Masz czarną plombę? Może być szkodliwa!



Masz czarną plombę? Może być szkodliwa! Stosowane w stomatologii od dziesięcioleci plomby amalgamatowe, stały się ostatnio tematem wielu dyskusji. Czarne wypełnienia są niezwykle szkodliwe i zarazem niebezpieczne dla naszego organizmu, szczególnie dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią. W związku z tym w krajach Unii Europejskiej podjęto decyzję bezwzględnego redukowania wypełnień amalgamatowych, by ostatecznie całkowicie zaprzestać ich stosowania do 2030 roku.

TRUJĄCE AMALGAMATY

Amalgamat, czyli tzw. czarną plombę stosuje się w stomatologii jako wypełnienie ubytków w zębach. Powstaje ze stopu metali, tj. miedzi, cynku, srebra i cyny, ale również z rtęci, która w momencie uwalniania, może powodować bardzo poważne, negatywne skutki. Osłabienie, bóle głowy i kończyn, czy też problemy żołądkowo-jelitowe, prowadzące do utraty masy ciała to tylko niektóre przykre konsekwencje.

Uwolnienie większych dawek rtęci prowadzi do znacznie poważniejszych powikłań, przyczyniających się do uszkodzenia układu nerwowego, a także powstania chorób na tle autoimmunologicznym i neurodegeneracyjnym.

– Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią w szczególności powinny zwrócić uwagę na kancerogenne właściwości rtęci, które mają silnie toksyczny wpływ na rozwój płodu, prowadzący w najgorszym razie do upośledzenia funkcji rozrodczych. Dlatego od 1 lipca 2018 roku wprowadzono zakaz stosowania tego rodzaju wypełnień w krajach Unii Europejskiej, nie tylko u kobiet, ale również u dzieci – mówi lek. stom. Joanna Witwicka z kliniki Den-Med.

Do 2030 roku zostanie wprowadzony kategoryczny zakaz wykorzystywania rtęci w preparatach dostępnych w gabinetach stomatologicznych.




WYMIANA CIEMNYCH NA JASNE

Plomby amalgamatowe można usunąć i zastąpić bezpiecznymi – kompozytowymi. Jest to jednak zabieg dość niebezpieczny, zarówno dla pacjenta, jak i stomatologa, ze względu na największe ryzyko uwalniania się rtęci w momencie wymiany, bądź likwidacji wypełnień. Jednakże zabieg przeprowadzony prawidłowo, we właściwych warunkach jest bezpieczny, dlatego też wybór odpowiedniego gabinetu stomatologicznego powinien być przemyślaną decyzją. Dodatkowo wypełnienia jasne, zwane kompozytowymi są jedynym wyborem, jeśli zależy nam na estetyce naszego uśmiechu.

– Kolejnym powodem rezygnacji z czarnych plomb powinno być to, iż w porównaniu do białych wypełnień, nie wzmacniają one struktury zęba, a wręcz przeciwnie. Gdy gryziemy tym zębem siły mechaniczne przenoszone są na obszary poza wypełnieniem, a nie rozkładane na całą powierzchnię zęba, jak powinno być.

Co gorsze, w przypadku gdy ubytek jest duży i zajmuje znaczną część zęba, może zdarzyć się, że ząb ukruszy się lub wręcz złamie. Powodem jest to, iż amalgamat zwiększa swoją objętość, przez co rozpycha ścianki zęba, co może spowodować jego pęknięcie. No i co tu kryć, czarne plomby zwyczajnie szpecą, dużo lepiej wyglądają uniwersalne białe – dodaje ekspertka.

Oprócz walorów zdrowotnych istotna jest również estetyka zębów, dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakładanie białych wypełnień. Zanim jednak zdecydujemy się na wymianę amalgamatów upewnijmy się, czy jest ona rzeczywiście konieczna, gdyż to właśnie podczas wymiany możemy sobie najbardziej zaszkodzić.


Joanna-Witwicka_Den-Med

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ