – należy je wyleczyć – tłumaczy dr n. med. Andrzej Gala ze Scandinavian Clinic, specjalistycznego centrum stomatologicznego w Krakowie.

Leczenie dorosłych jest nieefektywne

Na założenie aparatu ortodontycznego mogą zdecydować się osoby w różnym wieku. Współczesna ortodoncja dysponuje szeroką gamą rozwiązań, które gwarantują skuteczność leczenia zarówno dzieci czy nastolatków, jak i dorosłych.

Dzięki stopniowemu przemieszczaniu się zębów oraz stosowaniu wsparcia dla ich nowego położenia w postaci aparatów retencyjnych (po zakończonym leczeniu) – zęby zostają dokładnie na swoim miejscu. Retainer jest przygotowywany indywidualnie dla pacjenta, dzięki czemu stabilizuje zęby w odpowiedniej pozycji.

Warto pamiętać, że wady zgryzu utrudniają czyszczenie zębów, co może przyczynić się do rozwoju próchnicy. Wpływa to również negatywnie na uśmiech. Dlatego zamiast się zastanawiać nad tym, czy wypada nosić aparat czy nie, warto wybrać się do ortodonty.

Noszenie aparatu jest bolesne

Po założeniu aparatu stałego pacjenci mogą odczuwać dyskomfort przez 2-3 dni. Jednak zależy to od indywidualnego progu bólu i nie jest normą. Podobne dolegliwości można odczuwać po wizytach kontrolnych, które aktywują pracę aparatu. Dzieje się tak, ponieważ korekcja zgryzu wymaga użycia siły, która pozwoli na przesunięcie zębów. Ich przemieszczanie może wywołać nieprzyjemne odczucie, jednak większość pacjentów nie opisuje tego jako ból, a raczej dyskomfort.

Zęby z aparatem częściej się psują

Noszenie aparatu ortodontycznego utrudnia higienę. Jednak na rynku są dostępne produkty przeznaczone specjalnie dla osób leczących się ortodontycznie, takie jak szczoteczki czyszczące przestrzenie miedzyzębowe czy nici dentystyczne ze sztywnymi końcówkami. To wszystko sprawia, że dbanie o zęby staje się łatwe i przyjemne, a dzięki temu nie rozwija się próchnica.

– Osoby noszące aparat ortodontyczny powinny myć zęby po każdym posiłku oraz szczególnie zadbać o czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Zła higiena może powodować zwiększone ryzyko powstawania ognisk próchnicowych. Co ciekawe, wśród pacjentów leczących się ortodontycznie rzadziej diagnozowane są ubytki. Dlaczego? Większość z nich, głównie ze względów estetycznych, stosuje zasady wzmożonej higieny jamy ustnej, co przekłada się na zdrowy i piękny uśmiech – komentuje dr n. med. Andrzej Gala ze Scandinavian Clinic.

Aparat aktywuje bramki kontrolne na lotnisku

Aparaty nazębne, implanty i protezy zębowe nie wywołują efektu magnetycznego, w związku z czym nie aktywują bramek kontrolnych na lotnisku. Elementy metalowe są zbyt małe, aby pobudzić czytniki metalu. Bez obawy z aparatem ortodontycznym można wybrać się w podróż samolotem, jak również wykonać badanie RTG.




Aparat wymaga specjalnej diety

Dieta przy leczeniu ortodontycznym ma na celu zmniejszenie ryzyka odwapnienia zębów i uszkodzenia aparatu. Nie znaczy to jednak, że przez rok trzeba jeść tylko nabiał! Ważniejsze od tego, co jemy, jest to, jak jemy. Aparat jest skonstruowany tak, aby działał bezawaryjnie przez cały okres leczenia.

Jednak wywieranie dużej siły czy nieostrożne gryzienie twardych produktów może uszkodzić jego elementy. Dlatego uważajmy przy jedzeniu orzechów, sucharków czy ciągnących cukierków typu krówki. Problematyczne są również gumy do żucia, ponieważ mogą przykleić się do metalowych elementów aparatu – lepiej z nich zrezygnować podczas leczenia ortodontycznego.

Aparat powoduje seplenienie

U niektórych pacjentów aparat ortodontyczny może powodować lekkie seplenienie lub niewyraźną mowę, jednak jest to tymczasowe. Aparat jest przygotowany na wymiar pod zgryz pacjenta. Po jego założeniu język szybko przyzwyczaja się do nowych warunków panujących w jamie ustnej, a mowa staje się płynna.

Aparat ortodontyczny wymaga pewnej ostrożności i wzmożonej higieny, jednak jego noszenie powinno dawać poczucie komfortu. Po założeniu aparatu nie trzeba się ograniczać – można uprawiać sport, pływać i nurkować. Nie należy bać się okazywania czułości ani tego, że mowa stanie się niezrozumiała dla innych.

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie właściwie skompletowanej apteczki. Jej zawartość powinna umożliwiać szybką…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ